Hesap Numaraları
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaBağış Yetim Bağışı

Yetim Bağışı

TL

Savaş, doğal afet, kuraklık ve yoksulluk nedeniyle yetim kalan çocuklara destek oluyoruz.

DENİZ FENERİ YETİMLERİ


"Bir Yetim Büyütüyorum" adlı yetim projemiz kapsamında dünyanın farklı bölgelerinde binlerce yetimi sürekli takip ediyor ve onlara destek oluyoruz. Savaşlar, kuraklık, yoksulluk ve felaketlerin yaşandığı dünyada yetim kalan çocukların sayısı Unicef'in son raporuna göre 200 milyona yaklaştı ancak bu sayı gayr-i resmi kaynaklara göre 400 milyona yakın!


Deniz Feneri Derneği’nin yetim çalışmaları Arakan'dan Somali'ye kadar dünyanın bir çok yerinde yıllardır devam ediyor. Daha önce yaptığmız "Sri Lanka Yetimhanesi" ve "Gazze Selam Anaokulu" bu desteklerden bazıları. 


Yüzyılın İyilik Hareketi Deniz Feneri'nin yetim çalışmaları yetim çocukların kendi yaşıtları gibi normal şartlarda büyümesine ve yaşamasına fırsat sağlıyor. Ayrıca yetim ailelerini de destekleyerek, yetimlerin kendi yuvalarında yetişmeleri için gayret gösteriyor. Derneğimiz, bugüne kadar bağışçılarının desteğiyle onbini aşkın yetim çocuğu desteklerken, geriye kalan on binlerce çocuğu da hayırsever bağışçılarıyla buluşturmayı hedefliyor.


“Bir Yetim Büyütüyorum” sloganıyla Türkiye ve dünyanın farklı coğrafyalarında 125 TL karşılığında yetimlere hami bularak şefkate muhtaç çocuklarımıza destek oluyoruz. Ayrıca “Dünya Yetimler Günü” olarak kabul edilen her Ramazan’ın 15’ci günü derneğimiz, 3 kıtada onlarca ülkede yetim sofraları kurup, gıda dağıtımı yaparak ve yetimlere bayram harçlığı da dağıtarak yetimlere yardımcı oluyoruz. 


Dileyen bağışçılarımız ayda 125 TL'lik bir destek sağlayarak Türkiye dahil diledikleri bir ülkedeki yetim bir çocuğa destek verebilir, kampanya çerçevesinde tüm operatörlerden “YETIM” yazıp 5560’a SMS göndererek çocuklar için 10TL’lik bir destek sunabilirsiniz.


 

YETİMLERLE İLGİLİ AYETLER VE HADİSLER


Allah c.c. Kuran-ı Kerim'in 23 değişik yerinde yetimlerden, onlara nasıl davranmamız gerektiğinden, yetimleri koruyup gözetmekten, mallarını korumaktan, onlara büyüyünceye kadar sahip çıkmamızdan bahsetmiş bu ödevleri diğer müslümanların üzerine farz kılmıştır. Ayrıca Peygamber Efendimiz (s.a.v) de bir çok hadisinde yetimlere değinmiştir. Peygamberimizin kendisi de bir yetim olduğu için tüm İslam devletleri ve her dönem müslüman zenginler yetim hamiliğine büyük önem vermiştir. 

 

AYETLER

- Bakara Suresi/83: Hani İsrailoğulları'ndan, "Allah'tan başkasına kulluk etmeyin, anneye-babaya, yakınlara, yetimlere ve yoksullara iyilikle davranın, insanlara güzel söz söyleyin, namazı dosdoğru kılın ve zekatı verin" diye misak almıştık. Sonra siz, pek azınız hariç, döndünüz ve (hala) yüz çeviriyorsunuz.

