Hesap Numaraları
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Deniz Feneri Derneği’nden Suriye’ye Acil Yardım
51 Çocuğumuzun Kırtasiye İhtiyaçları Giderildi Yardım Tırlarımız Suriye'ye Ulaştı Yurtdışındaki Çadlı Öğrenciler Formu Ege Temsilciliğimizin Yardım Tırları Yolda! Ankara Şubemizin Yardım Tırları Yolda! Bayramda 70 Çocuğumuza Kıyafet Bağışçılarımıza ve Gönüllülerimize Şükranlarımızı Sunarız Kurban Bayramınız Mübarek Olsun! İlk Kafilemiz Kırgızistana! Çocuklar İçin Sinema Günü Etkinliği Deniz Feneri ve Ülker İyilikle Buluştu 160 Yetim Çocuk Hayallerine Kavuştu Deniz Feneri Uganda’da 500 kardeşimize “ışık” oldu! Harameyn ve Ehl-i Şam Kamplarına Gıda Yardımı Belediye Başkanımızın Kurban Vekaletini Aldık Ramazan Abi TRT Haber'in Ömür Dediğin Programında Akit Medya Grubunun Ziyareti Yetimlere Oyuncak Organizasyonu Pakistan'dan Yetim Çocukları Sevindiren Ziyaret Kurban Bayramı Spotumuz Eskişehir'deki Ailelere Yardım Ankara'dan Eskişehir'e Yardım Burkina Faso'da Adak Kesimi Filistinli Ailelere Yardım Ankara'dan Karabük'e Yardım Tırı Kurbanlarınız yoksulların bayramı olsun! 15 Temmuz Şehitleri Anma ve Milli Birlik Günü Programı Kaçkar TV'ye Konuk Olduk Yetim Atölye Çalışması Togo'da Yetimlerin Yüzü Güldü Yetimin Elinden Tut 2018 Türkiye İnsani Yardım Raporu Açıklandı 2018 Ramazan Böyle Geçti 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz’in Bayram Mesajı Ben mutluluğu İslam'da buldum... 2018 Ramazan Böyle Geçti BM Genel Kurulu’ndan Filistin İçin Sevindirici Haber 2018 YILI YURT İÇİ RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ 2018 YILI YURT DIŞI RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ Deniz Feneri Derneği Ailesi iftar sofrasında buluştu Faaliyetlerimiz Dünyanın Dört Bir Yanında Devam Ediyor Ramazan sevincini mülteci kardeşlerimizle yaşamak için Suriye’deydik Dünya Yetimler Günü'nde Yetimlerimizle iftarda Buluştuk Başkanımız Akit TV'de Haber Manşeti Programın'da Gündemi Değerlendirdi Medya Mensubu Dostlarımızla İftarda Buluştuk Deniz Feneri Derneği Ramazan Reklam Filmi Savaş Göç Yoksulluk Çalıştayı gerçekleşti "3. İyilik Okulu Ödülleri" sahiplerini buldu ZALİM İSRAİL’İ ve DESTEKÇİSİ ABD’Yİ KINIYORUZ! STK'larımız hakkıyla ve vaktiyle iş görmelidir İzmir'den Suriye'ye Yardım Tırı 2018 YILI FİTRE MİKTARI BELLİ OLDU! AFRİKA'YA BİR DAMLA SU OL PATANİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN OKUL YAPIYORUZ Deniz Feneri 2017 Faaliyet Raporu Yayınlandı GENÇ İYİLİK GÖNÜLLÜLERİ İYİLİKTE BULUŞTU… Savaş Göç Yoksulluk Sempozyumu Gerçekleştirildi. Etiyopya'nın Rabia'sı- Etiyopyalı Halime Gobu Sora, Tüm Köylüleri Gibi Birkaç Yıl Önce Misyonerin... SAVAŞ, GÖÇ VE YOKSULLUĞA, AKADEMİK VE İNSANİ YARDIM BAKIŞI Deniz Feneri Derneği'nden Afrika'ya yetimhane ve cami desteği Suriyeli Ailelere Yardım HABER ARŞİVİ

