Yetimhane Bağışı | Deniz Feneri Derneği
HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaBağış Yetimhane Bağışı

Yetimhane Bağışı

TL

Deniz Feneri'nin yetimhaneleri, bağışlarınızla binlerce yetime ev sahipliği yapıyor. 

Yetimhaneler bağışlarınızla yükselsin, desteklerinizle ayakta kalsın.

 

Deniz Feneri olarak dünyanda 20'den fazla ülkede yetim projemizle binlerce yetim çocuğumuza hamilik yapıyoruz. Bağışçılarmızın destekleriyle yetimlerin ellerinden tutuyor, onların yetişmesinde ve hayatlarına idame ettirmelerinde çalışmalar yürütüyoruz. 

 

Yetimhane projemiz de bunlardan biridir. Geçtiğimiz yıllarda Sri Lanka, Somali, Gana ve Kenya gibi ülkelerde faaliyete geçirdiğimiz yetimhanelerimizle binlerce yetim çocuğun yetişmesine ve eğitimlerine devam etmelerine yardımcı olduk. Gerek bireysel gerekse de kurumsal bağışçılarımızın destekleriyle faaliyete geçen Deniz Feneri Yetimhaneleri halen yüzlerce çocuğa hizmet vermektedir. 

 

Savaş, hastalık, açlık gibi nedenlerle Afrika ve Asya'da özellikle müslüman ülkelerde bugün BM'nin resmi rakamlarına göre 200 milyondan fazla yetim bulunmaktadır. Ancak bir çok bağımsız kuruluşça bu sayı 400 milyona yakın olarak belirtilmektedir. 1991'de Irak'ın işgali ile başlayan ve Afganistan, Suriye, Yemen, Filistin gibi ülkeleri de içine alan savaş çağında maalsef ki milyonlarca insan ölmüş, evlerinden sürülmüş, yurtlarını terk edip mülteci olmuştur. Savaşların en çok etkilediği kesim ise bilindiği gibi anasız-babasız kalan çocuklar olmaktadır. 

 

Bununla beraber Afrika'da devam eden kıtlık, susuzluk, yoksulluk ve salgın hastalıklar nedeniyle her yıl milyonlarca çocuk yetim kalmaktadır. Günümüzde Afrika kıtasında halen ortalama insan ömrü ne yazık ki 45-50 yıldır. Bu bazı bölgelerde 40 yılın da altına düşmektedir. Dünyanın en fakir ülkelerinin bir çoğu hala Afrika'da bulunmaktadır. Özellikle müslümanların çoğunluk olduğu ve Sahra Kuşağı denilen bölgeden sistematik olarak süren sömürge faaliyetleri, istikrarsızlık ve kıtlık-susuzluk nedeniyle milyonlarca insan en temel insani ihtiyaçlara mahrum olarak yaşamaktadır. Benin, Burundi, Somali, Etiyopya, Kenya, Nijer, Çad, Mali, Sierra Leone, Gana, Sudan, Burkina Faso gibi ülkelerde yürüttüğümüz insani yardım çalışmaları, Ramazan ve kurban faaliyetlerinin yanında yetim çalışmaları ile de bu ülkelerdeki kardeşlerimize ulaşıyoruz. 

 

Deniz Feneri Derneği olarak bizler hem yetimlerimize sahip çıkıyor hem de yetimhane ve okullar inşa ederek onların eğitim ve konaklama gibi ihtiyaçlarını gideriyoruz. Çünkü yetimler Allah'ın bizlere emanetidir. Allah (cc) Kur'an-ı Kerim'in bir çok yerinde yetimlere sahip çıkılmasını, yetimlerin gözetilmesini emretmiş, kendisi de bir yetim olan Peygamber Efendimiz de bir çok hadiste yetim hamiliğinin önemine vurgu yapmıştır. Peygamberimiz "Kim üç yetimi yetiştirir, nafakasını temin ederse, sanki ömrü boyu geceleri namaz kılmış, gündüzleri oruç tutmuş ve sabahtan akşama yalın kılıç Allah yolunda cihad etmiş gibi sevap alır. Keza, ben ve o, şu iki parmak gibi (şehadet ve orta parmağını işaret ederek) cennette kardeş oluruz.” buyurmuştur.  

 

Sizler de Bir Yetim Büyütüyorum ve Yetimhane projelerimize destek vererek ayet ve hadislerde övülen kullardan olabilirsiniz. 

 

 

 

 

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.