Hesap Numaraları
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaBağış Etiyopya Projeleri

Etiyopya Projeleri

Yoksulluğun pençesinde hayatlarını devam ettirmeye çalışan mazlum topluluğa vefa borcumuzu ödemeye gidiyoruz.

TL

KADİM BİR VEFA BORCUNA ÇAĞRI

 

M. 615 ve 617 yıllarında iki ayrı kafile Habeşistan’a hicret etti. Habeşistan, şimdiki adıyla Etiyopya, İslam’ın bu ilk muhacirlerini ülkesinde ağırlayan ve Mekke müşriklerine teslim etmeyen Habeş Kıralı Necaşi Asheme'nin Peygamber Efendimiz (sav)'in dadısı Ümmü Eymen ve İslam’ın ilk müezzini Bilal-i Habeşi'nin ülkesidir. Bu nedenle Etiyopyalılar, İslam’ın Medine'den önce ulaştığı ülke olmakla övünüyorlar.

 

Necaşi Asheme'den sonraki krallar, birçok Müslümanı katlettiler ve Müslümanların dinlerini değiştirmesi için baskı uyguladılar. Müslümanlar sistematik olarak çağdaş eğitimin dışında bırakıldılar.

Müslümanların üniversite okuma oranı sadece % 10

 

Ve bugün, o adil kral Necaşi’nin ülkesi Habeşistan’da, Müslümanlar hala baskı ve yokluk içinde yaşıyorlar. Ülkenin yönetiminde ve sosyal hayatında Müslümanların rolü yok denecek kadar az. Misyonerlerin Habeşistan topraklarındaki zengin imkânları ve baskılı politikaları, Müslümanların geleceğini tehdit ediyor.

Habeşistan Müslümanlarının her alanda desteklenmeye ihtiyaçları var.

Siz de, bugün muhtaç duruma düşmüş, ilk Müslüman muhacirlere Ensar olmuş Habeşistan Müslümanlarına yardımcı olarak vefa borcu kampanyamıza katılabilirsiniz.

 

Neler Yapabilirim?

 

ENFRAZ MÜSLÜMANLARI (TEVFİK CAMİİ VE KÜLLİYESİ)

Yakın zamana kadar Müslümanların yaşadığı bilinmeyen bir bölge Conder-Enfraz. İstiyorlar ki, bölge Müslümanları için, cami, Kur’an kursu, medrese gibi dini ihtiyaçların karşılandığı bir mekân olmanın yanında, uzaktan gelen öğrenciler için yurt, Müslüman halkın düğün vb. ihtiyaçlarını da karşılayan sosyal bir müesseseleri olsun. Maliyeti: 200.000 Dolar.

KUR'AN-I KERİM

Birçok Afrika ülkesinde olduğu gibi Etiyopya'da da Müslümanların en büyük problemi eğitim. İmkânsızlıklar nedeniyle medreselerde dahi Mushaf bulunamıyor. Talebeler parçalanmış Mushaf sayfalarıyla eğitim görüyor. Etiyopya'daki Müslüman çocukların dini eğitimlerini sürdürebilmeleri için desteklerinize ihtiyacı var.  1 Kur'an-ı Kerim bedeli: 15 TL

TEKERLEKLİ SANDALYE

Bugün Habeşistan’da binlerce Müslüman çocuk, engelli olduğu için okula çok zor şartlarda gidiyor veya hiç gidemiyor. Bir tekerlekli sandalye onların eli ayağı olacak. Ama kendi imkânları ile almaya güçleri yok. Onlara siz el ayak olur musunuz? 1 Tekerlekli sandalye maliyeti: 500 TL

 

YETİM

Habeşistan'da, yokluk içinde yaşayan, desteklenmezse eğitim hayatı olmayacak yüz binlerce yetim var.

Kim bilir?

Sizin hamisi olduğunuz bir yetim, belki bir gün Habeşistan’a Necaşi olur.

Siz de Necaşi'nin ülkesinden bir yetimin elinden tutabilirsiniz. Bir yetim için aylık 100 TL

 

İSLAMİ İLİMLER KÜLLİYESİ

 

% 98.23’ü Müslüman olan Oromiya bölgesinde bulunan Sigmo Müslümanları, imkânsızlıklar içinde çocuklarına din eğitimi vermeye çalışıyorlar. Çok zor şartlarda yaşayan Etiyopyalı Müslümanlar için eğitim alanında projeler geliştirildi, dini ilimler ve hafızlık eğitimi yapan bu kurum büyütülürse, 2.000 öğrenci eğitim görebilecek.

 

Din eğitimi imkânından yoksun binlerce Müslüman çocuk var. Şu anda mevcut bulunan medresede sadece 400 çocuk eğitim görebiliyor.

Külliyede;

Cami 120 m2, medrese 9 derslik 400 m2, yurt 6 yatakhane 100 m2, idari bina 3 oda 50 m2.

Sigmo Camii ve Hafızlık Medresesi Maliyet: 190.000 Dolar

 

 

Bu bölgede Müslümanlar çocuklarını ortaokula kadar okutma imkânına sahipler.

Lise için civar beldelerdeki misyoner okullarına gitmek zorundalar. Bu ihtiyaçlarının karşılanması için İslam Kalkınma Bankası binalar yapmış. Ancak tefriş, donanım ve yıllık işletme giderlerini karşılayamadıkları için binalar boş duruyor.

Binaların tefrişi karşılanır ve yıllık işletme desteği verilirse, hem bu köyün, hem de civar köylerin Müslüman öğrencileri, misyoner okullarına gitmek zorunda kalmayacaklar.

Tefriş ve Donanım Maliyeti: 65.000 Dolar - Yıllık İşletme Maliyeti: 35.000 Dolar

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.