- Bakara Suresi/177: Yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz iyilik değildir. Ama iyilik, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, Kitaba ve peygamberlere iman eden; mala olan sevgisine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, isteyip-dilenene ve kölelere (özgürlükleri için) veren; namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve ahidleştiklerinde ahidlerine vefa gösterenler ile zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda sabredenler(in tutum ve davranışlarıdır). İşte bunlar, doğru olanlardır ve müttaki olanlar da bunlardır.

- Bakara Suresi/215: Sana neyi infak edeceklerini sorarlar. De ki: "Hayır olarak infak edeceğiniz şey, anne-babaya, yakınlara, yetimlere, yoksullara ve yolda kalmışadır. Hayır olarak her ne yaparsanız, Allah onu şüphesiz bilir."

- Bakara Suresi/220: Hem dünya (konusun)da, hem ahiret (konusunda). Ve sana yetimleri sorarlar. De ki: "Onları ıslah etmek (yararlı kılmak) hayırlıdır. Eğer onları aranıza katarsanız, artık onlar sizin kardeşlerinizdir. Allah bozgun (fesad) çıkaranı ıslah ediciden bilir (ayırt eder). Eğer Allah dileseydi size güçlük çıkarırdı. Şüphesiz Allah güçlü ve üstün olandır, hüküm ve hikmet sahibidir."

- Nisa Suresi/2: Yetimlere mallarını verin ve murdar olanla temiz olanı değiştirmeyin. Onların mallarını mallarınıza katarak yemeyin. Çünkü bu, büyük bir suçtur.

- Nisa Suresi/3: Eğer yetim (kız)lar konusunda adaleti yerine getiremeyeceğinizden korkarsanız, bu durumda, (onlarla değil) size helal olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikahlayın. Şayet adaleti sağlayamayacağınızdan korkarsanız, o zaman bir (eş) ya da sağ ellerinizin malik olduğu (cariye) ile (yetinin). Bu, sapmamanıza daha yakındır.

- Nisa Suresi/6: Yetimleri, nikaha erişecekleri çağa kadar deneyin; şayet kendilerinde bir (rüşd) olgunlaşma gördünüz mü, hemen onlara mallarını verin. Büyüyecekler diye israf ile çarçabuk yemeyin. Zengin olan iffetli olmaya çalışsın, yoksul olan da artık maruf (ihtiyaca ve örfe uygun) bir şekilde yesin. Mallarını kendilerine verdiğiniz zaman, onlara karşı şahid bulundurun. Hesap görücü olarak Allah yeter.

- Nisa Suresi/8: (Mirası) Bölüşme sırasında yakınlar, yetimler ve yoksullar da hazır olursa, onları ondan rızıklandırın ve onlara güzel (maruf) söz söyleyin.

- Nisa Suresi/10: Gerçekten, yetimlerin mallarını zulmederek yiyenler, karınlarına ancak ateş doldurmuş olurlar. Onlar, çılgın bir ateşe gireceklerdir.

- Nisa Suresi/36: Allah'a ibadet edin ve O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Anne-babaya, yakın akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolda kalmışa ve sağ ellerinizin malik olduklarına güzellikle davranın. Çünkü, Allah, her büyüklük taslayıp böbürleneni sevmez.

- Nisa Suresi/127: Kadınlar konusunda senden fetva isterler. De ki: "Onlara ilişkin fetvayı size Allah veriyor. (Bu fetva,) Kendilerine yazılan (hakları veya miras)ı vermediğiniz ve kendilerini nikahlamayı istediğiniz yetim kadınlar ve zayıf çocuklar (hakkında) ile yetimlere karşı adaleti ayakta tutmanız konusunda size kitapta okunmakta olanlardır. Hayır adına her ne yaparsanız, şüphesiz Allah onu bilir.

