Hesap Numaraları
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Deniz Feneri Tahir Efendi’nin köyündeydi
51 Çocuğumuzun Kırtasiye İhtiyaçları Giderildi Yardım Tırlarımız Suriye'ye Ulaştı Yurtdışındaki Çadlı Öğrenciler Formu Ege Temsilciliğimizin Yardım Tırları Yolda! Ankara Şubemizin Yardım Tırları Yolda! Bayramda 70 Çocuğumuza Kıyafet Bağışçılarımıza ve Gönüllülerimize Şükranlarımızı Sunarız Kurban Bayramınız Mübarek Olsun! İlk Kafilemiz Kırgızistana! Çocuklar İçin Sinema Günü Etkinliği Deniz Feneri ve Ülker İyilikle Buluştu 160 Yetim Çocuk Hayallerine Kavuştu Deniz Feneri Uganda’da 500 kardeşimize “ışık” oldu! Harameyn ve Ehl-i Şam Kamplarına Gıda Yardımı Belediye Başkanımızın Kurban Vekaletini Aldık Ramazan Abi TRT Haber'in Ömür Dediğin Programında Akit Medya Grubunun Ziyareti Yetimlere Oyuncak Organizasyonu Pakistan'dan Yetim Çocukları Sevindiren Ziyaret Kurban Bayramı Spotumuz Eskişehir'deki Ailelere Yardım Ankara'dan Eskişehir'e Yardım Burkina Faso'da Adak Kesimi Filistinli Ailelere Yardım Ankara'dan Karabük'e Yardım Tırı Kurbanlarınız yoksulların bayramı olsun! 15 Temmuz Şehitleri Anma ve Milli Birlik Günü Programı Kaçkar TV'ye Konuk Olduk Yetim Atölye Çalışması Togo'da Yetimlerin Yüzü Güldü Yetimin Elinden Tut 2018 Türkiye İnsani Yardım Raporu Açıklandı 2018 Ramazan Böyle Geçti 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz’in Bayram Mesajı Ben mutluluğu İslam'da buldum... 2018 Ramazan Böyle Geçti BM Genel Kurulu’ndan Filistin İçin Sevindirici Haber 2018 YILI YURT İÇİ RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ 2018 YILI YURT DIŞI RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ Deniz Feneri Derneği Ailesi iftar sofrasında buluştu Faaliyetlerimiz Dünyanın Dört Bir Yanında Devam Ediyor Ramazan sevincini mülteci kardeşlerimizle yaşamak için Suriye’deydik Dünya Yetimler Günü'nde Yetimlerimizle iftarda Buluştuk Başkanımız Akit TV'de Haber Manşeti Programın'da Gündemi Değerlendirdi Medya Mensubu Dostlarımızla İftarda Buluştuk Deniz Feneri Derneği Ramazan Reklam Filmi Savaş Göç Yoksulluk Çalıştayı gerçekleşti "3. İyilik Okulu Ödülleri" sahiplerini buldu ZALİM İSRAİL’İ ve DESTEKÇİSİ ABD’Yİ KINIYORUZ! STK'larımız hakkıyla ve vaktiyle iş görmelidir İzmir'den Suriye'ye Yardım Tırı 2018 YILI FİTRE MİKTARI BELLİ OLDU! AFRİKA'YA BİR DAMLA SU OL PATANİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN OKUL YAPIYORUZ Deniz Feneri 2017 Faaliyet Raporu Yayınlandı GENÇ İYİLİK GÖNÜLLÜLERİ İYİLİKTE BULUŞTU… Savaş Göç Yoksulluk Sempozyumu Gerçekleştirildi. Etiyopya'nın Rabia'sı- Etiyopyalı Halime Gobu Sora, Tüm Köylüleri Gibi Birkaç Yıl Önce Misyonerin... SAVAŞ, GÖÇ VE YOKSULLUĞA, AKADEMİK VE İNSANİ YARDIM BAKIŞI Deniz Feneri Derneği'nden Afrika'ya yetimhane ve cami desteği Suriyeli Ailelere Yardım HABER ARŞİVİ

Deniz Feneri Tahir Efendi’nin köyündeydi

01-10-2015
Deniz Feneri Tahir Efendi’nin köyündeydi

İyilerin iyiliklerine köprü vazifesi görürken, ihanetçilerin ihanetlerine uğradıysa da “Allah’ın iyilik nasip ettiği iyilerin iyilikleriyle”, iyilik kervanını yürüten Deniz Feneri, Tahir Efendi’nin köyündeydi.

