Hesap Numaraları
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaBağış Yurt Dışı Adak Kurbanı Bağışı

Yurt Dışı Adak Kurbanı Bağışı

Adak, akika ve şükür kurbanlarınızı dünyanın birçok yoksul ülkesinde kesip dağıtıyoruz. Kurban Bedeli: 660 TL

ADET
Birim Fiyat
660 TL

Adak Kurbanı


Kurban kesmeyi adayan bir Müslümanın adak kurbanı kesmesi dinimizce vaciptir. Eğer kişi adağını, bir şeyin veya bir şartın gerçekleşmesine bağlamışsa, bu şart gerçekleşince kurban kesmesi gerekmektedir. Adak kurbanını Kurban Bayramı'nda kesilen kurbandan ayıran özellik de budur. Yani Kurban Bayramı'nda kesilen kurban bir dini vazifedir. Adak ise bir işin veya bir şartın yerine gelmesiyle Allah rızası için kesilen hayvandır. 

 

Adak kurbanının etinden adak sahibi, usul ve furûu yani (neslinden geldiği ana, baba, dede ve nineleri… ile kendi neslinden gelen çocukları ve torunları) yiyemeyeceği gibi, zengin kişilere de yediremez. Eğer adak sahibi kendisi yemek ister veya bu sayılanlardan her hangi birisine yedirmek isterse, o adak etini tartıp rayiç bedelini fakirlere vermesi gerekmektedir.

 

Akika Kurbanı


Çocuğun doğumunun ilk günlerinde Allah’a bir şükran nişanesi olarak kesilen kurbandır. Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.s), torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin için birer koçu akika kurbanı olarak kesmiş ve bizlere de yeni doğan kız ve erkek çocukları için akika kurbanı kesmelerini tavsiye etmiştir.


Akika kurbanı çocuğun doğduğu günden bulûğ çağına kadar kesilebilirse de doğumunun yedinci günü kesilmesi müstehaptır.


Şükür Kurbanı


Bir kimse arzu ettiği bir amaca ulaşması veya bir nimete nail olması sebebiyle şükür kurbanı kesebilir. Ancak böyle bir nimeti elde eden kişinin, adakta bulunmadığı sürece, kurban kesmesi zorunlu değildir.


Ayrıca Hanefi mezhebine göre temettu veya kıran haccı yapan kişilerin, aynı mevsimde hac ve umreyi beraberce yaptıkları için Harem bölgesinde kestikleri kurban da bir tür şükür kurbanıdır. Şükür kurbanı etinden kurbanı kestiren kişi ve yakınları yiyebilir.

 

Deniz Feneri olarak adak, akika ve şükür kurbanlarınız yıl boyunca dünyanın birçok yoksul ülkesinde kesilip ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz. Kurbanlar İslami kurallara uygun olarak kesilip ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılıyor. Adak, akika veya şükür kurbanınız kesildikten sonra SMS veya mektup yoluyla haberdar ediliyorsunuz.

 

Yurt dışı adak kurban bedeli 660 TL' dir.

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.