Blog

2023 Ramazan'da kaç gün oruç tutulacak?

Ramazan ayının üzerinden 2 hafta geçmesi ile birlikte, arife günü ve son orucun hangi gün olacağı müslümanlar tarafından merak edilmeye başlandı. Oruç ibadetlerine devam eden müslümanlar, bayram öncesi arefe gününü araştırmaya başladı.

2023 Ramazan’da kaç gün oruç tutulacak?

Ramazan ayının üzerinden 2 hafta geçmesi ile birlikte, arife günü ve son orucun hangi gün olacağı müslümanlar tarafından merak edilmeye başlandı. Oruç ibadetlerine devam eden müslümanlar, bayram öncesi arefe gününü araştırmaya başladı. Bu yıl ise Ramazan ayı 23 Mart Perşembe günü başladı. Hicri ve miladi takvim arasındaki fark sebebiyle her yıl Ramazan ayı bir önceki yıla göre 10-11 gün daha erken başlıyor.

Ramazan ayı içerisinde olan Kadir Gecesi, hayırlı bir gece olarak kabul edilir. Kadir Gecesi’nde yapılan duaların kabul olacağı ve bu gecenin maneviyat açısından zengin olduğu söylenir. Ayrıca Kuran’ı Kerim’in Hz. Muhammed’e inmeye ilk olarak inmeye başladığı gece Kadir Gecesi’dir. Bu sene ise Kadir Gecesi ramazan ayının 27. gecesine denk geliyor.

2023 Ramazan ne zaman bitecek?

Diyanet İşleri Başkanlığına göre bu yıl Şevval ayının hilali, ramazanın 29’uncu günü akşamı görüleceği için bu yıl ramazan 29 gün sürecek. Bu sebeple bu yıl Ramazan ayı 20 Nisan 2023 Perşembe günü bitmiş olacak. Bayramın ilk günü ise 21 Nisan 2023 cuma.

Ramazan bu yıl 29 gün sürecek

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada, kameri takvime bakıldığında ayın dünya etrafında döndüğü sürenin 29 gün ve bir kaç saat olduğu görülüyor. Ramazanın bazen 29 bazen de 30 gün sürmesinin nedeni ayın dünya etrafında dönmesidir.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam