Blog

Adak Kesmenin Kuralları Nelerdir?

Adak Kesmenin Kuralları Nelerdir?

Bir kişinin dinen yükümlü olmadığı halde ibadet hükmünden bir şeyi kendisine vacip kılmasını ifade eden adak, bir ibadeti yapacağına söz vererek o ibadetini borç kılmasıdır. Peki, adak kesmenin şartları nedir? Nelere dikkat edilmelidir? Sizler için merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını aşağıda paylaşıyoruz.

Adak Kesmenin Kuralları

Adak kesmenin kurallarının en başında niyet vardır. Adakta bulunacak kişinin niyet etmesi gerekmektedir.

Adağın geçerliğinin olması için adakta bulunan kişinin Müslüman olması, akıl sağlığının yerinde olması ve ergenlik çağına erişmiş olması gerekmektedir.

Adağın insan veya bir eşya için kesilmesi kabul edilmez. Allah’a verilenler için şükür amaçlı kesilmelidir.

Adak kurbanı yerine para verilemez. Kişi adak kurbanı keseceğine söz verdiği için kurban kesmelidir.

Adanan adağın, dinde farz veya vacip olan bir ibadetin olması gereklidir. Namaz kılmayı, oruç tutmayı, sadaka vermeyi veya kurban kesmeyi adak olarak adayabilirsiniz fakat hasta ziyareti ya da mevlid okutmak için adak yerine geçmemektedir.

Adanan adak, bizzat ibadet cinsi olmalıdır. Başka bir ibadet için vesile olan ibadet adak olarak adanamaz. (Abdest almak, ezan okumak, mescide gitmek)

Adanan adak şahsın mülkiyetinde olmalıdır. Başkasının malı için adak adanamaz. Sahip olmadığı mal adanması durumunda sahip olduğu kadarı geçerlidir.

Adanan kurbanın şartlarının yerinde olması ve İslami şartlara uygun kesilmesi gerekmektedir.

Adak etinden adak sahibinin yemesi caiz değildir. Ayrıca bu kişinin annesi, babası, nine ve dedeleri, eşi de adak etinden yiyemez.

Horoz veya tavuk gibi kümes hayvanları, adak olarak kesilmez ve kabul görmez.

Adak Duası

Tüm şartları yerine getirip adak kurbanı kestikten sonra duasını edip iki rekat namaz kılmanın sevabı büyüktür.

“Bismillahirrahmanirrahim”
“Allahümme minke ve leke salati nusuki ve mahyaye ve memati lillahi Rabbil-Alemine la şerike lehu ve bizalike Umirtu ve ene mine’l-müslimin.”

Adak Borcumu Nasıl Öderim?

Adak borcunuz var ise Derneğimiz yurt içinde ver yurt dışında sizin adınıza vekalet alarak bu ibadetinizi gerçekleştirmektedir. Yurt dışı Adak bedeli 770 TL’dir. Sizde adak borcunu ödemek için linke tıklayarak ibadetinizi yerine getirebilirsiniz.

https://www.denizfeneri.org.tr/bagis/yurt-disi-adak-akika-sukur-kurbani_300/

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam