Hesap Numaraları
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaBağış Yemen İçin Yardım Çağrısı

Yemen İçin Yardım Çağrısı

İç savaşın pençesindeki Yemen’de açlıktan ölümler başladı!

TL
Deniz Feneri Derneği Yemen’e Acil İnsani Yardım Kampanyası Başlattı
 
Yemen’de İç Savaş
2011 yılında başlayan Arap Baharı gösterileri Yemen’e de sıçradı ve 33 yıldır ülkeyi yöneten Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih görevi bırakmak zorunda kaldı. 2012 yılında Ulusal Geçiş Hükümeti göreve başladı ancak çatışmalar dinmedi. 2014 yılına gelindiğinde ülkede önemli bir çoğunluğu oluşturan Şii Husiler, 6 idari bölgeye ayrılan Yemen’de isteklerini yerine getirmek için Cumhurbaşkanı A.Mansour Hadi’ye muhalefete başladı. Bu amaçla başkent San’a’ya saldırı düzenlediler ve gösteriler böylece silahlı bir çatışmaya dönüştü. Cumhurbaşkanı Hadi 2015’te görevi bırakmak zorunda kaldı. Suudi Arabistan’ın başını çektiği koalisyon güçleri destekli Sünniler de Husilerle savaşa girdiler. 2017 yılında ise eski cumhurbaşkanı A.Abdullah Salih Husilerce öldürüldü. Bu olay ülkede barış görüşmelerini bitirdiği gibi iç savaşın daha da şiddetlenerek artmasına sebep oldu. Cenevre’de toplanan barış müzakereleri tarafların birbirlerini suçlamaları ile sonuçsuz kaldı ve böylece iki Müslüman grup barışa değil savaşa devam kararı almış oldular.  
 
Arabistan yarımadasının bu tarihi beldesi maalesef ki Sünni ve Şii iki Müslüman tarafın çatışmaları altında harabeye dönmüş durumda. Adına türküler yakıp, Anadolu köylerinden asker göndererek savunduğumuz güzel Yemen şimdi açlıkla boğuşuyor. BM verilerine göre 27 milyonluk ülke nüfusunun yüzde 75’i (yaklaşık 20 milyon kişi) açlıkla burun buruna. Şu ana kadar her iki taraftan 20 binin üstünde insan öldü ve maalesef ki ölmeye devam ediyor. Bölgeden gelen haberlere göre özellikle hasta, yaşlı ve çocuklar açlıktan ölmeye başladı.
2018 yılında, bir İslam beldesinde, Müslümanlar açlıktan ölüyor. 
 
Gelin Yemen’e İnsani Yardım kampanyamıza siz de destek olun. Derneğimiz, en çok ihtiyaç duyulan su, gıda, giyim, ilaç, battaniye gibi temel insani malzemeleri bağışlarınızda temin edip bölgeye gönderiyor ve bir nebze de olsa kardeşlerimizin acısını dindiriyor. Yemenli çocukların çığlığına sessiz kalmayın! 
Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.