Proje Hakkında

1001 ÇOCUK 1001 DİLEK

PROJE HAKKINDA

 

 

Yeryüzünde ulaşılmadık tek bir mazlum kalmayıncaya dek çalışmayı kendine görev bilen Deniz Feneri Derneği, 2003 yılında yardımlaşma alanındaki birikiminin tezahürü olarak faaliyete geçirilmesinin elzem olduğuna kanaat getirdiği bir projeyi başlattı: 1001 Çocuk 1001 Dilek.

 

Yurdumuzun dört bir yanında kapısını çaldığımız ihtiyaç sahiplerinin evlerinde, savaş bölgelerindeki sığınmacıların çadırlarında, Afrika’nın mahzun bölgelerindeki mazlum yuvalarda yaşamını sürdüren çocukların hayallerini dinlemek istedik. Amacımız onların çocuk yanlarını sarmak ve çocukluk hatıralarına unutulmayacak bir iyiliğin yer edinmesini sağlamaktı.

 

Zor durumda olduğu için ailesine yardım elimizi uzattığımız yavrularımıza başlarını okşar nitelikte mektuplar yolladık. Onlara hayallerini ve isteklerini sorduk. Gayemiz, istedikleri ve mücadeleden vazgeçmedikleri taktirde parlak bir geleceğe sahip olabileceklerini onlara hatırlatmak ve asla yalnız olmadıklarını göstermekti. Nitekim aldığımız cevap mektuplarında en az bizim kadar onların da bizi düşündüğünü, özlediğini ve merak ettiğini öğrendik.

 

Hayalleri kocaman yüreklerinde capcanlıydı. İstekleri ise her zaman mütevazi oldu. Kimi okula gitmek için yürüdüğü kilometrelerce mesafedeki yolda sürebileceği bir bisiklet, kimi yuvalarında kardeşleri ile beraber oturup ders çalışabileceği bir masa, kimi yıllardır tahta parçalarıyla kendini avuttuğu ama yine de rüyalarına giren uzaktan kumandalı arabayı yazmıştı mektubuna istek olarak. Her birimizin hayatında kolayca erişebildiği bu istekler onlar için birer hayale dönüşüyordu. Bizler de onlara rüya gibi bir hediye ulaştırmak için binlerce gönüllümüz ve yüz binlerce bağışçımızla kollarımızı sıvadık. Bugüne dek binlerce yavrumuza hediyesini ulaştırdık.

 

Bugün de ilk çocuğumuzun dileğini yerine getirdiğimizde içimizde yanan iyilik fenerinin ışığı aynı canlılıkta; bağışçılarımız, gönüllülerimiz, yetkililerimizle ve bizimle.

Paylaş