HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaBağış Her Güne Bir Sadaka

Her Güne Bir Sadaka

Günlük

Sadaka hastalıkları ve belayı defeder. Vereceğiniz küçük yardımlar büyüyerek bir çok insana ekmek olsun, kıyafet olsun, yakacak olsun...

Web sitemizden kredi kartınızla düzenli ödemelerle ailelerimize destek olup ülkemizdeki ve dünyanın pek çok ülkesindeki yoksulları, mağdurları, mazlumları sevindirebilirsiniz. Gıda kolisinden giyime, yakacaktan ev eşyasına kadar onlarca ihtiyaç, verdiğiniz sadakalardan karşılanıp gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşsın. 

 

Örnek olarak 4 kişilik bir aileniz varsa günlük 4 TL SADAKA bağışı yapabilirsiniz.

 

Günlük olarak hesaplanan sadaka miktarı her ay 1 defa olmak üzere topluca kredi kartınızdan otomatik olarak çekilecektir. Bağış talimatınızı dilediğiniz zaman çağrı merkezimizi arayarak kolaylıkla iptal edebilirsiniz.

 

Projemize aynı zamanda 5560’a SADAKA yazıp SMS atarak tek seferlik 10 TL bağışta bulunabilirsiniz.  

 

 

SADAKA NEDİR?

Allah rızası için yapılan maddi ve manevi olarak sınıflanan tüm iyilikler sadaka kapsamındadır. Bu nedenle para vermenin dışında güler yüz de sadaka sayılmıştır. Farz olan zekatın yanında hayır-hasenat da sadaka olarak addedilmiştir. Sadaka temiz ve helal yoldan kazanılmış maldan/paradan verilmelidir. Gayri meşru yollardan edinilmiş mal yada paradan sadaka verilmez.

 

Ayrıca sadakada en önemli husus samimiyet yani ihlastır. Atalarımızın “sol elin verdiğinden sağ elin haberi olmayacak” şeklinde veciz bir şekilde tarif ettiği gibi sadaka gizliden, samimiyetle ve gösteriş merakı olmadan verilmelidir.

 

KAÇ ÇEŞİT SADAKA VARDIR?

4 çeşit sadaka vardır. Bunlar;

  1. Farz olan sadaka: Yani zekat.  
  2. Fıtr sadakası: Sadaka-i fıtır, her müslümanın vermesi gereken vacip bir sadakadır. Ramazan ayı içerisinde verilir. Buna fitre de denir. 
  3. Nafile sadakalar: Bu da kişinin Rabbimizin rızasını gözeterek verdiği sadakadır. Allah rızâsı için yapılan her güzel şey sadakadır.
  4. Sadaka-i cariye: Öldükten sonra da, amel defterimize sevap yazdıran sadakadır. Sadaka-i cariye, cami, yol yapmak, ağaç dikmek, çeşme, faydalı ilmi eser bırakmak gibi insanlara faydası dokunan her çeşit iyi işlerdir.

 

KİMLER SADAKA VERİR?

Sadaka sadece maddi şeylerden olmadığından (iyilikte bulunmak, güler yüzlü olmak, selam vermek vb.) aslında herkes için geçerlidir. Ancak toplumumuzda daha çok maddi/nakdi şeyler sadaka olarak görüldüğünden gücü yeten herkesin sadaka vermesi gerekir. Özellikle belirli bir zenginliğe ulaşmış kişilerin zekat dışında sadaka vermesi tavsiye edilmiş, ayet ve hadislerde bunun üzerinde çokça durulmuştur.

 

KİMLERE SADAKA VERİLİR?

Zengin sahabelerden Amr b. Cumuh, Peygamber Efendimiz’e (sav) bir gün “kimlere sadaka vereyim Ya Rasullah?” diye sordu. Bunun üzerine Bakara Suresi 215. Ayet nazil oldu. “Sana sadaka olarak ne vereceklerini soruyorlar, de ki: -Hayırdan infak edeceğiniz şey; anaya, babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara ve yolda kalmışlaradır. Hayır olarak yaptığınız şeyleri, Allah şüphesiz en iyi bilendir.”

