Hesap Numaraları
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Deniz Feneri Derneği ve Müsiad Arakan'da iyilikte buluşuyor
Eylül 2018 Faaliyetlerimiz Ramazan Abi 24TV'de Dualarımız da Yardımlarımız da Endonezya İçin Somali'de Kur'an-ı Kerim Dağıtımı Tanzanya'da Katarakt Ameliyatı 2018 Kurban Gönüllüleri Teşekkür Toplantısı 51 Çocuğumuzun Kırtasiye İhtiyaçları Giderildi Yardım Tırlarımız Suriye'ye Ulaştı Yurtdışındaki Çadlı Öğrenciler Formu Ege Temsilciliğimizin Yardım Tırları Yolda! Ankara Şubemizin Yardım Tırları Yolda! Bayramda 70 Çocuğumuza Kıyafet Bağışçılarımıza ve Gönüllülerimize Şükranlarımızı Sunarız Kurban Bayramınız Mübarek Olsun! İlk Kafilemiz Kırgızistana! Çocuklar İçin Sinema Günü Etkinliği Deniz Feneri ve Ülker İyilikle Buluştu 160 Yetim Çocuk Hayallerine Kavuştu Deniz Feneri Uganda’da 500 kardeşimize “ışık” oldu! Harameyn ve Ehl-i Şam Kamplarına Gıda Yardımı Belediye Başkanımızın Kurban Vekaletini Aldık Ramazan Abi TRT Haber'in Ömür Dediğin Programında Akit Medya Grubunun Ziyareti Yetimlere Oyuncak Organizasyonu Pakistan'dan Yetim Çocukları Sevindiren Ziyaret Kurban Bayramı Spotumuz Eskişehir'deki Ailelere Yardım Ankara'dan Eskişehir'e Yardım Burkina Faso'da Adak Kesimi Filistinli Ailelere Yardım Ankara'dan Karabük'e Yardım Tırı Kurbanlarınız yoksulların bayramı olsun! 15 Temmuz Şehitleri Anma ve Milli Birlik Günü Programı Kaçkar TV'ye Konuk Olduk Yetim Atölye Çalışması Togo'da Yetimlerin Yüzü Güldü Yetimin Elinden Tut 2018 Türkiye İnsani Yardım Raporu Açıklandı 2018 Ramazan Böyle Geçti 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz’in Bayram Mesajı Ben mutluluğu İslam'da buldum... 2018 Ramazan Böyle Geçti BM Genel Kurulu’ndan Filistin İçin Sevindirici Haber 2018 YILI YURT İÇİ RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ 2018 YILI YURT DIŞI RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ Deniz Feneri Derneği Ailesi iftar sofrasında buluştu Faaliyetlerimiz Dünyanın Dört Bir Yanında Devam Ediyor Ramazan sevincini mülteci kardeşlerimizle yaşamak için Suriye’deydik Dünya Yetimler Günü'nde Yetimlerimizle iftarda Buluştuk Başkanımız Akit TV'de Haber Manşeti Programın'da Gündemi Değerlendirdi Medya Mensubu Dostlarımızla İftarda Buluştuk Deniz Feneri Derneği Ramazan Reklam Filmi Savaş Göç Yoksulluk Çalıştayı gerçekleşti "3. İyilik Okulu Ödülleri" sahiplerini buldu ZALİM İSRAİL’İ ve DESTEKÇİSİ ABD’Yİ KINIYORUZ! STK'larımız hakkıyla ve vaktiyle iş görmelidir İzmir'den Suriye'ye Yardım Tırı 2018 YILI FİTRE MİKTARI BELLİ OLDU! AFRİKA'YA BİR DAMLA SU OL PATANİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN OKUL YAPIYORUZ Deniz Feneri 2017 Faaliyet Raporu Yayınlandı GENÇ İYİLİK GÖNÜLLÜLERİ İYİLİKTE BULUŞTU… Savaş Göç Yoksulluk Sempozyumu Gerçekleştirildi. Etiyopya'nın Rabia'sı- Etiyopyalı Halime Gobu Sora, Tüm Köylüleri Gibi Birkaç Yıl Önce Misyonerin... SAVAŞ, GÖÇ VE YOKSULLUĞA, AKADEMİK VE İNSANİ YARDIM BAKIŞI Deniz Feneri Derneği'nden Afrika'ya yetimhane ve cami desteği Suriyeli Ailelere Yardım HABER ARŞİVİ

Deniz Feneri Derneği ve Müsiad Arakan'da iyilikte buluşuyor

15-09-2017

Arakan'da müslümanlara yönelik son yılların en büyük katliamlarından biri yaşanıyor.

