Acil İnsani Yardım | Deniz Feneri Derneği
HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaBağış Acil İnsani Yardım

Acil İnsani Yardım

TL

Sel, deprem, zelzele, tsunami, cığ gibi afetlerden zarar görenlere desteklerinizle acil yardım ulaştırıyoruz. 

AFET NEDİR, ETKİLERİ NELERDİR?

Afetler ne yazık ki dünyamızın bir gerçeği. Dünyanın oluşumundan beri insanoğlu afetlere maruz kalmış, bu afetler her zaman kitlesel ölümlere ve yıkımlara neden olmuştur. Afet; insanlar için fiziksel, ekonomik ve sosyal kayıplar doğuran, insanın normal hayatını ve faaliyetlerini durduracak veya kesintiye uğratacak, imkânların yetersiz kaldığı olaylara verilen genel bir tanımlamadır. Yavaş gelişen(şiddetli soğuklar, kuraklık, kıtlık) ve ani gelişenler (sel, deprem, zelzele, çığ, hortum, volkan, yangın vb) şeklinde iki kısma ayrılan afetler, doğal olanlar ve insan eliyle gerçekleşenler diye de ayrılabilmektedir. İnsan kaynaklı afetlere savaşlar, nükleer felaketler, riskli malzemelerin taşınması sırasında yaşanan kaza veya sabotajlar gibi başlıklar girmektedir. Her şartta afetler insanların yaşamlarını, çevrelerini, beden ve ruh sağlıklarını derinden etkiler. Geçici ya da kalıcı fakirlik, sakatlık, hastalık, yaralara sebep olurlar ne yazık ki.  

 

Bilindiği gibi ülkemiz de aktif tektonik hareketlenmelerin olduğu doğu-batı ve kuzey-güney eksenli fay hatlarının üzerinde yer almaktadır. 1999 yılında yaşadığımız Büyük Marmara ve Düzce Depremleri hem şiddeti hem de süresi bakımından dünya afet tarihine de geçmiş; ne yazık ki onbinlerce kaybımızın yanında devletimizin bütçesine de büyük darbe vurmuştur. Yine Endonezya’da 2004 yılında yaşanan 9,1 şiddetindeki deprem ve ardından gelen tsunami felaketinde 300 binden fazla kişi yaşamını yitirmiş 10 milyar dolardan fazla maddi zarar oluşmuştur.

 

DENİZ FENERİ VE AFETLER

Deniz Feneri olarak Marmara Depremi’nde sergilediğimiz başarılı çalışmalar, gerek devletimiz gerekse de halkımızın gönlünde bizleri farklı bir konuma getirmiştir. Deniz Feneri bu felakette onbinlerce insana yaptığı yardımlarla milletimizin takdirini kazanmıştır. Burada edindiğimiz tecrübeler neticesinde, ülkemizde (Elazığ, Erzincan, Van gibi depremler) ve farklı coğrafyalarda (Endonezya depremi, Pakistan sel felaketi, Etiyopya açlık krizi, İdlib’te kitlesel göç gibi) yaşanan afetlere hemen ve doğru bir şekilde müdahale etmeyi öğrenmiş bulunmaktayız.

 

Afetzedelerin ihtiyaçlarının tespit edilmesi, dağıtılması, nakdi ve ayni yardımların koordinasyonunun sağlanması gibi konularda Deniz Feneri’nin haklı bir yeri vardır. En son Elazığ Sivrice depreminde yapmış olduğumuz çalışmalar hem bölge halkının hem de devlet makamlarının takdirini kazanmıştır.

 

AFETLERDEKİ YARDIMLARIMIZ

Deniz Feneri olarak afet yaşanan bölgelere öncelikle gıda ve temizlik (hijyen seti) kolileri ulaştırıyor ayrıca su, battaniye ve çadır gibi en acil ihtiyaçları en kısa sürede sevk ediyoruz. İstanbul, Ankara, Erzurum, İzmir, Antalya, Şanlıurfa, Gaziantep, Kastamonu, Afyonkarahisar’daki merkezlerimizle tüm ülkemize birkaç saat içinde ulaşacak bir alt yapımız bulunmaktadır. Personellerimiz afet durumlarında yapılması gerekenler konusunda eğitimler almaktadır.

 

Afetlerde evlerini kaybeden insanlar için öncelik çadır-prefabrik gibi geçicibarınma alanlarıdır. Bunun hemen ardından su ve gıda ihtiyacı gelmektedir. Kadınlar, yaşlılar ve çocuklar için gereken diğer insani yardım malzemeleri de yine destek verdiğimiz hususlardır. Bağışlarınızla afetzedelere gıda, giyim, barınma, su, çadır, prefabrik konut ve nakdi destekler sağlamaktayız.

 

Projemize istediğiniz miktarda bağış yapabileceğiniz gibi AFET yazıp 5560’a 10 TL bağışta bulunabilirsiniz.

 

 

https://www.denizfeneri.org.tr/kurumsal/dogal-afet-yardimlari_257/

https://www.denizfeneri.org.tr/haberlerarsiv/sudan-in-yaralarini-birlikte-saralim_4509/

https://www.denizfeneri.org.tr/haberlerarsiv/etiyopyaya-gidiyoruz_4174/

https://www.denizfeneri.org.tr/haberler/gecmis-olsun-turkiye-basin-sagolsun-elazig-ve-malatya_4520/

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.