Blog

Afet battaniyesi nedir?

Afet battaniyesi diğer bir adıyla termal battaniye oldukça hafif ve fazla yer kaplamayacak şekilde üretilmiştir. Isıl ışınımı olarak bilinen termal radyasyonu yansıtabilmesi için yansıtıcı bir yüzeyle kaplanmış ince örtü veya çarşaf benzeri bir malzemedir

Afet battaniyesi nedir?

Afet battaniyesi diğer bir adıyla termal battaniye oldukça hafif ve fazla yer kaplamayacak şekilde üretilmiştir. Isıl ışınımı olarak bilinen termal radyasyonu yansıtabilmesi için yansıtıcı bir yüzeyle kaplanmış ince örtü veya çarşaf benzeri bir malzemedir. Battaniyeler ilk başta NASA tarafından uzay istasyonlarının uzay mekiklerinin ısı yalıtımını sağlamakta kullanıldığı için uzay battaniyesi olarak anılmıştır. Ayrıca, hayati bir durum olarak termal battaniyeler, arama kurtarma ekipleri tarafından kaza ve afet durumlarından sonra kazazedeleri hipotermiden korumak amacı ile de kullanılmaktadır. Bu nedenle bizim ülkemizde arama kurtarma faaliyetleri ve acil durum müdahaleleriyle bilinirlik kazanmıştır ve şok battaniyesi, ilk yardım battaniyesi arama kurtarma battaniyesi veya termal battaniye gibi adları daha yaygındır. Bu sebep ile özellikle de ülkemizde arama kurtarma çalışmaları ve oluşan acil durumlarda kullanılmasıyla ün kazanmıştır. İlk yardım battaniyesi, termal battaniye veya arama kurtarma battaniyesi gibi isimleri daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Termal Battaniye Neyden Üretilir?

“Polietilen Tereftalat” olarak bilinen bir tür polyesterin yansıtıcı metalik bir yüzeyle kaplanması ile termal battaniyeler elde edilir. Bir çeşit polyesterden üretilen bu battaniyeler, naylon malzeme formülünde minik değişiklikler ile onu ticarileştiren markaların isimleri ile anılır. Bunlar; Melineks, Hostafan veya Mylar’dır. Bu malzeme vakumda tortulama şeklinde geçen bir yöntem tercih edilerek ince ve parlak bir yüzey ile kaplanır. Bunun için kullanılan malzeme genellikle alüminyumdur. Bazı durumlarda gümüş yerine altın rengine benzeyen parlaklık veren malzemeler kullanılır.

Termal Battaniye Nerelerde Kullanılır

Termal battaniyelerin en önemli özelliği vücut sıcaklığını korumasıdır. Böyle bir özelliğe sahip termal battaniyeler genellikle acil durumlarda ekipler, askerler, arama kurtarma ekipleri, özel harekât birimleri, kampçılar, dağcılar, bushcraft ve doğa sporları ile ilgilenenler tarafından sıklıkla tercih edilir.

Deniz Feneri Derneği Sayesinde Battaniye Yardımında Bulunun

Türkiye’de gerçekleşen büyük deprem felaketinin ardından evlerini kaybeden vatandaşlarımız çadırkent ve afet konteynerleri gibi geçici merkezlerde barınmaya devam ediyor. Deniz Feneri Derneği olarak depremzede kardeşlerimiz için canla başla çalışarak afet bölgelerindeki battaniye ihtiyacına bir nebze de olsa katkıda bulunduk. Fakat yıkımın büyük olmasından dolayı ihtiyaçlar halen devam etmekte.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam