EN TR
Dil Seçiniz
Hızlı Bağış
Proje Bağışı
Hızlı Bağış
TL
Bağış Kutusu
 
Seçim yapılmadı...
Bağış Kutusu
Seçim yapılmadı
AnasayfaKurumsalFitre ne kadar ?
Paylaş!

Fitre ne kadar ?

Diyanet İşleri Başkanlığı 2017 yılı fitre miktarını belirledi.

İlgili Projeye Git
Fitre

 

 

Diyanet İşleri Başkanlığı 2017 yılı fitre miktarını belirledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 2017 fitre sadakası miktarını tespit etmek üzere Din Hizmetleri Genel Müdürü Yaşar Yiğit başkanlığında toplandı.

Yapılan değerlendirmeler ile birlikte fitre sadakası bu yıl ramazan ayının başlangıcından, gelecek yılın aynı dönemine kadar en düşük 16 TL olarak belirlendi. Bu tutarın, ayni veya nakdi olarak yapılabileceği vurgulandı.

Fitre sadakasının üst limiti bulunmuyor. Her bireyin günlük gıda harcamalarına göre kendi hayat standartlarına oranla bu sadakayı vermesi daha uygun.

Din İşleri Yüksek Kurulu, fıtır (fitre) sadakasını “yaratılmış ve ramazan orucunu tutup iftar etme imkânını elde etmiş olmanın şükrü için, dinen zengin olup ramazan ayının sonuna yetişen Müslüman’ın belirli kimselere vermesi vacip bir sadaka” diye açıklıyor.

 

Fitreyi kimler vermelidir?

 

Nisab (ihtiyaç haricindeki 90gr altın veya eş değer para, mal) miktarı malı olan bir müslüman, hem kendisi için, hem fakir olan çocukları için, hem de hizmetçisi için fitre verir.

Zengin olan çocukların fitreleri, İmam-ı A`zam`a göre o çocuğun malından verilir.

Bülûğa girmekle beraber aklî dengesi yerinde olmayan çocukların fitresini de yine babası verir.

Henüz doğmayan çocuk için ise, fitre verilmez. Bir kimse, kendi evinde otursalar bile, babası, anası, dedesi, ninesi için fitre vermekle mükellef değildir. Akrabalar da böyledir. Babaları hayatta olsun olmasın dede, oğlunun fakir çocukları (torunları) için fitre vermekle mükellef değildir. Bir kimse kendi hanımıyla büyük ve akıllı olan oğlunun fitresini vermekle mükellef değildir. Çünkü bunlar kendilerine sahip ve tek başlarına tasarrufa yetkilidirler. Fakat bunların müsaadesini alarak kocanın veya babanın onlar yerine fitre vermesi câiz olur. Ve bunlar kendi evinde ve idaresi altında iseler izinsiz de verebilir. Fakat aslolan herkesin kendi fitresini kendi malından ödemesidir. İmam-ı Şâfiî`ye göre kadının fitresini kadın zengin bile olsa kocası öder. Fitre zekât gibi veren tarafından niyet edilmelidir. Ve fakirlere temlik suretiyle verilip fakirin mülkiyetine geçirilmelidir. Fitre verirken verilen şey`in fitre olduğunu belirtmek şart değildir. Fitreyi aralarında evlilik veya babalık – oğulluk (usul – füru`) ilişkileri olanlar birbirlerine veremezler. Meselâ bir kimse fitresini fakir olan kocasına veya babasına veya oğluna veremez.

Deniz Feneri Derneği, Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına çalışan ve izin almadan yardım toplayabilen dernektir.