Hesap Numaraları
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Deniz Feneri Derneği'nden Afrika'ya yetimhane ve cami desteği
51 Çocuğumuzun Kırtasiye İhtiyaçları Giderildi Yardım Tırlarımız Suriye'ye Ulaştı Yurtdışındaki Çadlı Öğrenciler Formu Ege Temsilciliğimizin Yardım Tırları Yolda! Ankara Şubemizin Yardım Tırları Yolda! Bayramda 70 Çocuğumuza Kıyafet Bağışçılarımıza ve Gönüllülerimize Şükranlarımızı Sunarız Kurban Bayramınız Mübarek Olsun! İlk Kafilemiz Kırgızistana! Çocuklar İçin Sinema Günü Etkinliği Deniz Feneri ve Ülker İyilikle Buluştu 160 Yetim Çocuk Hayallerine Kavuştu Deniz Feneri Uganda’da 500 kardeşimize “ışık” oldu! Harameyn ve Ehl-i Şam Kamplarına Gıda Yardımı Belediye Başkanımızın Kurban Vekaletini Aldık Ramazan Abi TRT Haber'in Ömür Dediğin Programında Akit Medya Grubunun Ziyareti Yetimlere Oyuncak Organizasyonu Pakistan'dan Yetim Çocukları Sevindiren Ziyaret Kurban Bayramı Spotumuz Eskişehir'deki Ailelere Yardım Ankara'dan Eskişehir'e Yardım Burkina Faso'da Adak Kesimi Filistinli Ailelere Yardım Ankara'dan Karabük'e Yardım Tırı Kurbanlarınız yoksulların bayramı olsun! 15 Temmuz Şehitleri Anma ve Milli Birlik Günü Programı Kaçkar TV'ye Konuk Olduk Yetim Atölye Çalışması Togo'da Yetimlerin Yüzü Güldü Yetimin Elinden Tut 2018 Türkiye İnsani Yardım Raporu Açıklandı 2018 Ramazan Böyle Geçti 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz’in Bayram Mesajı Ben mutluluğu İslam'da buldum... 2018 Ramazan Böyle Geçti BM Genel Kurulu’ndan Filistin İçin Sevindirici Haber 2018 YILI YURT İÇİ RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ 2018 YILI YURT DIŞI RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ Deniz Feneri Derneği Ailesi iftar sofrasında buluştu Faaliyetlerimiz Dünyanın Dört Bir Yanında Devam Ediyor Ramazan sevincini mülteci kardeşlerimizle yaşamak için Suriye’deydik Dünya Yetimler Günü'nde Yetimlerimizle iftarda Buluştuk Başkanımız Akit TV'de Haber Manşeti Programın'da Gündemi Değerlendirdi Medya Mensubu Dostlarımızla İftarda Buluştuk Deniz Feneri Derneği Ramazan Reklam Filmi Savaş Göç Yoksulluk Çalıştayı gerçekleşti "3. İyilik Okulu Ödülleri" sahiplerini buldu ZALİM İSRAİL’İ ve DESTEKÇİSİ ABD’Yİ KINIYORUZ! STK'larımız hakkıyla ve vaktiyle iş görmelidir İzmir'den Suriye'ye Yardım Tırı 2018 YILI FİTRE MİKTARI BELLİ OLDU! AFRİKA'YA BİR DAMLA SU OL PATANİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN OKUL YAPIYORUZ Deniz Feneri 2017 Faaliyet Raporu Yayınlandı GENÇ İYİLİK GÖNÜLLÜLERİ İYİLİKTE BULUŞTU… Savaş Göç Yoksulluk Sempozyumu Gerçekleştirildi. Etiyopya'nın Rabia'sı- Etiyopyalı Halime Gobu Sora, Tüm Köylüleri Gibi Birkaç Yıl Önce Misyonerin... SAVAŞ, GÖÇ VE YOKSULLUĞA, AKADEMİK VE İNSANİ YARDIM BAKIŞI Deniz Feneri Derneği'nden Afrika'ya yetimhane ve cami desteği Suriyeli Ailelere Yardım HABER ARŞİVİ

Deniz Feneri Derneği'nden Afrika'ya yetimhane ve cami desteği

10-01-2018
Deniz Feneri Derneği'nden Afrika'ya yetimhane ve cami desteği

Hayırsever işadamı Mehmet Fındıkkaya’nın bağışıyla Deniz Feneri Derneği tarafından yaptırılan ve 250 öğrencinin eğitim alacağı Kenya’daki yetimhane ve cami törenle hizmete açıldı.