İlgili Projeye Git
Arakanlı Kardeşlerimize Yardım
Deniz Feneri Derneği ve Müsiad Arakan'da iyilikte buluşuyor

Türkiye'nin en büyük iş adamları örgütü olan MÜSİAD ve insani yardımda marka kurumların başında olan Deniz Feneri Derneği, insanlık dramının yaşandığı Arakan için kolları sıvadı. 10 maddelik "İyi niyet ve işbirliği" protokolü imzalayan iki kurumun Arakan, başta olmak üzere iyi niyet ve gönüllülük ilkeleri kapsamında karşılıklı olarak yardımlaşacaklar.

 

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'da, Müslümanların çoğunlukta olduğu Arakan bölgesindeki çatışmalar 10 polisin öldürülmesiyle yeniden başladı. Polislerin ölümünden Rohingya Müslümanlarını sorumlu tutan Myanmar hükumeti ve çeteler, bölgede adeta Müslüman avına çıktı.

Binlerce kişinin öldüğü, on binlerce kişinin de işkence gördüğü katliamdan kaçan Rohingyalı Müslümanlar ise sınırda Bangladeş polisi tarafından geri çevriliyor. Myanmar’da son 20 günde 3000'den fazla kişi öldürüldü. Öldürülenlerin çoğu kadın ve çocuk. Bölgede 2-3 bin civarında kişi yaralı durumda. Ülkede bin 800’den fazla ev, cami, Kuran kursu, medrese, okul ve dükkân yakıldı; 60'a yakın köy boşaltıldı.

Bangladeş hükümeti mülteci girişini engellemeye çalışsa da son birkaç günde 370 binden fazla Müslüman yasa dışı yollarla Bangladeş’e giriş yaptı. Sınırı geçemeyen çok sayıda yaralı sınır bölgelerinde bekleyişlerini sürdürüyor. Bölgede yaklaşık 70-80 bin civarında Müslüman ise sınırı geçemediği için dağlık bölgelerde hayatta kalmaya çalışıyor.

 

MÜSİAD ve Deniz Feneri Arakan için el ele

Büyük bir insanlık dramının yaşandığı bu uzak coğrafyadaki Müslümanlar için Türkiye adeta seferberlik ilan etti. Türkiye'nin en büyük iş adamları örgütü olan MÜSİAD ve insani yardımda marka kurumların başında olan Deniz Feneri Derneği Arakan için kolları sıvadı.

10 maddelik "İyi niyet ve işbirliği" protokolü imzalayan iki kurumun Arakan, başta olmak üzere iyi niyet ve gönüllülük ilkeleri kapsamında karşılıklı olarak yardımlaşacaklar.

 

Yapılan iyi niyet protokolünün detayları arasında;  “Yurt içinde ve yurt dışında yeni proje ve projeler üretecekler, mevcut projelerin tamamlanmasında ve devam ettirilmesinde birbirlerine imkânları ölçüsünde maddi ve manevi destek olacaklar.

Her iki dernek, kendisine yapılan müracaatı veya uygulamasını düşündüğü ulusal veya uluslararası projeyi; diğer derneğin faaliyet alanı ile ilgili olduğuna kanaat getirmesi ve bunun diğer dernek yetkililerince de kabul edilmesi şartıyla, ilgili derneğe yönlendirecek” ifadeleri bulunuyor.

