Blog

Abdestsiz Olarak Kurban Kesilir mi?

Abdestsiz Olarak Kurban Kesilir mi?

Kurban kesimi sırasında kurbanı kesecek ve kestirecek kişilerin abdestli olup olmayacağı çoğu kişi için soru işareti yaratmaktadır. Bu nedenle de abdestsiz olarak kurban kesilir mi gibi şeklindeki sorular sürekli yöneltilir. Özellikle ilk defa kurban kesecek ya da kestirecek olan kişiler için çok daha tedirginlik yaratılan bu durum, İslamiyet’te net bir şekilde açıklanmıştır.

Kurban Abdest Almadan Kesilir Mi?

Kurban kesimi sırasında dikkat edilmesi gereken önemli bir husus vardır. Kurbanı kesecek olan kişi, kurban sahibi değil ise bu işi para ile yapacaktır. Bu nedenle kurban kesimi bir anlamda meslek olarak kabul görmüş durumdadır. Her ne kadar Allah rızası için yapılmış olsa da kişiler yaptıkları bu işten dolayı kazanç sağlamaktadır. İslamiyet’te ibadet için herhangi bir çıkar kesinlikle olmamalıdır. Bu bakımdan para karşılığı yapılan bir iş, ibadet olarak değerlendirilmemektedir. Ancak kurban kesim öncesinde kişilerin iş kolaylığı yaşamak ve kaza, bela yaşamamak adına Allah için dua edebilmesi söz konusudur. Yapılan işin kutsallığı ve Kurban Bayramı'ndaki bu özel maneviyatın yaşanabilmesi adına kurban kesecek kişilerin abdestli olmasının her zaman daha faziletli olacağı belirtilmektedir. Bu nedenle kurban kesecek olan kişinin dualar ederek tekbir ve tehlil getirmesiyle başlayacak kesim işlemlerinde abdestli olunması çok daha uygundur.

Kurban Kestiren Kişi Abdest Almalı Mı?

Kurban kestiren kişi için de durum benzer şekildedir. Kurban kesimi sırasında kurbanın başında durarak çeşitli dualar ile ibadetini sürdürmek zorunda olan kişiler, tüm bu sırada abdestli olmak zorundadır. Dualar edileceği gibi Allah'a yapılacak yakarışlar, Kurban Bayramı’na erişilmesi ve kurban kesim imkanının elde edilmesine yönelik duyulan şükranlar bugün için önemli manevi duygulardır.

Kurban kestiren vatandaşların bu duyguları yaşaması ve Allah'a karşı dilediği şekilde dua edebilmesi adına abdestli olması çok daha uygundur. Üstelik kurban kestiren çoğu kişinin nafile namazı gibi çeşitli namazlar kılarak şükrettiği de göz önünde bulundurulduğunda, Kurban Bayramı için abdest alınması çok daha uygun ve faziletlidir. Kurban Bayramı ve abdest konusunda belirtildiği şekilde hareket edilmelidir.

Toplam