Hesap Numaraları
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Deniz Feneri'den Nijer’e Hastane
Yaşlı, Engelli ve Hasta Bağışçılarımız İçin Kurban Bağışı Yapmak Artık Çok Kolay! Yurtdışı Hisse Bedelimiz 660 TL Olarak Revize Edilmiştir Deniz Feneri ve Ülker İyilikle Buluştu 160 Yetim Çocuk Hayallerine Kavuştu Deniz Feneri Uganda’da 500 kardeşimize “ışık” oldu! Harameyn ve Ehl-i Şam Kamplarına Gıda Yardımı Belediye Başkanımızın Kurban Vekaletini Aldık Deniz Feneri Derneği Kurban 2018 Ramazan Abi TRT Haber'in Ömür Dediğin Programında Akit Medya Grubunun Ziyareti Yetimlere Oyuncak Organizasyonu Pakistan'dan Yetim Çocukları Sevindiren Ziyaret Kurban Bayramı Spotumuz Eskişehir'deki Ailelere Yardım Ankara'dan Eskişehir'e Yardım Burkina Faso'da Adak Kesimi Filistinli Ailelere Yardım Ankara'dan Karabük'e Yardım Tırı Kurbanlarınız yoksulların bayramı olsun! 15 Temmuz Şehitleri Anma ve Milli Birlik Günü Programı Kaçkar TV'ye Konuk Olduk Yetim Atölye Çalışması Togo'da Yetimlerin Yüzü Güldü Yetimin Elinden Tut 2018 Türkiye İnsani Yardım Raporu Açıklandı 2018 Ramazan Böyle Geçti 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz’in Bayram Mesajı Ben mutluluğu İslam'da buldum... 2018 Ramazan Böyle Geçti BM Genel Kurulu’ndan Filistin İçin Sevindirici Haber 2018 YILI YURT İÇİ RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ 2018 YILI YURT DIŞI RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ Deniz Feneri Derneği Ailesi iftar sofrasında buluştu Faaliyetlerimiz Dünyanın Dört Bir Yanında Devam Ediyor Ramazan sevincini mülteci kardeşlerimizle yaşamak için Suriye’deydik Dünya Yetimler Günü'nde Yetimlerimizle iftarda Buluştuk Başkanımız Akit TV'de Haber Manşeti Programın'da Gündemi Değerlendirdi Medya Mensubu Dostlarımızla İftarda Buluştuk Deniz Feneri Derneği Ramazan Reklam Filmi Savaş Göç Yoksulluk Çalıştayı gerçekleşti "3. İyilik Okulu Ödülleri" sahiplerini buldu ZALİM İSRAİL’İ ve DESTEKÇİSİ ABD’Yİ KINIYORUZ! STK'larımız hakkıyla ve vaktiyle iş görmelidir İzmir'den Suriye'ye Yardım Tırı 2018 YILI FİTRE MİKTARI BELLİ OLDU! AFRİKA'YA BİR DAMLA SU OL PATANİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN OKUL YAPIYORUZ Deniz Feneri 2017 Faaliyet Raporu Yayınlandı GENÇ İYİLİK GÖNÜLLÜLERİ İYİLİKTE BULUŞTU… Savaş Göç Yoksulluk Sempozyumu Gerçekleştirildi. Etiyopya'nın Rabia'sı- Etiyopyalı Halime Gobu Sora, Tüm Köylüleri Gibi Birkaç Yıl Önce Misyonerin... SAVAŞ, GÖÇ VE YOKSULLUĞA, AKADEMİK VE İNSANİ YARDIM BAKIŞI Deniz Feneri Derneği'nden Afrika'ya yetimhane ve cami desteği Suriyeli Ailelere Yardım HABER ARŞİVİ

Deniz Feneri'den Nijer’e Hastane

09-02-2015

Dünyanın yoksul ülkelerine 17 yıldır yardım ulaştıran Deniz Feneri Derneği şimdi de Nijer’de tadilatını yaptırdığı hastaneyi  hizmete açtı.

