Hesap Numaraları
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Sınır Ötesi Hayır
Kurbanlarınız yoksulların bayramı olsun! 15 Temmuz Şehitleri Anma ve Milli Birlik Günü Programı 15 Temmuz Kaçkar TV'ye Konuk Olduk Yetim Atölye Çalışması Togo'da Yetimlerin Yüzü Güldü Yetimin Elinden Tut 2018 Türkiye İnsani Yardım Raporu Açıklandı 2018 Ramazan Böyle Geçti 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz’in Bayram Mesajı Ben mutluluğu İslam'da buldum... 2018 Ramazan Böyle Geçti BM Genel Kurulu’ndan Filistin İçin Sevindirici Haber 2018 YILI YURT İÇİ RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ 2018 YILI YURT DIŞI RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ Deniz Feneri Derneği Ailesi iftar sofrasında buluştu Faaliyetlerimiz Dünyanın Dört Bir Yanında Devam Ediyor Ramazan sevincini mülteci kardeşlerimizle yaşamak için Suriye’deydik Dünya Yetimler Günü'nde Yetimlerimizle iftarda Buluştuk Başkanımız Akit TV'de Haber Manşeti Programın'da Gündemi Değerlendirdi Medya Mensubu Dostlarımızla İftarda Buluştuk Deniz Feneri Derneği Ramazan Reklam Filmi Savaş Göç Yoksulluk Çalıştayı gerçekleşti "3. İyilik Okulu Ödülleri" sahiplerini buldu ZALİM İSRAİL’İ ve DESTEKÇİSİ ABD’Yİ KINIYORUZ! STK'larımız hakkıyla ve vaktiyle iş görmelidir İzmir'den Suriye'ye Yardım Tırı 2018 YILI FİTRE MİKTARI BELLİ OLDU! AFRİKA'YA BİR DAMLA SU OL PATANİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN OKUL YAPIYORUZ Deniz Feneri 2017 Faaliyet Raporu Yayınlandı GENÇ İYİLİK GÖNÜLLÜLERİ İYİLİKTE BULUŞTU… Savaş Göç Yoksulluk Sempozyumu Gerçekleştirildi. Etiyopya'nın Rabia'sı- Etiyopyalı Halime Gobu Sora, Tüm Köylüleri Gibi Birkaç Yıl Önce Misyonerin... SAVAŞ, GÖÇ VE YOKSULLUĞA, AKADEMİK VE İNSANİ YARDIM BAKIŞI Deniz Feneri Derneği'nden Afrika'ya yetimhane ve cami desteği Suriyeli Ailelere Yardım HABER ARŞİVİ

Sınır Ötesi Hayır

13-04-2015

Bursalı hayırsever Mehmet Fındıkkaya, Afrika'ya yetimhane ve cami yaptırıyor.

Sınır Ötesi Hayır

Deniz Feneri Derneği'nin organizasyonu ile Kenya'da, Somali başta olmak üzere Afrika ülkelerinden gelen mülteci Müslümanların bulunduğu Dadaab Bölgesindeki Deniz Feneri Yetim Külliyesi'ni, Bursalı işadamı Mehmet Fındıkkaya tarafından yaptırılıyor.

 

Bursa'da sosyal projelerde yer alan Mehmet Fındıkkaya merhum babası Şerif Fındıkkaya ve annesi Aysel Fındıkkaya adına Kenya'da 250 yetim çocuğun kalacağı bir yetimhane ile okul, hizmet binası, aşevi ve kesimhanenin bulunacağı büyük bir külliye inşa ettiriyor.

 

Deniz Feneri Derneği'nin Somalili mültecilerin bulunduğu Kenya'nın Dadaab şehrinde kurmayı planladığı 300 bin dolar maliyeti olan külliyenin inşaatını üstlenen Mehmet Fındıkka'ya bu bölgedeki çaresiz insanlara destek olmayı hedefliyor. Sadece Somali'den değil Afrika'nın diğer bölgelerinden kaçmak durumunda kalan Müslümanların toplandığı Dadaab bölgesinin çaresiz insanların bulunduğu Afrika'nın en büyük mülteci kampı olduğunu belirten Mehmet Fındıkkaya, "Buraya Türkiye'den Müslümanların yardım eli uzatması ile onların sıkıntılarına bir nebze çare olmayı düşünüyoruz" dedi.

 

Yetimhane külliyesinde 350 metrekarelik okul, 430 metrekarelik yetimhane binası, 250 metrekarelik kütüphane ve sağlık odasının olacağı hizmet binası, aşevi ve kesimhane, 155 metrekarelik cami bulunuyor.

 

Deniz Feneri Derneği Genel Müdürü Ali Karayılan, İletişim Koordinatörü Recep Koçak ve İstanbul Şubesi Koordinatörü Yusuf Baykal, Bursa'da Mehmet Fındıkkaya'yı ziyaret ederek yapılacak külliyenin detayları hakkında bilgi verdi. Deniz Feneri yönetimi hayırsever Mehmet Fındıkkaya'ya bir hattatın özel el yazma levhasını da hediye ederek, çalışmalara gösterdiği destekten dolayı teşekkür etti. - İHA

kenya_kulliye

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.