Tahir Efendi Kimdir? Birkaç kelam ederek cevap verelim:

Duymayanlar için hatırlatalım. Deniz Feneri Derneği yine bu kurban bayramında, dünyanın dört bir yanındaki mazlum insanların yanındaydı.

Hatırlanması gerekenleri hatırladı, kurban kesemeyenlere kurban eti dağıttı. Dağıtım noktalarından birisi de Kosova’ydı.

Kosova’daki kurban kesim ve dağıtım işlerine müşahitlik etmek üzere bendeniz de bölgedeydim. Hayırseverlerimiz tarafından bağışlanan kurbanlar kesilerek dağıtımı yapıldı.

Dağıtım noktalardan birisi de kurbanların kesildiği Prizren şehrine, 135 km uzaklıktaki İpek vilayetinin Şuşitsa köyü idi.

Bu köyün adının yazılış şekli İngilizce ve Arnavutça’ya göre farklılık gösterse de yerel halkın kullandığı isim bu şekilde.

İşte bu köy, “İslam ve İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un” babası, Tahir Efendi’nin doğduğu, bir müddet yaşadığı ve halen de akrabalarının bulunduğu köydür.

Merhum Mehmet Akif de veteriner hekimliği sırasında Rumeli’ni dolaşırken, baba memleketine uğramış ve birkaç gün kalarak akrabalarıyla hasret gidermiş.

Evet, biz de bağışlanan kurbanların etlerinden alıp, Tahir Efendi’nin köyü olan Şuşitsa’ya giderek, önce Tahir Efendi’nin akrabalarına sonra da kurban kesemeyen ihtiyaç sahiplerine haklarını dağıttık.Kosova’nın İpek şehrine bağlı bu köy, Düzce veya Adapazarı’nın dağ eteklerine oturmuş, ovaya yüzünü dönmüş yeşillikler içindeki köyleri gibiydi.

Köyün girişinde önce bizi küçük ama harika bir cami karşıladı. Caminin bahçesinin, H. 1323 tarihli mezar taşlarından M. 2015 tarihli mezar taşlarına kadar bir Osmanlı yadigârı olduğunu belli oluyordu.

Arka toprağı oralarda olan Osmanlı paşa ve askerlerinin mezar taşları sanki dün gibi yerinde duruyordu.

Meğer eski cami yıkılmak, mezarlık kaybolmak üzereyken, Türkiye caminin ve mezarlığın imdadına yetişmiş.

Elbet yetişen kurumumuz, dünyanın her yerindeki dini ve milli varlıklarımızı koruma altına alan TİKA olmuş.

Devletimizin ve milletimizin yüzakı olan TİKA, burada da geçmişimizle geleceğimiz arasındaki açığı kapatarak sağlam temeller atmış.Bu önemli ayrıntıdan sonra Tahir Efendi’ye gelelim.

Merhum Tahir Efendi, Devlet-i Âli’nin coğrafyası dâhilinde bulunan Kosova’nın İpek şehrine bağlı Şuşitsa köyündendir. Köyünde “Temiz” lakabıyla bilinmektedir.

Tahir Efendi’nin İstanbul’a hangi yıl geldiği hususunda belirgin bir tarih yoktur. İlim tahsili için geldiği ve Yozgatlı Hacı Mahmut Efendiden ders görüp, icazet aldıktan sonra Fatih Dersiâm’ları arasında yer aldığı kayıtlarda mevcuttur.

Mehmet Akif’in ilk dini bilgiler hocasıdır ve Tahir Efendi, Akif 15 yaşında iken 1888 yılında rahmeti rahmana kavuşmuştur.

Tahir Efendi ve ailesinin ruhu şerifleri için el-Fatiha.

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.