Hesap Numaraları
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Deniz Feneri Üç Günde Bir Su Kuyusu Açtı
Yurtdışı Hisse Bedelimiz 660 TL Olarak Revize Edilmiştir Deniz Feneri ve Ülker İyilikle Buluştu 160 Yetim Çocuk Hayallerine Kavuştu Deniz Feneri Uganda’da 500 kardeşimize “ışık” oldu! Harameyn ve Ehl-i Şam Kamplarına Gıda Yardımı Belediye Başkanımızın Kurban Vekaletini Aldık Deniz Feneri Derneği Kurban 2018 Ramazan Abi TRT Haber'in Ömür Dediğin Programında Akit Medya Grubunun Ziyareti Yetimlere Oyuncak Organizasyonu Pakistan'dan Yetim Çocukları Sevindiren Ziyaret Kurban Bayramı Spotumuz Eskişehir'deki Ailelere Yardım Ankara'dan Eskişehir'e Yardım Burkina Faso'da Adak Kesimi Filistinli Ailelere Yardım Ankara'dan Karabük'e Yardım Tırı Kurbanlarınız yoksulların bayramı olsun! 15 Temmuz Şehitleri Anma ve Milli Birlik Günü Programı Kaçkar TV'ye Konuk Olduk Yetim Atölye Çalışması Togo'da Yetimlerin Yüzü Güldü Yetimin Elinden Tut 2018 Türkiye İnsani Yardım Raporu Açıklandı 2018 Ramazan Böyle Geçti 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz’in Bayram Mesajı Ben mutluluğu İslam'da buldum... 2018 Ramazan Böyle Geçti BM Genel Kurulu’ndan Filistin İçin Sevindirici Haber 2018 YILI YURT İÇİ RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ 2018 YILI YURT DIŞI RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ Deniz Feneri Derneği Ailesi iftar sofrasında buluştu Faaliyetlerimiz Dünyanın Dört Bir Yanında Devam Ediyor Ramazan sevincini mülteci kardeşlerimizle yaşamak için Suriye’deydik Dünya Yetimler Günü'nde Yetimlerimizle iftarda Buluştuk Başkanımız Akit TV'de Haber Manşeti Programın'da Gündemi Değerlendirdi Medya Mensubu Dostlarımızla İftarda Buluştuk Deniz Feneri Derneği Ramazan Reklam Filmi Savaş Göç Yoksulluk Çalıştayı gerçekleşti "3. İyilik Okulu Ödülleri" sahiplerini buldu ZALİM İSRAİL’İ ve DESTEKÇİSİ ABD’Yİ KINIYORUZ! STK'larımız hakkıyla ve vaktiyle iş görmelidir İzmir'den Suriye'ye Yardım Tırı 2018 YILI FİTRE MİKTARI BELLİ OLDU! AFRİKA'YA BİR DAMLA SU OL PATANİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN OKUL YAPIYORUZ Deniz Feneri 2017 Faaliyet Raporu Yayınlandı GENÇ İYİLİK GÖNÜLLÜLERİ İYİLİKTE BULUŞTU… Savaş Göç Yoksulluk Sempozyumu Gerçekleştirildi. Etiyopya'nın Rabia'sı- Etiyopyalı Halime Gobu Sora, Tüm Köylüleri Gibi Birkaç Yıl Önce Misyonerin... SAVAŞ, GÖÇ VE YOKSULLUĞA, AKADEMİK VE İNSANİ YARDIM BAKIŞI Deniz Feneri Derneği'nden Afrika'ya yetimhane ve cami desteği Suriyeli Ailelere Yardım HABER ARŞİVİ

Deniz Feneri Üç Günde Bir Su Kuyusu Açtı

24-03-2015

Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Bangladeş, Somali ve Çad’da, 3 ayda 32 su kuyusu açıldı.

Deniz Feneri Üç Günde Bir Su Kuyusu Açtı

Başta Afrika ülkeleri olmak üzere çoğu geri kalmış ülkede insanların en temel problemlerinin başında su ihtiyacı geliyor. Deniz Feneri Derneği bu hayati ihtiyacı karşılamak amacıyla su kuyusu açma çalışmalarını yıllardır sürdürüyor. Dernek, 2015 yılının ilk üç ayında 32 su kuyusu daha açtı.

 

Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Bangladeş, Somali ve Çad gibi su sıkıntısının en çok yaşandığı ülkelerde bağışçıların destekleri ile su kuyuları açılıyor.

 

Afrika’nın birçok bölgesinde şebeke suyu bir tarafa temiz içme suyunu sağlayamayan yerler var. Açlık, susuzluk ve hastalıklar yüzünden her gün onlarca çocuğun hayatını kaybettiği bu bölgelerde susuzluk ve kirli sular nedeni ile yayılan hastalıklar en büyük ölüm nedenleri arasında yer alıyor. Genellikle gölet ve dere gibi yerlerden, kimi zaman yerleşim alanlarına çok uzak yerlerden getirilen çoğunluğu sağlıksız olan sular ile su ihtiyacını karşılamaya çalışan bölge halkı, açılan kuyularının önünde uzun kuyruklar oluşturuyor.

 

Deniz Feneri tarafından 2015 yılı içerisinde Bangladeş’te 26, Somali’de 3, Çad’da 3 adet olmak üzere toplam 32 adet su kuyusu hizmete açıldı. Nisan ayı içerisinde açılması planlanan 18 su kuyusunun çalışmaları da devam ediyor.

 

Su ihtiyacının bu kadar yüksek ve önemli olduğu yerlerde, açtırılan bir su kuyusundan çevresindeki yerleşim yerlerinde ve kamplarda yaşayan yaklaşık 500 insan faydalanıyor. Deniz Feneri tarafından 2015 yılı içerisinde hizmete açılan su kuyularından ortalama 16 bin kişinin temiz su ihtiyacını karşılaması bekleniyor.

 

Hayırseverlerin bağışları ile Deniz Feneri tarafından, 2014 yılında Bangladeş (Arakan), Somali, Çad ve Filistin’de toplam 102 su kuyusu açıldı. Kuraklığın, hastalığın ve savaşın pençesindeki bu ülkelerde, temiz içme suyu ihtiyacının karşılanmasını bekleyen daha birçok bölge bulunuyor.

 

Deniz Feneri Derneği aracılığıyla bir su kuyusu; Bangladeş’te 1000 USD, Somali’de 4000 USD ve Çad’da 3000 USD’ye açılıyor. Bağışçılar isterlerse bir su kuyusunun bedelini tamamen karşılamak suretiyle, isterlerse bütçelerine göre bir kuyu maliyetinin bir kısmı için de bağış yapabiliyorlar. 

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.