Hesap Numaraları
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler İyi haberle başlayalım...
Kurbanlarınız yoksulların bayramı olsun! 15 Temmuz Şehitleri Anma ve Milli Birlik Günü Programı 15 Temmuz Kaçkar TV'ye Konuk Olduk Yetim Atölye Çalışması Togo'da Yetimlerin Yüzü Güldü Yetimin Elinden Tut 2018 Türkiye İnsani Yardım Raporu Açıklandı 2018 Ramazan Böyle Geçti 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz’in Bayram Mesajı Ben mutluluğu İslam'da buldum... 2018 Ramazan Böyle Geçti BM Genel Kurulu’ndan Filistin İçin Sevindirici Haber 2018 YILI YURT İÇİ RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ 2018 YILI YURT DIŞI RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ Deniz Feneri Derneği Ailesi iftar sofrasında buluştu Faaliyetlerimiz Dünyanın Dört Bir Yanında Devam Ediyor Ramazan sevincini mülteci kardeşlerimizle yaşamak için Suriye’deydik Dünya Yetimler Günü'nde Yetimlerimizle iftarda Buluştuk Başkanımız Akit TV'de Haber Manşeti Programın'da Gündemi Değerlendirdi Medya Mensubu Dostlarımızla İftarda Buluştuk Deniz Feneri Derneği Ramazan Reklam Filmi Savaş Göç Yoksulluk Çalıştayı gerçekleşti "3. İyilik Okulu Ödülleri" sahiplerini buldu ZALİM İSRAİL’İ ve DESTEKÇİSİ ABD’Yİ KINIYORUZ! STK'larımız hakkıyla ve vaktiyle iş görmelidir İzmir'den Suriye'ye Yardım Tırı 2018 YILI FİTRE MİKTARI BELLİ OLDU! AFRİKA'YA BİR DAMLA SU OL PATANİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN OKUL YAPIYORUZ Deniz Feneri 2017 Faaliyet Raporu Yayınlandı GENÇ İYİLİK GÖNÜLLÜLERİ İYİLİKTE BULUŞTU… Savaş Göç Yoksulluk Sempozyumu Gerçekleştirildi. Etiyopya'nın Rabia'sı- Etiyopyalı Halime Gobu Sora, Tüm Köylüleri Gibi Birkaç Yıl Önce Misyonerin... SAVAŞ, GÖÇ VE YOKSULLUĞA, AKADEMİK VE İNSANİ YARDIM BAKIŞI Deniz Feneri Derneği'nden Afrika'ya yetimhane ve cami desteği Suriyeli Ailelere Yardım HABER ARŞİVİ

İyi haberle başlayalım...

02-10-2015

Zenginlikler içinde yaşayan ama değerlerinin hiç de farkında olmayan Sri Lanka Müslümanları azınlık olarak yaşamanın zorluklarını derinden hisseden bir halk. Ama Sri Lanka'dan iyi haber var.

İlgili Projeye Git
Yurt Dışı Adak Kurbanı Bağışı
 İyi haberle başlayalım...

Bayramı Sri Lanka'da geçirdik. Deniz Feneri Derneği başta olmak üzere Türkiye'den yardım derneklerinin adaya akın ettiklerine şahit olduk. Kimi 100 kimi 50 kimi 20 büyükbaş hayvan kesti.

 

Peki neydi Türk insanının Sri Lanka'ya olan ilgisinin sırrı?

 

Vikipedi bilgilerinden başlayalım: Sri Lanka, resmî adıyla Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Güney Asya'da, Hindistan'ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu'nda bulunan bir ada ülkesi. 1972 yılından önce Seylan olarak bilinirdi. Hint Okyanusu'nun İncisi olarak da adlandırılan ülkede yaklaşık 21 milyon kişi yaşamakta. Yani aşağı yukarı iki Konya büyüklüğündeki alanda İstanbul'daki kadar insan yaşıyor.

 

Dünyanın gerçeklerinden devam edelim:

 

Hükümet güçleri ve Tamil Kaplanları arasında gerçekleşen iç savaş 1983 yılında başladı. 2009 yılında mücadele hükümet güçlerinin zaferiyle sonuçlansa da sorun tam olarak neticelenmiş değil.

 

Bizi ilgilendirense Sri Lanka'da nüfusun yüzde 10'una tekabül eden Müslüman topluluk.

 

Budist yönetimin Tamil Kaplanlarıyla mücadelesi beraberinde baskıcı bir rejim ve Müslüman azınlığın ezilmesini de getirdi. Şimdiye kadar çok daha zor şartlarda yaşayan Sri Lanka Müslümanları dinlerini rahatça yaşayabildikleri bir ülkeden başka hiçbir şey istemiyorlar.

 

Müslümanlar düzenli hayatları, ticaretteki örnek davranışlarıyla adada parmakla gösteriliyor.

 

sri lanka

 

En büyük sorunlarıysa aşırı sağcı Budist ve Hristiyan devlet yetkililerinin kendilerine yönelik tutumları. Ceza kesilecekse ilk olarak Müslümanlara...

Dayak atılacaksa ilk olarak Müslümanlara...

 

Böyle bir ortamda hem dünyadan ülkelerine gelen yardımları koordine etmek ve aynı zamanda da siyasetle uğraşmak zorunda olan Serendib Vakfı yetkilileriyle buluşuyoruz. Cemaat-i İslami hareketinin de temsilciliğini yapan Vakıf Başkanı Muhammed Refik Türkiye'yi ortalama bir Türk vatandaşından daha iyi biliyor. Siyaset dünyasına çok hâkim. "Erdoğan!" diyor başka bir şey demiyor. Çevresindekiler de "hazır Türkiye'den birilerini bulmuşken" bize acelece soruyorlar "Kürt partisinin durumu ne oldu?"

 

İşte bu kadar ilgililer bizimle. Bildiğimiz kadarını anlatıyoruz. Biraz da onlardan dinlemek istiyoruz. Sri Lanka Müslümanları ne durumda?

 

Muhammed Refik bize güzel bir haber veriyor:

 

"Sri Lanka Müslümanları yıllarca baskı altında yaşadı. Ama İslam dünyasının baskıları sonucu hükümet bizi rahat bıraktı. İbadetlerimizi rahatça yapabiliyoruz. Dinimizi yaşamaya çalışıyoruz. Türkiye'ye minnettarız. Arada bu kadar uzun mesafe olmasına rağmen ilişkilerimiz çok sıcak. Ümmetin sesi oldunuz!"

 

Bu güzel habere sevinmemek elde değil. Dünya coğrafyasında bu kadar zulüm gören Müslüman varken azınlık olarak yaşadıkları ülkelerinde ticaret ve siyaset sayesinde daha iyi şartlarda yaşayan Sri Lanka Müslümanları ümmetin desteğini hep arkalarında görmek istiyorlar.

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.