- En'am Suresi/152: "Yetimin malına, o erginlik çağına erişinceye kadar -o en güzel (şeklin) dışında- yaklaşmayın. Ölçüyü ve tartıyı doğru olarak yapın. Hiçbir nefse, gücünün kaldırabileceği dışında bir şey yüklemeyiz. Söylediğiniz zaman -yakınınız dahi olsa adil olun. Allah'ın ahdine vefa gösterin. İşte bunlarla size tavsiye (emr) etti; umulur ki öğüt alıp-düşünürsünüz."

- Enfal Suresi/41: Bilin ki, 'ganimet olarak ele geçirdiğiniz' şeylerin beşte biri, muhakkak Allah'ın, Resûlün, yakınların, yetimlerin, yoksulların ve yolcunundur. Eğer Allah'a, hak ile batılın birbirinden ayrıldığı gün, iki ordunun karşı karşıya geldiği günde (Bedir'de) kulumuza indirdiğimize iman ediyorsanız (ganimeti böyle bölüşün). Allah, herşeye güç yetirendir.

- İsra Suresi/34: Erginlik çağına erişinceye kadar, -o da en güzel bir tarz olması- dışında yetimin malına yaklaşmayın. Ahde vefa gösterin. Çünkü ahid bir sorumluluktur.

- Haşr Suresi/7: Allah'ın o (fethedilen) şehir halkından Resûlü'ne verdiği fey, Allah'a, Resûl'e, (ve Resûl'e) yakın akrabalığı olanlara, yetimlere, yoksullara ve yolda kalmışlara aittir. Öyle ki (bu mallar ve servet) sizden zengin olanlar arasında dönüp-dolaşan bir devlet olmasın. Resûl size ne verirse artık onu alın, sizi neden sakındırırsa artık ondan sakının ve Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah, cezası (ikabı) pek şiddetli olandır.

 

HADİSLER

- Kendi yetimini veya başkasına ait bir yetimi himaye eden kimseyle ben, cennette şöyle yan yana bulunacağız."Hadisin ravisi Malik İbni Enes, -Peygamber Aleyhisselam'ın yaptığı gibi- işaret parmağıyla orta parmağını gösterdi. (Müslim, Zühd 42.)

- Bir kimse sırf Allah rızası için bir yetimin başını okşarsa, elinin dokunduğu her saç teline karşılık ona sevap vardır. (Ahmed ibni Hanbel, Müsned, V, 250.)

- Bir kimse, Müslümanların arasında bulunan bir yetimi alarak yedirip içirmek üzere evine götürürse, affedilmeyecek bir suç işlemediği takdirde, Allah Teala onu mutlaka cennete koyar. (Tirmizî, Birr 14.)

- Allah Resulü Sallallahu Aleyhi ve Sellem buyurdu: Ben ve yanakları solmuş dul kadın, kıyamet gününde, yan yana iki parmak gibi beraber olacağız. Mevki ve güzellik sahibi bu kadın, kocasından dul kalmıştır. Kendini yetimlerine adamış ve bu durum onlar evleninceye, ya da ölünceye dek böyle devam etmiştir. (İbn Mâlik (R.A) Ebû Dâvud (R.A)

- Allah Resûlü Sallallahu Aleyhi ve Sellem buyurdu: Sofralarında yetim bulunduran kimselerin sofrasına şeytan asla yaklaşamaz. (Ebû Mûsa (R.A) Taberânî (R.A)

- Bir kimse, akrabasından veya başkasından olan bir yetimi, yetim kendisini kurtarana kadar uhdesine alsa, o kimseye Cennet vacip olur. (Ravi: Hz. Adiyy Ibni Hakem (R.A.)