 

Bursalı hayırsever işadamı Mehmet Fındıkkaya’nın bağışı ve Deniz Feneri Derneği’nin öncülüğünde Kenya’nın Dadaab bölgesinde 250 yetim çocuk için yetimhane ve cami yaptırıldı. 300 bin dolar maliyeti olan külliyenin inşaatını üstlenen Mehmet Fındıkkaya, külliyeye de ‘Aysel ve Şerif Fındıkkaya Yetim Külliyesi’ adını verdi. 180 yatılı öğrencinin kalacağı bir yetimhane ile, okul, hizmet binası, aş evi ve kesimhanenin bulunduğu külliye, törenle hizmete girdi.

 

30 dönüm arazi üzerine yapılan külliyede 180 yatılı öğrencinin yanı sıra toplamda 256 öğrenci ilk ve ortaokulda müfredata uygun eğitim görecek. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın da (TİKA) katkılarıyla yapılan külliyenin açılışına Deniz Feneri Derneği Başkanı Mehmet Cengiz, hayırsever işadamı Mehmet Fındıkkaya, TİKA Kenya Koordinatörü Emre Yüksek, Dadaab Milletvekili Dr. Dahiye Mohamed, öğrenciler ve bölge halkı katıldı.

 

Yetimlerin Türkiye sevgisi

 

Dadaab bölgesindeki köylerde yaşayan yetim öğrenciler, yetimhanelerine kavuşmalarının heyecanını yaşadı. Ellerindeki Türk bayrakları ile sık sık ‘Teşekkürler Türkiye’ diye bağıran öğrenciler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sevgilerini de gösterdi.

Mehmet Cengiz: "Kısa zaman içerisinde burada meslek lisesini de açmak istiyoruz"

 

Deniz Feneri Derneği Başkanı Mehmet Cengiz, yetimhanede 180 yatılı çocuğun kalacağını, toplamda ise 256 öğrencinin eğitim göreceğini aktardı. Külliyenin sadece yetimhane olarak değil, aynı zamanda da akademik eğitim de vereceğini ifade eden Başkan Cengiz, “Hem ilkokul hem de ortaokul olacak. Kısa zaman içerisinde burada meslek lisesini de açmak istiyoruz. Bu okulun yapılmasına Mehmet Fındıkkaya vesile oldu. Annesinin ve babasının ismini verdi. İnşallah annesinin babasının ismini sadaka-i cariye olarak burada yaşatacak. Onlar bağışı yaptılar, bize emanet ettiler. Burada 256 yetim çocuğun emaneti bize teslim edilmiş oldu.

 

Umut ediyoruz, dua ediyoruz ki yetimin hakkını vermeyi Allah bize nasip etsin. Yetimin üzerinde bizim dinimiz çok hassas duruyor. Peygamber Efendimiz ‘Yetimi koruyup kollayan, (iki parmağını işaret ederek) benimle bu kadar yakın olacak’ diyerek Müslümanlara müjdeler veriyor. Bağışçımızı tebrik ediyorum. Yetim çocukların hayata tutunması çok önemli bir mesele. Sadece buranın yapılmış olması yetmiyor. Deniz Feneri Derneği olarak sivil toplum kuruluşlarının da desteğini almak suretiyle bu okulda yetişecek nesilleri kendi bölgesinin ve ülkesinin kalkınmasına katkı verecek, imanlı, ahlaklı, bilgili gençler olarak yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bu projenin oluşmasında TİKA’nın büyük katkısı oldu. Onların yaptığı işlerle onur duyuyoruz” dedi.

 

Fındıkkaya: "Müfredat eğitimi ve dini eğitim görecekler"

 

Külliyenin bağışçısı Mehmet Fındıkkaya, Deniz Feneri Derneği’nin böyle bir derneğinin olduğunu öğrendikten sonra bu projeye sahip çıktığını belirterek, “Dadaab mülteci kampındaki insanlar yalnızca yaşamayı düşünüyor. Eğitim akıllarına gelmiyor. Bu kardeşlerimiz müfredat eğitimi ve dini eğitim görecekler. İyi bir eğitim alacaklar. Buradan mezun olduklarında yüksek öğretimlerini de Türkiye’de yaptırmayı düşünüyoruz.

 

Çok zeki çocuklar var. Dadaab kampından yetim çocuklar var. Kardeşlerimize Türkçe de öğretmek istiyoruz. Burasını yatılıya çevirdik. 250 civarında bir kapasite düşündük. Çok talep var. Bu talebi karşılayamıyoruz. 300 dönüm kadar yer tahsis etmişler. Tahsis edilen bölümün 30 dönümünü kullanabiliyoruz. İnşallah imkanları da değerlendireceğiz. Annem Aysel Fındıkkaya ve babam rahmetli Şerif Fındıkkaya adına hayır yaptık. Faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.  

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.