HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaBağış Katarakt Projesi

Katarakt Projesi

TL

Yıllarca karanlığa mahkum bir hayat sürmüş kardeşlerimizi 500 TL'lik bir operasyonla yeniden ışığa kavuşturuyoruz. 

Katarakt Nedir?

 

Katarakt gözbebeğinin arkasında yer alan ve görmeyi sağlayan göz merceğinin saydamlığını yitirerek matlaşmasıyla oluşan bir göz hastalığıdır. Katarakt hastaları dünyayı buğulanmış bir camdan bakar gibi görürler. 

 

 

Katarakt Nasıl Tedavi Edilir?

 

Kataraktın bilinen tek ve etkili tedavi yöntemi cerahi müdahaledir. İlaçla tedavisi yoktur. Yaklaşık 10 dakika süren damla anestezi ile yapılan bir operasyonla katarakt giderilir. 

 

Neden Yardım Ediyoruz?

Asya ve Afrika'da milyonlarca görme engellinin en az yarısı katarakt hastası. Bu hastalardan tedavi olabilenlerin oranı ise 1 milyonda sadece 500 kişi.

 

Özellikle sahra kuşağı üzerinde yer alan Nijer, Çad, Mali, Burkina Faso ve Etiyopya gibi ülkelerde ortalama 40 bin insana bir doktor düşerken, milyonlarca insan hayatlarında hiç doktor görmeden ölüyor. Afrika nüfusunun %1,2'si (yaklaşık olarak 10 milyon kişi) görme engelli ve bunun nedeni de katarakt hastalığı. Yoksulluk sınırındaki ülkelerde yaşayan kardeşlerimiz için Deniz Feneri'nin yaptırdığı katarakt ameliyatları çok büyük önem taşıyor.

 

 

Nasıl Yardım Edebilirim?

Katarakt kampanyasına maddi destekte bulunmak hem çok kolay hem de maliyetler yüksek değil. 500 TL bağışta bulunarak siz de bir kardeşimizin dünyaya yeniden gören gözlerle bakmasını sağlayabilirsiniz. Derneğimiz, toplanan katarakt bağışlarını ilgili ülkelerde toptan ameliyatlar gerçekleştirerek yüzlerce kişinin gözlerini açılmasını sağlıyor. 

 

- "KATARAKT" yazıp 5560'a SMS gönderebilir 10 TL bağışta bulunabilirsiniz. 

 

Bizim Gördüklerimiz, Onların Hayalleri...
Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.