Blog

Adak kurbanını kimler yiyemez?

Adak kurbanını kimler yiyemez?

Bir şartın yerine gelmesi halinde adak adayan kişiler bu tür durumlarda şarta bağlı olarak adak kurbanı kesmelidir. Adak kurbanı kesimi sırasında özellikle ilk adak anından itibaren dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır. Herhangi bir sakınca yaşanmaması için bu kriterlere dikkat edilmesi önerilmektedir.

Adak adanması sırasında gerçekleşmesi mümkün olmayacak şeyler için dileklerde bulunulmamalı ve adak yerine geldikten sonra da en kısa süre içerisinde adak kurbanın kesilmesine özen gösterilmelidir. Bunun dışında kesim ile birlikte adak kurban etlerinin tüketilmesinde de yine dinen uygun görüldüğü gibi bir tasarrufta bulunulması gerekir.

Adak kurbanını kimler yiyemez?

Adak kurbanı vacip olduğu gibi kurban adayan kişinin eşi, çocukları, annesi, babası ve kan bağı olan kişiler adak kurbanı yiyemez. Bu nedenle de adak kurbanı kesildikten sonra tamamının paylaştırılması ve ihtiyaç sahibi olarak uygun görülen kişilere verilmesi gerekmektedir. Adak kurbanı verilecek kişilerin zengin olmaması ve ihtiyaç sahibi olmasına dikkat edilmelidir. Bu kriterlere göre yapılacak bir ibadet, adak kurbanının yerine getirilmesini ve kişilerin ibadetini yapmasını sağlar.

Kurban kesiminde horoz kesme gibi farklı ve yanlış yaklaşımlar olduğu gibi adak kurbanı, normal bir kurbanlık hayvan seçiminde olduğu gibi kurbanlık için uygun bulunan hayvanlar arasından seçilmelidir. Bu nedenle kişilerin hayvan seçimi sırasında da kurbanlığa uygun olup olmadığına dikkat etmesi çok önemlidir.

Adak bağışı nasıl yapılır?

Adak kurban kesimi konusunda durumu uygun olmayan kişiler, adak bağışı yapabilmektedir. Adak kurban bağışının yapılması halinde yine ibadet yerine getirilmiş sayılır ve dinen bu konuda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Adak kurban bağışı yapmak isteyenlerin 2022 yılı itibariyle 1200 TL olarak belirlenmiş adak kurban bedelini ödemesi, ibadetini yerine getirmesinde yeterli olmaktadır. Deniz Feneri adak kurban bağışı, kurban bağışı gibi pek çok farklı dini ibadetlerde kişilerin daha kolay ve daha uygun bir şekilde ibadetini yapmasına imkan tanır. Türkiye genelinde ihtiyaç sahibi olan tüm ailelere bağışlanan kurban etleri uygun bir şekilde dağıtılmaktadır. Böylece ihtiyaç sahibi ailelerin beslenmesine destek sağlanmaktadır. Adak bağışı seçeneğini değerlendirerek de kişilerin adak kurban ibadetini yerine getirmesi sağlandığından dolayı bu seçenek de değerlendirilebilir.

Toplam