Hesap Numaraları
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler İyilik Okullarının Açtırdığı Su Kuyuları Hayat Kurtarıyor
51 Çocuğumuzun Kırtasiye İhtiyaçları Giderildi Yardım Tırlarımız Suriye'ye Ulaştı Yurtdışındaki Çadlı Öğrenciler Formu Ege Temsilciliğimizin Yardım Tırları Yolda! Ankara Şubemizin Yardım Tırları Yolda! Bayramda 70 Çocuğumuza Kıyafet Bağışçılarımıza ve Gönüllülerimize Şükranlarımızı Sunarız Kurban Bayramınız Mübarek Olsun! İlk Kafilemiz Kırgızistana! Çocuklar İçin Sinema Günü Etkinliği Deniz Feneri ve Ülker İyilikle Buluştu 160 Yetim Çocuk Hayallerine Kavuştu Deniz Feneri Uganda’da 500 kardeşimize “ışık” oldu! Harameyn ve Ehl-i Şam Kamplarına Gıda Yardımı Belediye Başkanımızın Kurban Vekaletini Aldık Ramazan Abi TRT Haber'in Ömür Dediğin Programında Akit Medya Grubunun Ziyareti Yetimlere Oyuncak Organizasyonu Pakistan'dan Yetim Çocukları Sevindiren Ziyaret Kurban Bayramı Spotumuz Eskişehir'deki Ailelere Yardım Ankara'dan Eskişehir'e Yardım Burkina Faso'da Adak Kesimi Filistinli Ailelere Yardım Ankara'dan Karabük'e Yardım Tırı Kurbanlarınız yoksulların bayramı olsun! 15 Temmuz Şehitleri Anma ve Milli Birlik Günü Programı Kaçkar TV'ye Konuk Olduk Yetim Atölye Çalışması Togo'da Yetimlerin Yüzü Güldü Yetimin Elinden Tut 2018 Türkiye İnsani Yardım Raporu Açıklandı 2018 Ramazan Böyle Geçti 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz’in Bayram Mesajı Ben mutluluğu İslam'da buldum... 2018 Ramazan Böyle Geçti BM Genel Kurulu’ndan Filistin İçin Sevindirici Haber 2018 YILI YURT İÇİ RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ 2018 YILI YURT DIŞI RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ Deniz Feneri Derneği Ailesi iftar sofrasında buluştu Faaliyetlerimiz Dünyanın Dört Bir Yanında Devam Ediyor Ramazan sevincini mülteci kardeşlerimizle yaşamak için Suriye’deydik Dünya Yetimler Günü'nde Yetimlerimizle iftarda Buluştuk Başkanımız Akit TV'de Haber Manşeti Programın'da Gündemi Değerlendirdi Medya Mensubu Dostlarımızla İftarda Buluştuk Deniz Feneri Derneği Ramazan Reklam Filmi Savaş Göç Yoksulluk Çalıştayı gerçekleşti "3. İyilik Okulu Ödülleri" sahiplerini buldu ZALİM İSRAİL’İ ve DESTEKÇİSİ ABD’Yİ KINIYORUZ! STK'larımız hakkıyla ve vaktiyle iş görmelidir İzmir'den Suriye'ye Yardım Tırı 2018 YILI FİTRE MİKTARI BELLİ OLDU! AFRİKA'YA BİR DAMLA SU OL PATANİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN OKUL YAPIYORUZ Deniz Feneri 2017 Faaliyet Raporu Yayınlandı GENÇ İYİLİK GÖNÜLLÜLERİ İYİLİKTE BULUŞTU… Savaş Göç Yoksulluk Sempozyumu Gerçekleştirildi. Etiyopya'nın Rabia'sı- Etiyopyalı Halime Gobu Sora, Tüm Köylüleri Gibi Birkaç Yıl Önce Misyonerin... SAVAŞ, GÖÇ VE YOKSULLUĞA, AKADEMİK VE İNSANİ YARDIM BAKIŞI Deniz Feneri Derneği'nden Afrika'ya yetimhane ve cami desteği Suriyeli Ailelere Yardım HABER ARŞİVİ

İyilik Okullarının Açtırdığı Su Kuyuları Hayat Kurtarıyor

20-05-2016

İyilik Okulu Projesi, geleceğimizin teminatı çocuklarımızda iyilik, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma bilinci oluşturma hedefini taşıyor.

