EN TR
Dil Seçiniz
Hızlı Bağış
Proje Bağışı
Hızlı Bağış
TL
Bağış Kutusu
 
Seçim yapılmadı...
Bağış Kutusu
Seçim yapılmadı
AnasayfaKurumsalGıda Bankacılığı
Paylaş!
Gıda Bankacılığı

Gıda Bankacılığı

Bağış yapan kurum ya da kuruluşunuz için büyük bir fırsat var: Vergide indirim

Maliye Bakanlığı tarafından çıkartılan kanuna göre çeşitli nedenlerle ihtiyaç fazlası gıda, temizlik, giyecek ve yakacak maddeleri bulunan kurum veya kuruluşlar, Gıda Bankacılığı sistemiyle vergide avantaj yakalayabilmektedir. 
 
 
İhtiyaç fazlası maddelerden oluşan bağışlarınızı, gıda bankacılığı sistemiyle, yıllık beyanname ile bildirdiğiniz kurumlar ve gelir vergisinden gider olarak düşürebilmektesiniz. Bir diğer avantajlı husus da bağış için verilecek faturada KDV'in hesaplanmamasıdır. 
 
 
Vergi mükellefi olan, siz, bir yandan yaşadığınız toplumda yaşam kalitesinin arzulanan düzeye gelmesi için üzerinize düşen kurumsal sorumluluğu yerine getirirken bir yandan da vergi muafiyeti avantajından faydalanabilmektesiniz. 
 
 
Gıda bankacılığı , yoksul ve ihtiyaç sahibi insanlarla, ellerinde çeşitli nedenlerle piyasaya sürülemeyen veya ekonomik olarak yeterli derecede etkin olarak kullanılmayacak ihtiyaç fazlası gıdayı elinde bulunduran gerçek ve tüzel kişi işletmeleri arasında köprü oluşturmayı amaçlayan ve israfı önleme yanında sosyal adaleti sağlamayı amaç edinen bir sistemdir.


Gıda bankacılığı kapsamında yapılacak bağışların gıda, temizlik, giyecek ve yakacak maddesi niteliğinde olması gerekmektedir. Yapılacak bağışlar şartlı olarak (bedelsiz olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere) yapılmalıdır.
Gıda, temizlik, giyecek ve yakacak maddesi niteliğini taşımayan veya şartlı olarak yapılmayan bağışlar, gıda bankacılığı kapsamında yapılacak bağış olarak değerlendirilmeyecektir.
Bağış yapacak işletmelerin, gıda, temizlik, giyecek ve yakacak maddelerinin alıp-satımı veya üretimi ile ilgili bir faaliyette bulunmak gibi bir zorunluluğu yoktur. Zira işletmeler herhangi bir sektörde faaliyet gösterebilirler. Örneğin, nakliye işi yapan bir işletme bu maddeleri alıp bağışlama yoluna gidebilir.


Ayrıca, gıda bankalarına verilecek malzemelerin özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

• Üretim fazlası her türlü gıda ürünleri
• Paketleme veya kodlama hataları sebebiyle piyasaya sürülemeyen ürünler   
• Raf ömrünün bitimine az zaman kalan sağlık şartlarına uygun ürünler
• Sağlık şartlarına uygun ancak hasarlı paketli ürünler
• Sağlığa uygun, piyasaya sunulamayan ancak yeniden paketlemeye ihtiyaç duyulan ürünler
 
 
Detaylı bilgi için tıklayınız.
Deniz Feneri Derneği, Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına çalışan ve izin almadan yardım toplayabilen dernektir.