Deniz Feneri'den Nijer’e Hastane

Dünyanın yoksul ülkelerine 17 yıldır yardım ulaştıran Deniz Feneri Derneği şimdi de Nijer’de tadilatını yaptırdığı hastaneyi hizmete açtı.

Başkent Niamey’in Saga Bölgesinde yoksul bir mahallede açılan hastane, 30 kişi kapasiteli iki bloktan oluşuyor, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi olarak hizmet veriyor. Açılışa  Genel Müdür Ali Karayılan, Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Dinçer Yetiş, Tika Nijer Koordinatörü Metehan Özer, Niamey Belediye Genel Sekreteri ve Nijerde yaşayan çok sayıda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı katıldı.


Deniz Feneri Derneği Genel Müdürü Ali Karayılan’ın açıklaması;

Derneğimiz, yıllardır yoksullara gıda, giyim, barınma, eğitim, sağlık gibi insani yardımlar ulaştırmaktadır. Savaş, afet, kıtlık gibi meselelerden dolayı temel ihtiyaçlarını karşılayamayanlar için de binlerce kilometre yol kat etmektedir. Bu ülkelerin başında Nijer geliyor. Derneğimiz yıllardır Nijer’de çeşitli yardım çalışmaları yaptı.
 

2013 yılında  Nijer’de Deniz Feneri Derneği tarafından yapılan  insani yardım yatırımlarını yerinde görmek ve açılışlarını yapmak için, bu ülkeyi ziyaret eden Genel Başkan Mehmet Cengiz Bey'e bir hastane gezdirilir. Hastane içler acısı durumdadır. Genel Başkanımız bu hastanenin hem tadilatını hem de eksik olan kısımlarını tamamlama sözü verir. Bu gün burada Genel Başkanımızın verdiği sözü yerine getirdik. Başkent Niamey’de Saga Bölgesinde yoksul bir mahallede Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesini hizmete açtık.
 

Bölgede başka hastane yok. Kadın ve Çocuk Hastanesinde hastalar, açık arazide güneşte bekliyorlardı. Bir bekleme salonu yoktu. Tuvalet, lavabo yoktu. Sık sık su kesintisi sorunu ile karşılaşıyorlardı. Ayrıca nehirden gelen su klorlanmadan, dinlendirilmeden çeşmelere veriliyordu.  Şimdi metruk haldeki hastaneye bayanlar ve erkekler için ayrı ayrı dörder tane tuvalet-duş yapıldı. Bekleme salonu yapıldı. 5 tonluk su deposu yapıldı ve sıcak su sistemi kuruldu.  Zemin, kapılar, pencereler yapıldı. Elektrik tesisatı yenilendi.
 

Ayrıca, Kadın Doğum kliniğine Nijer’de hiç olmayan 2 adet elektrikli, 1 adet basınçlı üç adet kadın doğum yatağı temin edildi. Klinik için gerekli tüm tıbbi materyalleri Üzümcü Tıbbı Cihaz ve Medikal Firmasının katkıları ile Türkiye’den götürüldü.  Dört hasta odası tefriş edildi. Nevresim, karyola, yatak vb. ihtiyaçlar giderildi.
 

Çöp kovası dahi bulunmayan tüm hastanenin temizlik malzemesi ihtiyacı karşılandı.
 

İç kanamalar için aspiratör, sterilazyon malzemeleri, ameliyat malzemeleri ve doktor önlüklerine varıncaya kadar eksikler tamamlandı.

Nijer, sağlık imkânları açısından dünya sıralamasında en alt seviyede, 17 milyon nüfuslu ülkede toplam doktor sayısı 105, Deniz Feneri Derneği’nin yaptırdığı hastane ise şu an Nijer’in en iyi Kadın Doğum Hastanelerinden biri.”

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.