 

Bu durumda ihtiyaç sahibi ana-baba ve akraba öncelikli olmak üzere yetimler, yoksullar, yolda kalmışlar, mağdur ve mazlumlar sadaka alabilecek gruplardır.

 

SADAKA İLE İLGİLİ AYETLER

“Güzel bir söz ve bağışlama, peşinden gönül kırma gelen bir sadakadan daha hayırlıdır. Allah her bakımdan sınırsız zengindir, halimdir (hemen cezalandırmaz, mühlet verir).” (Bakara Suresi 263)

 

“Ey iman edenler! Allah’a ve ahiret gününe inanmadığı halde insanlara gösteriş olsun diye malını harcayan kimse gibi, sadakalarınızı başa kakmak ve gönül kırmak suretiyle boşa çıkarmayın. Böylesinin durumu, üzerinde biraz toprak bulunan ve maruz kaldığı şiddetli yağmurun kendisini çıplak bıraktığı bir kayanın durumu gibidir. Onlar kazandıklarından hiçbir şey elde edemezler. Allah kâfirler topluluğunu hidayete erdirmez.(Bakara Suresi 264)

 

“Sadakaları açıktan verirseniz ne güzel! Fakat onları gizleyerek fakirlere verirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır ve günahlarınızdan bir kısmına da keffaret olur. Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.(Bakara Suresi 271)

 

“Bir sadaka vermeyi, yahut iyilik yapmayı, yahut da insanların arasını düzeltmeyi emredenleri hariç, onların aralarındaki gizli konuşmaların çoğunda hiçbir hayır yoktur. Kim bunları sırf Allah’ın rızasını kazanmak için yaparsa, biz ona büyük bir mükâfât vereceğiz.” (Nisâ Suresi 114)

 

“Sadakalar hususunda gönüllü bağışta bulunan mü’minlerle, güçlerinin yettiğinden başkasını bulamayanları çekiştirip onlarla alay edenler var ya; işte Allah asıl onları maskaraya çevirmiştir. Onlar için elem dolu bir azap vardır.” (Tevbe Suresi 79)

 

“Şüphesiz ki sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlar ve Allah’a güzel bir borç verenler var ya,(verdikleri) onlara kat kat ödenir. Ayrıca onlara çok değerli bir mükafat da vardır.” (Hadîd Suresi 18)

 

SADAKA İLE İLGİLİ HADİSLER

“İnsanların her bir eklemi için her gün bir sadaka gerekir. İki kişi arasında adâletle hükmetmen sadakadır. Bineğine binmek isteyene yardım ederek bindirmen yahut yükünü bineğine yüklemen sadakadır. Güzel söz sadakadır. Namaz için mescide giderken attığın her adım bir sadakadır. Gelip geçenlere eziyet veren şeyleri yoldan gidermen de sadakadır.” (Buhârî, Sulh 11, Cihâd 72, 128; Müslim, Zekât 56)

 

“Her meşrû ve güzel iş sadakadır.” (Buhârî, Edeb  33; Müslim, Zekât 53)

 

“Sadaka vermek malı eksiltmez. Kul başkalarının hatalarını bağışladıkca Allah da onun şerefini arttırır. Kim Allah için alçak gönüllü davranırsa, Allah da onu  yükseltir.” (Müslim, Birr 69. Ayrıca bk. Tirmizî, Birr 82)

 

“Allah yolunda (cihâd edilmesi için) sarfettiğin para, köle âzâd etmek için harcadığın para, fakire sadaka verdiğin para ve bir de aile fertlerinin ihtiyaçları için harcadığın para var ya! İşte bunların içinde sana en çok sevap kazandıracak olanı, ailen için harcadığın paradır.” (Müslim, Zekât 39)

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.