- Üç kişiye kıyamet gününde Allah, nazar etmez; onları tezkiye etmez ve onlar için elim bir azap vardır: Okuturken yetimi ezen hoca, ihtiyacı yok iken dilencilik yapan kimse, yaranmak için sultana dalkavukluk yapan adam. (Ravi: Hz. Ibni Abbas (R.A)

- Halkın içinde Allah’tan en uzak olan iki kimsedir: Birincisi, ümeranın meclisinde oturur da zulme ait sözlerinde onları tasdik eder. Diğeri ise çocukların muallimidir. Fakat onların hepsini ayni derecede eşit tutmaz. Ve yetimin hakki hususunda Allah’tan korkmaz. (Ravi: Hz. Ebu Umame (R.A)

- Kalbinin yumuşamasını ve hacetinin görülmesini sever misin? Yetime merhamet et, onun başını oksa ve ona yediğinden yedir. Kalbin yumuşar ve hacetine erişirsin. (Ravi: Hz. Ebud Derda (R.A)

- Namaz hususunda Allah'tan korkun. Namaz hususunda Allah'tan korkun. Namaz hususunda Allah'tan korkun. Köleleriniz hakkında da Allah'tan korkun. Su iki zaif hakkında da Allah'tan korkun; Dul kadın ve yetim çocuk. (Ravi: Hz. Enes (R.A)

- Allah'a en sevgili ev, içinde ikram gören yetim bulunan evdir. (Ravi: Hz. Ibni Omer (R.A)

İlgili Haberler

1001 Çocuk 1001 Dilek

Üniversiteli gençlerle birlikte 1001 Çocuk 1001 Dilek kapsamında çocukların dileklerini gerçekleştirdik.

Darülaceze Ziyareti

Genç iyilik ve Yetim gönüllülerimiz "Darülaceze"yi ziyaret etti. Darülaceze sakinlerinin gönüllerini aldılar.

Bayramda 70 Çocuğumuza Kıyafet

Kurban bayramı döneminde "Bayramlık" etkinliğimizde toplam 70 çocuk kendi beğenilerine göre bayramlık kıyafetlerine kavuşturuldu. Bağışçılarımıza teşekkür ederiz.

Çocuklar İçin Sinema Günü Etkinliği

"Sinema Günü" etkinliğimizle çocukları sevindirdik! Etkinlik sonucunda 35 çocuğumuza kitap ve Ülker sponsorluğunda gönderilen çikolata kutusu hediye edildi.

Deniz Feneri ve Ülker İyilikle Buluştu 160 Yetim Çocuk Hayallerine Kavuştu

Ankara'da ihtiyaç sahibi yetim çocuklara yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde bisiklet ve bayramlık hediye edildi.

Pakistan'dan Yetim Çocukları Sevindiren Ziyaret

Pakistan Lahor Gümrük Müsteşarı Dr.Asif Mahmood Jah Yetim Çocuklar için harçlık dağıttı.

Yetimlere Oyuncak Organizasyonu

Bir organizasyonla daha 100 yetim çocuğun yüzü güldü.

Yetim Atölye Çalışması

Yapmış olduğumuz atölye çalışmaları ile yetim kardeşlerimizin yüzünü güldürdük. Desteklerini esirgemeyen bağışçılarımıza teşekkür ederiz.

Togo'da Yetimlerin Yüzü Güldü

Togo Cumhuriyetin'de bağışçılarımızın destekleri ile 10 büyükbaş adak kesildi ve ailelere dağıtıldı.

Yetimin Elinden Tut

Başta ülkemiz olmak üzere dünyanın dört bir tarafındaki yetimlere bağışlarınızı ulaştırıyoruz.

Dünya Yetimler Günü'nde Yetimlerimizle iftarda Buluştuk

Dünya Yetimler Günü"nde, Deniz Feneri Derneği tarafından 200 yetime iftar verildi.

DENİZ FENERİ'NDEN YETİMLERE BİSİKLET

Deniz Feneri Derneği  yetim çocuklara yönelik düzenlediği kampanyada hayırseverlerin katkısıyla  100 çocuğa bisiklet hediye etti.

Yozgat’ın Yetimlerini Yozgatlılarla Buluşturduk

Deniz Feneri Derneği "Bir Yetim Büyütüyorum" projesi için Yozgat’ta bir tanıtım toplantısı düzenledi.

Yetim Proje Tanıtım Video
Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.