Hesap Numaraları
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaBağış Katarakt Projesi

Katarakt Projesi

Yıllarca karanlığa mahkum bir hayat sürmüş Afrikalı kardeşlerimizi 500 TL'lik bir operasyonla yeniden ışığa kavuşturuyoruz. 

TL

Katarakt gözbebeğinin arkasında yer alan ve görmeyi sağlayan göz merceğinin saydamlığını yitirerek matlaşmasıyla oluşan bir göz hastalığıdır. Katarakt hastaları dünyayı buğulanmış bir camdan bakar gibi görürler. 

 

Katarakt, dünyada çevresel ve bazen de kalıtsal etkilerden dolayı en sık görülen göz hastalıklarından biridir. Binlerce insan özellikle Afrika gibi yerlerde yüksek sıcaklık, kum, güneş ışınlarının olumsuz etkileri gibi nedenlerle katarakt hastalığı ile mücadele etmekte. Bilinen her hangi bir ilaç tedavisi olmadığı için hastalığın tek giderilme yöntemi de ameliyattır. Katarakt ameliyatları günümüzde modern tekniklerle 15 dakikada, ağrısız, narkozsuz yapılabilen operasyonlardır.

 

Afrika'da 10 milyon görme engellinin en az yarısı katarakt hastası. Bu hastalardan tedavi olabilenlerin oranı ise 1 milyonda sadece 500 kişi.

 

Özellikle sahra kuşağı üzerinde yer alan Nijer, Çad, Mali, Burkina Faso ve Etiyopya gibi ülkelerde ortalama 40 bin insana bir doktor düşerken, milyonlarca insan hayatlarında hiç doktor görmeden ölüyor. O nedenle Deniz Feneri'nin yaptırdığı katarakt ameliyatları çok büyük önem taşıyor.


Katarakt kampanyasına maddi destekte bulunmak hem çok kolay hem de maliyetler yüksek değil. 500 TL bağışta bulunarak siz de bir Afrikalı kardeşimizin dünyaya yeniden gören gözlerle bakmasını sağlayabilirsiniz. Derneğimiz, toplanan katarakt bağışlarını ilgili ülkelerde toptan ameliyatlar gerçekleştirerek yüzlerce kişinin gözlerini açılmasını sağlıyor. 

 

"KATARAKT" yazıp 5560'a SMS gönderebilir 10 TL bağışta bulunabilirsiniz. 

Deniz Feneri KATARAKT
Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.