Hesap Numaraları
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaBağış Su Kuyusu Projesi

Su Kuyusu Projesi

Deniz Feneri Derneği, Afrika’nın susuzluk problemini çözmek için su kuyuları açıyor.

TL

DÜNYANIN DERDİ: SUSUZLUK!

 

Milenyum çağını yaşadığımız bu yüzyılda her gün binlerce çocuk lağım suları ve en temel hijyenik şartların yoksunluğundan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle ölüyor. Yaşanan bu trajik ölümlerin ise ne yazık ki önemli bir kısmı Afrika’da oluyor. 


BM raporlarına göre dünyada 2 milyarı aşkın insan temiz suya erişemiyor. Her gün 4 bin, her yıl 1.8 milyon çocuk kirli sulardan ve sağlıksız koşullardan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Birleşmiş Milletler tarafından giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması amacıyla 1993 yılında 22 Mart “Dünya Su Günü” olarak ilan edildi.


Dünya üzerinde su kaynaklarının azalması endişe verici boyutlara ulaşmış durumda. Yapılan güncel derlemelere göre, temiz su kaynaklarının yok olmasıyla dünyayı bekleyen tehlike büyük. Son 100 yılda dünyada su tüketimi 10 kat artarken, kişi başına düşen su miktarı yarı yarıya düştü. Birleşmiş Milletler Çevre Programı verilerine göre, dünyada 2,4 milyar insan güvenli atık su arıtma hizmetinden yoksun. Dünyada 470 milyon kişi su kıtlığı çeken bölgelerde yaşarken, her yıl çoğu çocuk yaklaşık 10 milyon kişi sudan kaynaklanan salgın hastalıklar sonucu hayatını kaybediyor.

 

İklim koşulları ve coğrafi özellikleri nedeniyle hayatın zor olduğu Afrika’da, insanlar yaşama tutunabilmek için her alanda mücadele ediyorlar. Yaşamak için en temel ihtiyaç olan suyun olmaması yerel halkın hayatta kalma direncini önemli ölçüde etkilemektedir. İhtiyaç sahibi fakir halk suya ulaşabilmek için her gün kilometrelerce yol kat ediyor. Binbir zahmetle ulaştıkları suyun ise sağlıksız ve mikroplu olması salgın hastalıkları ve ölümleri de beraberinde getiriyor.

 

DENİZ FENERİ VE SU KUYUSU PROJELERİ

 

Deniz Feneri Derneği Afrika'nın susuzluk problemini çözmek için yıllardır Su Kuyusu Projesi'ni yürütmektedir. Bugüne kadar Afrika'nın çeşitli ülkelerinde ve Asya'da 1137 adet su kuyusu açtık ve halen açma çalışmaları devam eden 100'e yakın su kuyusu bulunmaktadır.


Afrika'da, su kuyusu projelerinin açılma süresi 6 aydır. Projeler, başlandığı ve devam ettiği süre içerisinde Deniz Feneri Derneği Uluslararası İlişkiler birimimiz tarafından başından sonuna kadar titizlikle takip ediliyor. Derneğimiz bugüne kadar Afrikada'da Somali, Etiyopya, Kamerun, Çad, Mali, Gana, Benin, Zimbabwe ve Asya'da Bangladeş'te su kuyuları açtı.


Su kuyusu açtırmak için derneğimize başvurmanız yeterli. Derneğimizin Genel Merkezine, şube merkezlerine ya da temsilciliklerimize bizzat giderek veya 0212 414 60 60 numaralı telefonu arayarak başvurunuzu yapabilir, bilgi alabilirsiniz.

 

  • Kamerun (1.500 Euro): Bugüne kadar 17 su kuyusu açtık

  • Mali (2.200 Euro): Bugüne kadar 20 su kuyusu açtık

  • Çad (2.600 Euro)Bugüne kadar 198 su kuyusu açtık

  • Somali (3.100 Euro): Bugüne kadar 81 su kuyusu açtık

  • Gana (3.500 Euro): Bugüne kadar 120 su kuyusu açtık

  • Etiyopya (3.500 Euro)Bugüne kadar 23 su kuyusu açtık

  • Benin: Bugüne kadar 130 su kuyusu açtık

  • Bangladeş: Bugüne kadar 659 su kuyusu açtık

  • Zimbabwe: Bugüne kadar 7 su kuyusu açtık

Su Kuyusu Tanıtım 2018
Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.