İyilik Okullarının Açtırdığı Su Kuyuları Hayat Kurtarıyor

Başta Afrika ülkeleri olmak üzere çoğu geri kalmış ülkelerde insanların en temel problemlerinin başında su ihtiyacı geliyor. Deniz Feneri Derneği bu hayati ihtiyacı karşılamak amacıyla su kuyusu açma çalışmalarını yıllardır sürdürüyor.

Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Bangladeş, Somali ve Çad gibi su sıkıntısının en çok yaşandığı ülkelerde bağışçıların destekleri ile su kuyuları açılıyor.

 

Afrika’nın birçok ülkesinde şebeke suyu bir tarafa temiz içme suyunu sağlayamayan bölgeler var. Açlık, susuzluk ve hastalıklar yüzünden her gün binlerce çocuğun hayatını kaybettiği bu bölgelerde susuzluk ve kirli sular nedeni ile yayılan hastalıklar en önemli ölüm nedenleri arasında yer alıyor. Genellikle gölet ve dere gibi yerlerden, kimi zaman yerleşim alanlarına çok uzak yerlerden getirilen ve çoğunluğu sağlığa uygun olmayan sular ile su ihtiyacını karşılamaya çalışan bölge halkı, açılan kuyuların önünde uzun kuyruklar oluşturuyor.

İşte tam da bu noktada bir Deniz Feneri Derneği projesi olan “İyilik Okulu” devreye giriyor. 

 

İyilik Okulu Projesi, geleceğimizin teminatı çocuklarımızda iyilik, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma bilinci oluşturma hedefini taşıyor. Proje, sorumluluk bilincine sahip çevresindeki, ülkesindeki ve dünyadaki ihtiyaç sahiplerine duyarlı bir toplum oluşturmayı amaçlıyor.

Bu proje kapsamında su kuyusu açtıran okullar;

DERYA ÖNCÜ EĞİTİM KURUMLARI 8/C HAYRATI, DERYA ÖNCÜ EĞİTİM KURUMLARI 7/ C HAYRATI, DERYA ÖNCÜ EĞİTİM KURUMLARI 8/C HAYRATI, ÖZEL CEBİR KOLEJİ HAYRATI, GEDİKTAŞ İMAM HATİP LİSESİ HAYRATI, DERYA ÖNCÜ EĞİTİM KURUMLARI 8/A SINIFI HAYRATI, ARNAVUTKÖY NECİP FAZIL KISAKÜREK İMAM HATİP ORTAOKULU HAYRATI, SULTANGAZİ MİMAR SİNAN İMAM HATİP ORTAOKULU HAYRATI, ZÜBEYDE HANIM ORTAOKULU HAYRATI, SİNCAN ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ HAYRATI, TUZLA FARABİ İLKOKULU HAYRATI, BATTALGAZİ İLKOKULU ve HAYIRSEVERLERİ HAYRATI, ÖZBAYAT İLK ve ORTAOKULU HAYRATI, AHMET ŞİŞMAN KIZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ HAYRATI, ÖZEL NUN İLKOKULU ÖĞRENCİLERİ HAYRATI, İMAM EBU HANİFE İMAM HATİP ORTAOKULU HAYRATI, ISPARTA YALVAÇ ÖZBAYAT İLK ve ORTAOKULU HAYRATI.

 

Deniz Feneri tarafından hayırsever miniklerin bağışları ile 2015 ve 2016 yıllarında Bangladeş ve Çad’da toplam 15 su kuyusu açıldı. Yeni su kuyularının açılması için çalışmalar devam ediyor.

 

Minik yüreklerin anne babalarından aldıkları harçlıklarla açtırdıkları her bir su kuyusundan çevresindeki yerleşim yerlerinde yaşayan yaklaşık 1500 insan faydalanıyor.

Kuraklığın, hastalığın ve savaşın pençesindeki bu ülkelerde, temiz içme suyu ihtiyacının karşılanmasını bekleyen daha birçok köy ve bölge bulunuyor.

 

Deniz Feneri Derneği aracılığıyla bir su kuyusu; Bangladeş’te 1000 USD, Somali’de 4500 USD ve Çad’da 3000 USD’ye açılıyor. Bağışçılar bir su kuyusunun bedelini tamamen karşılayabildikleri gibi, isterlerse -bütçelerine göre- bir kuyu maliyetinin bir kısmı için de bağış yapabiliyorlar.

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.