HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaBağış Her Güne Bir Sadaka

Her Güne Bir Sadaka

Günlük

Sadaka hastalıkları ve belayı defeder. Vereceğiniz sadakalar sizleri, sevdiklerinizi ve ihtiyaç sahiplerini türlü belalardan koruyacaktır. 

Peygamber Efendimiz, "Hastalarınızı sadakayla tedavi edin, sadaka her hastalığı ve belayı def eder." buyurmuştur. Başımıza gelecek muhtemel kazaları ve belaları önlemek için ya da hep iyiliklerle karşılaşmak için küçük de olsa bol bol sadaka vermeliyiz. İnancımız ve geleneklerimizden aldığımız bu güzel haslet sayesinde bir çok sebeple sadaka veririz. Bu sebepler bazen hastalık bazen de bereket niyetiyle olabilir. 

 

İşte özellikle sıkıntılı dönemlerden geçtiğimiz şu günlerde vereceğimiz küçük sadakalar başımıza gelebilecek muhtemel afet ve belaları def eder inancını taşıyoruz. İnşallah milletçe bir ve beraber olup, yetkililerin ve uzmanların önerilerini de dikkate alarak koronavirüs tehlikesini en kısa zamanda atlatacağız. Milletimiz ilme, bilime ve fenne inandığı gibi dua ve sadakanın manevi gücüne de inanmıştır. 

 

Web sitemizden kredi kartınızla düzenli ödeme talimatı verip ülkemizdeki ve dünyanın pek çok ülkesindeki yoksulları, mağdurları, mazlumları sevindirebilirsiniz. Gıda kolisinden giyime, yakacaktan ev eşyasına kadar onlarca ihtiyaç, verdiğiniz sadakalardan karşılanıp gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşsın. 

 

Örnek olarak 4 kişilik bir aileniz varsa günlük kişi başı 1 TL'den 4 TL SADAKA bağışı yapabilirsiniz. Günlük olarak hesaplanan sadaka miktarı her ay 1 defa olmak üzere topluca kredi kartınızdan otomatik olarak çekilecektir. Böylece aylık 120 TL bağış yapmış olacaksınız. Bağış talimatınızı dilediğiniz zaman çağrı merkezimizi arayarak kolaylıkla iptal edebilirsiniz.

 

Projemize aynı zamanda 5560’a SADAKA yazıp SMS atarak tek seferlik 10 TL bağışta bulunabilirsiniz.  

 

 

SADAKA NEDİR?

Allah rızası için yapılan maddi ve manevi olarak sınıflanan tüm iyilikler sadaka kapsamındadır. Bu nedenle para vermenin dışında güler yüz de sadaka sayılmıştır. Farz olan zekatın yanında hayır-hasenat da sadaka olarak addedilmiştir. Sadaka temiz ve helal yoldan kazanılmış maldan/paradan verilmelidir. Gayri meşru yollardan edinilmiş mal yada paradan sadaka verilmez.

 

Ayrıca sadakada en önemli husus samimiyet yani ihlastır. Atalarımızın “sol elin verdiğinden sağ elin haberi olmayacak” şeklinde veciz bir şekilde tarif ettiği gibi sadaka gizliden, samimiyetle ve gösteriş merakı olmadan verilmelidir.

 

KAÇ ÇEŞİT SADAKA VARDIR?

4 çeşit sadaka vardır. Bunlar;

  1. Farz olan sadaka: Yani zekat.  
  2. Fıtr sadakası: Sadaka-i fıtır, her müslümanın vermesi gereken vacip bir sadakadır. Ramazan ayı içerisinde verilir. Buna fitre de denir. 
  3. Nafile sadakalar: Bu da kişinin Rabbimizin rızasını gözeterek verdiği sadakadır. Allah rızâsı için yapılan her güzel şey sadakadır.
  4. Sadaka-i cariye: Öldükten sonra da, amel defterimize sevap yazdıran sadakadır. Sadaka-i cariye, cami, yol yapmak, ağaç dikmek, çeşme, faydalı ilmi eser bırakmak gibi insanlara faydası dokunan her çeşit iyi işlerdir.

 

KİMLER SADAKA VERİR?

Sadaka sadece maddi şeylerden olmadığından (iyilikte bulunmak, güler yüzlü olmak, selam vermek vb.) aslında herkes için geçerlidir. Ancak toplumumuzda daha çok maddi/nakdi şeyler sadaka olarak görüldüğünden gücü yeten herkesin sadaka vermesi gerekir. Özellikle belirli bir zenginliğe ulaşmış kişilerin zekat dışında sadaka vermesi tavsiye edilmiş, ayet ve hadislerde bunun üzerinde çokça durulmuştur.

 

KİMLERE SADAKA VERİLİR?

Zengin sahabelerden Amr b. Cumuh, Peygamber Efendimiz’e (sav) bir gün “kimlere sadaka vereyim Ya Rasullah?” diye sordu. Bunun üzerine Bakara Suresi 215. Ayet nazil oldu. “Sana sadaka olarak ne vereceklerini soruyorlar, de ki: -Hayırdan infak edeceğiniz şey; anaya, babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara ve yolda kalmışlaradır. Hayır olarak yaptığınız şeyleri, Allah şüphesiz en iyi bilendir.”

 

Bu durumda ihtiyaç sahibi ana-baba ve akraba öncelikli olmak üzere yetimler, yoksullar, yolda kalmışlar, mağdur ve mazlumlar sadaka alabilecek gruplardır.

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.