Hesap Numaraları
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Hayalleri üniversitede, hayatları harabede geçiyor
Yaşlı, Engelli ve Hasta Bağışçılarımız İçin Kurban Bağışı Yapmak Artık Çok Kolay! Yurtdışı Hisse Bedelimiz 660 TL Olarak Revize Edilmiştir Deniz Feneri ve Ülker İyilikle Buluştu 160 Yetim Çocuk Hayallerine Kavuştu Deniz Feneri Uganda’da 500 kardeşimize “ışık” oldu! Harameyn ve Ehl-i Şam Kamplarına Gıda Yardımı Belediye Başkanımızın Kurban Vekaletini Aldık Deniz Feneri Derneği Kurban 2018 Ramazan Abi TRT Haber'in Ömür Dediğin Programında Akit Medya Grubunun Ziyareti Yetimlere Oyuncak Organizasyonu Pakistan'dan Yetim Çocukları Sevindiren Ziyaret Kurban Bayramı Spotumuz Eskişehir'deki Ailelere Yardım Ankara'dan Eskişehir'e Yardım Burkina Faso'da Adak Kesimi Filistinli Ailelere Yardım Ankara'dan Karabük'e Yardım Tırı Kurbanlarınız yoksulların bayramı olsun! 15 Temmuz Şehitleri Anma ve Milli Birlik Günü Programı Kaçkar TV'ye Konuk Olduk Yetim Atölye Çalışması Togo'da Yetimlerin Yüzü Güldü Yetimin Elinden Tut 2018 Türkiye İnsani Yardım Raporu Açıklandı 2018 Ramazan Böyle Geçti 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz’in Bayram Mesajı Ben mutluluğu İslam'da buldum... 2018 Ramazan Böyle Geçti BM Genel Kurulu’ndan Filistin İçin Sevindirici Haber 2018 YILI YURT İÇİ RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ 2018 YILI YURT DIŞI RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ Deniz Feneri Derneği Ailesi iftar sofrasında buluştu Faaliyetlerimiz Dünyanın Dört Bir Yanında Devam Ediyor Ramazan sevincini mülteci kardeşlerimizle yaşamak için Suriye’deydik Dünya Yetimler Günü'nde Yetimlerimizle iftarda Buluştuk Başkanımız Akit TV'de Haber Manşeti Programın'da Gündemi Değerlendirdi Medya Mensubu Dostlarımızla İftarda Buluştuk Deniz Feneri Derneği Ramazan Reklam Filmi Savaş Göç Yoksulluk Çalıştayı gerçekleşti "3. İyilik Okulu Ödülleri" sahiplerini buldu ZALİM İSRAİL’İ ve DESTEKÇİSİ ABD’Yİ KINIYORUZ! STK'larımız hakkıyla ve vaktiyle iş görmelidir İzmir'den Suriye'ye Yardım Tırı 2018 YILI FİTRE MİKTARI BELLİ OLDU! AFRİKA'YA BİR DAMLA SU OL PATANİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN OKUL YAPIYORUZ Deniz Feneri 2017 Faaliyet Raporu Yayınlandı GENÇ İYİLİK GÖNÜLLÜLERİ İYİLİKTE BULUŞTU… Savaş Göç Yoksulluk Sempozyumu Gerçekleştirildi. Etiyopya'nın Rabia'sı- Etiyopyalı Halime Gobu Sora, Tüm Köylüleri Gibi Birkaç Yıl Önce Misyonerin... SAVAŞ, GÖÇ VE YOKSULLUĞA, AKADEMİK VE İNSANİ YARDIM BAKIŞI Deniz Feneri Derneği'nden Afrika'ya yetimhane ve cami desteği Suriyeli Ailelere Yardım HABER ARŞİVİ

Hayalleri üniversitede, hayatları harabede geçiyor

24-08-2015

"Bir Hayat Kurtar" adlı projesi kapsamında kampanya başlatan dernek, toplanan yardımlarla ilk etapta aileyi kiralık bir eve yerleştirip, ardından aileye bir ev yapılmasını sağlamayı planlıyor.

İlgili Projeye Git
Mehmet Uslu
Hayalleri üniversitede, hayatları harabede geçiyor

ANTALYA AA - Taşağıl Mahallesi'nde zor şartlarda yaşamını sürdüren Uslu ailesinin hayatı, baba Mehmet Uslu'nun geçen 1 Mayıs'ta geçirdiği trafik kazasının ardından çalışamaz duruma gelmesiyle daha da güç bir hal aldı.

