Hesap Numaraları
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaKurumsalFaaliyetler Meslek Edindirme

Meslek Edindirme

Deniz Feneri ihtiyaç sahiplerine sadece ihtiyaçlarını vererek değil, onların çeşitli alanlarda eğitim almalarını sağlayarak, meslek kazanmalarına yardımcı olmaktadır.

Halk Eğitim Merkezleri ile ortaklaşa düzenlenen kurslarda farklı alanlarda verilen meslek eğitimleri için gerekli malzemeler Deniz Feneri tarafından karşılanmaktadır. Eğitimlerini başarı ile tamamlayan kursiyerlere gerekli olan malzeme ve makine yardımı yapılmaktadır. 
 
Ayrıca yardım talep edenlerin içerinden beceri kazandırılabilecek uygun yaştaki bayanlar, Belediyeler tarafından organize edilen meslek edindirme kurslarının Deniz Feneri için açmış olduğu hasta bakıcılığı, yardımcı annelik ve kuaförlük kurslarına yönlendirilerek meslek sahibi olmaları sağlanmaktadır. 
 
Girişimcilik Eğitimi 
KOSGEB, Girişim Gelişim Ajansı ve Deniz Feneri Derneği’nin ortaklaşa yürüttüğü projede 20 kişiye eğitim verilmiştir. 
Yoksulluk sınırındaki bireyleri kendi işini kurmaya yöneltip, girişimcilik kültürünü yaygınlaştırıp “Balık Tutmayı” öğretmek hedeflenmiştir. 
 
İstanbul - İş-kur’la Ortak Projeler 
İşkur ile ortak yürütülen kasaplık ve aşçılık kurslarından mezun olan kursiyerler MEB onaylı sertifika sahibi oluyor. Dersler, Deniz Feneri İstanbul Aşevi’nde, gıda mühendisi ve aşçılardan oluşan bir kadro tarafından 
hem teorik hem de pratik olarak verildi. 
 
Samsun - İlmek İle Ortak Projeler 
İlkadım Belediyesi Meslek Edindirme Kursları’nda (İLMEK) eğitim gören ihtiyaç sahibi kursiyerler, Karadeniz Temsilciliğimiz’e bağışlanan ikinci el eşyaları yenileyerek mesleki eğitim alıyor. Yepyeni bir görünüme kavuşan ve eskisinden sağlam hale gelen eşyalar ise Karadeniz Bölgesindeki yardım alan ailelere ulaştırılıyor. 
 
Burdur - Eski Hükümlüler Artık Meslek Sahibi 
Burdur ilinde ikamet eden İş-kur İl Müdürlüğü ve Burdur Koruma Kurulu’na kayıtlı işsiz ve ihtiyaç sahibi eski hükümlüler için açtığımız “Kalorifer Ateşçiliği” meslek edindirme kursunu başarı ile tamamlayan 10 kursiyer aldıkları MEB sertifikasıyla bir meslek sahibi oldu. 
 
Burdur – İstihdam Garantili Meslek Edindirme 
İş-Kur İl Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen mermer süsleme ve mozaik işçiliği kursuna katılarak 68 gün eğitim alan 90 işsiz bayan artık meslek sahibi. 
 
Halk Eğitimlerle Ortak Projeler 
Yardım talep eden ailelerden beceri kazandırılabilecek uygun nitelikteki bayanları halk eğitim merkezleri ile ortaklaşa düzenlenen kurslara yönlendiriyor, onlara dikiş ve örme makinesi veriyoruz. 
 
Doğalgaz İç Tesisatçılığı Ve Kaynakçılık Eğitimi 
Diyarbakır ve Batman‘da 2009 yılından itibaren doğalgaz dağıtımlarına başlanması ile doğacak kalifiye ara eleman ihtiyacını göz önünde bulundurarak ihtiyaç sahiplerine istihdam imkânı oluşturmak için Derneğimiz “Doğalgaz İç Tesisatçılığı ve Kaynakçılık Eğitimi” başlattı. 
Başarılı katılımcıların MEB ve UGETAM onaylı sertifika ile ödüllendirileceği eğitimle 5 yılsonunda 17-30 yaşları arasında ortalama 1500 kişinin istihdama kazandırılması hedefleniyor. 
 
Afyon E Tipi Kapalı Ceza ve Tutuk Evi 
Afyon E Tipi Kapalı Ceza ve Tutuk Evi’nde bulunan; bayan tutuklu ve hükümlülere yönelik “Bayan Kuaförlük Kursu” ile 
erkek tutuklu ve hükümlülere yönelik “Doğalgaz Tesisatçılığı Kursu”na katılanların sertifikaları Haziran 2008’de törenle teslim edildi.
Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.