Deniz Feneri Derneği’nden Suriye’ye Acil Yardım

09-12-2016

 5 Tır Dolusu 125 Ton Un İç Savaşın Mağdurlarına Gidiyor

Deniz Feneri Derneği’nden Suriye’ye Acil Yardım

Deniz Feneri Derneği Suriye’de Halep’in hemen kuzeyindeki Azez bölgesi’nde iç savaşın mağduru ihtiyaç sahibi aileler için hazırlanan 5 tır dolusu 125 ton un, 22 ton kömür , 14527 parça giyim, 150 soba, 600 soba borusu, 14400 lt sıvı yağ  Ankara’dan yola çıktı.

 

Derneğin Genel Müdürü Ali Karayılan denetiminde hazırlanan gıda yardım tırlarının tamamı Suriye’nin Azez bölgesine gidiyor.

 

Karayılan yaptığı yazılı açıklamada ”Savaşın bütün acımasızlığının ortasında kalan hemen yanı başımızdaki Halep’te mazlum kardeşlerimizi unutmadık.

 

Komşusu açken kendisi tok uyumayan bir Peygamberin ümmetiyiz.

 

Bu vesile ile böylesi büyük bir kampanyayı başlatan ve kısa bir sürede tırlar dolusu tam 125 ton un yardımını birlikte organize etmemize katkı sağlayan bütün arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

 

Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz ise yaptığı açıklamada,  Birleşmiş Milletler'in kurmuş olduğu mekanizmanın fiilen Suriye'deki katliamın ortağı olduğunu söyledi.

 

Genel Başkan Avukat Mehmet Cengiz, altı yıldır Deniz Feneri Derneği olarak ve topyekün millet olarak Suriyeli vatandaşların bu dramına bir nebze olsun merhem olmaya çalıştıklarını belirterek dernek olarak bugüne kadar gıda, giyim ve sağlık malzemelerinden oluşan bine yakın tırı Suriye içerisine ve sınırlardaki yaşamaya çalışan Suriyeli vatandaşlara insani yardım olarak ulaştırdıklarını söyledi.

 

Artık bu yardımların bir işe yaramadığı noktasına geldiklerini vurgulayan Mehmet Cengiz, "Ben bir sivil toplum kuruluşu yöneticisi olarak bunu ifade etmek istiyorum. Çünkü Suriye'de Halep'te insanlık ölüyor. İnsanlık katlediliyor ve dünya seyrediyor. Birleşmiş Milletler'in (BM) kurmuş olduğu mekanizma fiilen Suriye'deki katliamın ortağı. Malumunuz Rusya, Güvenlik Konseyi daimi üyesi ve şuan Esad'ın en büyük destekçisi. Bizzat bombardımanları kendi uçaklarıyla yapan o yavrucakları, anneleri, babaları, masum insanları katleden asıl faillerden birisi Rusya'dır. Bugün yapılması gereken özellikle uluslararası mekanizmaları harekete geçirmektir. Birleşmiş Milletler acilen toplantıya davet edilmeli ve Rusya bir şekilde buna razı edilerek Esad ile birlikte yapmış olduğu katliam önlenmelidir" diye konuştu.

 

"Can güvenliği sağlanırsa yardım gidebilir"

Suriye'de can güvenliğinin sağlanması halinde yardımların gönderilebileceğini belirten Cengiz, "Şu anda da yardım gidebileceğini, yeter ki can güvenliği noktasında cesaret edip oralara kadar gidebilmek. Yani can güvenliği açısından kendisini güvenli olarak görebilen yardım gönüllüleri her noktaya yardım götürebilir. Ancak şunu kabul etmek gerekir ki şuan Halep'in özellikle doğusunda çok ciddi manada bombardımanlar yapılıyor. Tanklardan atışlar, top atışları yapılıyor. Yakın mevzilerde çok ciddi çatışmalar var. Bu çatışma bölgelerinin içerisine can güvenliği açısından yaklaşmak çok da kolay bir şey değil" diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.