 

MÜSİAD, yurtiçi ve yurtdışında 11.000’i aşan üyesi ile 50.000 işletmeyi temsil eden ve yaklaşık 1.600.000 kişiye istihdam sağlayan, Yurtiçinde 86 irtibat noktası bulunan, Yurtdışında 68 farklı ülkede toplamda 181 nokta ile hizmet veriyor. İş dünyasına olduğu kadar toplumun diğer kesimleri için de örnek bir eğitim, rehberlik, danışmanlık merkezi haline gelen, uygulama ve çalışmalarını profesyonel düşünce zeminine oturtan, “kamu yararına dernek” statüsüne sahip güçlü bir “Sivil Toplum Kuruluşu” olarak,  insani yardım çalışmaları ile 20 yıldır Türk halkının takdirini kazanan Deniz Feneri Derneği ile beraber Arakanlı kardeşleri için bir araya gelerek iyilikte buluştu.

 

Cengiz: “Arakanlı Müslümanlar için MÜSİAD ile iyilikte buluştuk”

Yapılan mutabakat gereği Deniz Feneri bu yardımların dağıtılmasını organize edecek. Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kurulduğumuz günden bu yana olduğu gibi dünyanın hangi bölgesinde olursa olsun mazlumun olduğu her yere ulaştıracağı yardımlarla binlerce ihtiyaç sahibi kardeşlerimizi birbirinden farklı acil yardım projeleri ile mutlu edeceğiz.

Dünyanın gözü önünde büyük bir vahşete maruz kalan Arıkanlı kardeşlerimize 11 yıldır durmadan yardım yaptık yapmaya da devam ediyoruz. Arakanlı Müslümanlar için bu sefer MÜSİAD ile beraber iyilikte buluştuk.

Türkiye’nin en önemli iş adamları derneği MÜSİAD’ın ARAKAN'A ACİL YARDIM'a yönelik projesinde Deniz Feneri’ni çözüm ortağı olarak tercih etmesi bizi çok mutlu etti. Bu vesile MÜSİAD ailesine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. 20 yıldır mazlumların ve yoksulların umudu olmaya dünyada ve Türkiye’de devam edeceğiz.” dedi.

 

Kaan: “Katliama sessiz kalmak hiçbir inançla örtüşmez”

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ise, Arakan'da Müslüman kardeşlerimize yönelik yapılan zulmü şiddetle kınadığını belirterek, “Dünyanın maalesef yine görmezden geldiği Arakanlı Müslümanlara yapılan zulme, yüreklerimiz dayanmıyor. Baktığımızda, dünyadan hatırı sayılır hiçbir karşı duruş göremiyoruz. En fazla, varla yok arası cılız bir tepki işitiliyor; fakat yetmez! Orada bir katliam yaşanıyor, mezalim yaşanıyor; buna sessiz kalmak, hiçbir inançla, hiçbir düşünceyle örtüşmez.

Bu doğrultuda bizler MÜSİAD olarak Deniz Feneri ile Arakan için el ele veriyoruz. İmzaladığımız "İyi niyet ve işbirliği" protokolü ile Deniz Feneri ile elimizi Arakanlı kardeşlerimiz için taşın altına koyuyoruz” şeklinde konuştu.

 

Arakanlı kardeşlerimizin acil ihtiyaçlarına ses ver!

Myanmar’daki cunta yönetimi Arıkanlı sivil Müslümanlar üzerinde yürüttüğü etnik temizlik hareketinin şiddetini arttırdı. Ölümden kaçan binlerce Arakanlı Bangladeş sınırına ulaşmaya çalışıyor. Ölülere dahi işkence eden bir zulümden kaçan, Bangladeş sınırına ulaşan masum Müslüman sivillerin gıda, su, giysi, temizlik maddelerine ve çadır vb. geçici barınma imkânlarına acil ihtiyacı var!

Bölgeye yönelik yardımlarına 11 yıldır hız kesmeden devam eden Deniz Feneri Derneği’ne 'ARAKAN' yazarak, 5560'a mesaj gönderip, 10 lira bağışta bulunabilirsiniz.

Ayrıca Deniz Feneri Derneği'nin banka hesaplarından yapacağınız yardımların açıklama bölümüne 'Arakan Halkına Yardım' yazıp bağışta bulunarak destek olabilirsiniz.

www.denizfeneri.org.tr internet adresinden veya 0212 414 60 60 numaralı çağrı merkezimizi arayarak da bağışlarınızı ulaştırabilirsiniz.

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.