Katarakt Projesi

Yıllarca karanlığa mahkum bir hayat sürmüş kardeşlerimizi 75 Euro'luk bir operasyonla yeniden ışığa kavuşturuyoruz.

Sizde bir katarakt hastasının hayatını kurtarmak için 75 Euro bağışta bulunarak ameliyat olmasını sağlayabilirsiniz.

"KATARAKT"yazıp 5560'a SMS gönderebilir 25 TL bağışta bulunabilir, Afrika’da katarakt ameliyatı ihtiyacı olan kardeşlerimize destek olabilirsiniz.

Katarakt Nedir?

Katarakt gözbebeğinin arkasında yer alan ve görmeyi sağlayan göz merceğinin saydamlığını yitirerek matlaşmasıyla oluşan bir göz hastalığıdır. Katarakt hastaları dünyayı buğulanmış bir camdan bakar gibi görürler.

Katarakt Nasıl Tedavi Edilir?

Kataraktın bilinen tek ve etkili tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir. İlaçla tedavisi yoktur. Yaklaşık 10 dakika süren damla anestezi ile yapılan bir operasyonla katarakt giderilir.

Neden Yardım Ediyoruz?

Asya ve Afrika'da milyonlarca görme engellinin en az yarısı katarakt hastası. Bu hastalardan tedavi olabilenlerin oranı ise 1 milyonda sadece 500 kişi.

Özellikle sahra kuşağı üzerinde yer alan Nijer, Çad, Mali, Burkina Faso ve Etiyopya gibi ülkelerde ortalama 40 bin insana bir doktor düşerken, milyonlarca insan hayatlarında hiç doktor görmeden ölüyor. Afrika nüfusunun %1,2'si (yaklaşık olarak 10 milyon kişi) görme engelli ve bunun nedeni de katarakt hastalığı. Yoksulluk sınırındaki ülkelerde yaşayan kardeşlerimiz için Deniz Feneri'nin yaptırdığı katarakt ameliyatları çok büyük önem taşıyor. Katarakt ameliyatı yardımı sayesinde, kardeşlerimize umut oluyoruz.

Nasıl Yardım Edebilirim?

Katarakt kampanyasına maddi destekte bulunmak hem çok kolay hem de maliyetler yüksek değil. 75 Euro bağışta bulunarak siz de bir kardeşimizin dünyaya yeniden gören gözlerle bakmasını sağlayabilirsiniz. Derneğimiz, toplanan katarakt bağışlarını ilgili ülkelerde toptan ameliyatlar gerçekleştirerek yüzlerce kişinin gözlerini açılmasını sağlıyor.

"KATARAKT"yazıp 5560'a SMS gönderebilir 25 TL bağışta bulunabilir, Afrika’da katarakt ameliyatı ihtiyacı olan kardeşlerimize destek olabilirsiniz.

Afrika’daki müslüman kardeşlerimiz için ayrıca Su Kuyusu Projesi’ne de bağışta bulunabilirsiniz.

Toplam