Moro Selamet Haşim Üniversitesi | Deniz Feneri Derneği
HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaBağış Moro Selamet Haşim Üniversitesi

Moro Selamet Haşim Üniversitesi

TL

Özerkliğini kazanan Filipinler-Morolu kardeşlerimiz için üniversite inşa ediyoruz.

FİLİPİNLER'DE İSLAM

 

13. yüzyılda Arap tacirlerin gemilerle yaptığı ticari faaliyetler kapsamında İslamla tanışan Filipinler’de İslamiyet15. yüzyıla gelindiğinde özellikle Mindanao Adası’nda iyice yaygınlaşmış buluyordu. Filipinler’in yüzyıllarca İspanya, Portekiz, İngiltere, ABD gibi birçok sömürgeci ülke tarafından işgal edilmesi sürecinde en büyük sıkıntıları yine Müslümanlar yaşadılar. Özellikle Sultan II. Abdülhamit Han zamanında Türkiye’nin bölgeye ilgisi artmış ve Sultan Hamit, Moro’ya temsilciler göndermiştir.

20. Yüzyıl başlarında ABD tarafından Filipinler’in yönetimi adanın Hıristiyan halkına bırakılmış ve Moro Müslümanları'na baskılar şiddetlenerek sistematik bir hal almıştır. Filipinler devletinin kanlı ve soykırıma varan baskı politikaları sonucunda ise, 1970’li yıllardan itibaren bölge halkı, Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF)ile teşkilatlanıp silahlı bağımsızlık mücadelesine girdiler. Bu çatışmalar sonucunda 40 yılı aşkın bir sürede 120 bin kişi hayatını kaybetti, 2 milyondan fazla insan ise evlerini terk etmek zorunda kaldı.

 

2000’li yıllara gelindiğinde silahlı mücadelelere ara verilmiş ve barış görüşmelerine başlanmıştır. Türkiye’nin de gözlemcisi olduğu 2012’de varılan “çerçeve anlaşması” 2014’te “barış sürecine” evrilmiş ve 2016 yılında ise bölge, özerklik hakkına kavuşmuştur. Böylece 50 yıla yakın süredir devam eden mücadele, iç işlerinde bağımsız, dışişlerinde Filipinler’e bağlı Bangsomoro Özerk Bölgesi’nin kazanımı ile nihayete ermiştir. 2019 yılının başlarında yapılan özerklik oylaması büyük oranda “evet”le sonuçlanmış böylece Moro müslümanları Filipinler içinde özerk bir yapıya kavuşmuştur.

 

MORO SELAMET HAŞİM ÜNİVERSİTESİ

 

Filipinler’de bağımsızlık için mücadele eden ve özerklik kazanan Moro Müslümanları (Moro Islamic Liberation Front, MILF) ile eğitim projesi başlatma fikri bölgeye Kurban dönemlerinde yaptığımız ziyaretler sonrasında ortaya çıktı. Bu işi yapmak için ümmet ruhu örnek alınarak Deniz Feneri Derneği ile beraber İnsan Vakfı, SASA (Sasa Hukuk) VakfıveDost Eli Derneği ortak irade gösterip harekete geçtiler. Bunun yanında bu güzel ve hayırlı projeye destek olacak tüm kurum ve STK’lara da açıktır.

 

Kurumlarımız Moro’da muhatap olarakBangsamoro Kalkınma Ajansı’nı (BDA) belirledi. Kurumlarımızın ve BDA’nın girişimleri ile projenin inşa edileceği arazi 2017 yılı sonuna doğru satın alındı. 51.000 m2'lik ilkokul, ortaokul, lise, yetimhane, yemekhane ve sosyal alanların yapılacağı arazinin yanında üniversite için 90 bin m2'lik arazi ayrıca tahsis edilmiştir. Moro'ya fakülte binalarından idari binalara, mescitlerden spor alanlarına kadar tam teşekküllü bir uluslararası eğitim kampüsü inşa edilecektir. Proje 3 etapta ilerleyecek olup 1. Etabın 2020-2022 yılları arasında tamamlanması planlanmaktadır.

 

1. ETAP: (2020-2022) Hukuk, Tıp, Turizm Fakültesi, Sağlık MYO ve Uygulama Otel

2. ETAP: (2022-2024) İlahiyat, İslami İlimler Fakültesi, İletişim ve Mühendislik Fakültesi

3. ETAP: (2024-2026) Eğitim, Ziraat, Denizcilik ve Su Ürünleri, Sosyal ve Fen Bilimleri, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

 

Proje ile ilgili detaylar için aşağıdaki (PDF) broşürü inceleyebilirsiniz. 

 

 

Ayrıca, Tayland Patani 15 Temmuz Şehitleri Okulu Projesi için de katkıda bulunabilirsiniz.

Tanıtım Dökümanları
Moro Selamet Haşim Üniversitesi
Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.