 

Bel ve bacaklarında ortaya çıkan sıkıntılar nedeniyle yürümekte zorluk yaşayan baba Mehmet Uslu ile kalp hastası anne Güldane Uslu'nun çalışamaması, ailenin önce kaldıkları evi boşaltarak bir harabeye taşınmalarına ve komşularının destekleriyle karınlarını doyuracak hale gelmelerine neden oldu.

 

En büyüğü 19, en küçüğü ise 8 yaşında olan 5 çocuklu aile, pencerelerin hiçbirinde cam olmayan, elektriği bulunmayan, mutfaksız, küflü bir harabede yaşamlarını sürdürmeye çalışırken, Serik İmam Hatip Lisesi'ni 100 üzerinden 83 diploma notuyla bitiren 19 yaşındaki kızları Ezgi, girdiği YGS'de 363 puan aldı.

 

Ardından Konya'daki Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni kazanan Ezgi, ailenin tek umudu haline gelirken, öğrenimi için Ezgi'yi Konya'ya gönderecek maddi gücü bulunmayan ailenin dertlerine bir yenisi eklenmiş oldu.

 

Komşularının destekleri ve ailenin en büyük oğlu 15 yaşındaki Erkan'ın gündelik işlerden kazandığı yevmiyeyle karınlarını doyurabilen Uslu ailesi, Ezgi'nin öğrenimine devam edebilmesi ve kışı geçirebilecekleri bir eve yerleşebilmeleri için kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

 

- "Böyle bir evde genç kız ve 4 çocuk yaşar mı?"

 

Baba Mehmet Uslu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçirdiği trafik kazasından önce seralarda yevmiyeli işçilik yaparak ailesinin geçimini sağlamaya çalıştığını ve kiraladıkları evde zor da olsa yaşamlarını sürdürdüklerini anlattı. Kazanın ardından belinde ve bacaklarında oluşan sakatlığın çalışmasına engel olduğunu, bu nedenle kiralarını ödeyemediklerini kaydeden baba Uslu, muhtardan izin alarak metruk haldeki eve taşındıklarını belirtti.

 

"Bir baba olarak utanıyorum ama elimden bir şey gelmiyor" diyen Uslu, evlerinde elektrik olmadığını, su tesisatının sorunları nedeniyle evin içine su aktığını, kapısı ve pencerelerinde camları olmadığı için korunaksız olduğunu söyledi.

 

Anne Güldane Uslu ise komşuların yardımlarıyla ayakta kaldıklarını ifade ederek, "Evin penceresi var, camları yok. Bazı camları battaniyeyle kapattık. Yaz olduğu için sorun olmuyor ama kış geldiğinde ne yapacağımızı bilmiyoruz" dedi.

 

"19 yaşında genç kızım var. Hiç böyle evde genç kız ve 4 çocuk yaşar mı?" diye soran anne Güldane Uslu, kendisinin de kalp hastası olduğu için çalışamadığını, artık kendilerine uzanacak yardım elini beklemekten başka çareleri kalmadığını ifade etti.

 

- Harabeden üniversiteye öğretmenlerinin desteğiyle

 

Ezgi Uslu ise maddi durumları yeterli olmadığı için öğretmenleri ve okul müdürünün destekleriyle Serik İmam Hatip Lisesi'nden 100 üzerinden 83 diploma notuyla mezun olduğunu söyledi.

 

YGS'de 363 puan aldığını ve Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni kazandığını kaydeden genç kız, üniversite eğitiminin ardından öğretmen olmak istediğini söyledi. Kendisinin öğretmenlerinden gördüğü desteği, öğrencilerine sağlamak istediğini dile getiren Uslu, "İnsan kendisi yaşayınca bunun ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlıyor" diye konuştu.

 

- Deniz Feneri Derneği kampanya başlattı

 

Öte yandan, ailenin durumunu bölgedeki gönüllülerinden öğrenen Deniz Feneri Derneği Antalya Temsilciliği yetkilileri, ailenin sosyal incelemesinin ardından ilk etapta aileye gıda yardımı yaptı.

 

"Bir Hayat Kurtar" adlı projesi kapsamında kampanya başlatan dernek, toplanan yardımlarla ilk etapta aileyi kiralık bir eve yerleştirip, ardından aileye bir ev yapılmasını sağlamayı planlıyor.

 

Üniversite hayali kuran Ezgi için sevindirici haber ise yine lisedeki öğretmenlerinden geldi. Ezgi'nin öğretmenleri genç kızın üniversite öğrenimine devam edebilmesi için kendisine destek olacaklarını Ezgi ve ailesine iletti.

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.