Blog

Afet Konteynerleri Nelerdir?

Türkiye'de 17 Ağustos 1999 depreminden sonra ilk kez ortaya çıkan afet konteyneri, deprem sonrası hazır afet konteyneri olarak kendini göstermektedir. Afet konteynerleri, deprem gibi bir doğal afette evleri yıkılan insanlara geçici bir yuva sağlamaktadır.

Afet Konteynerleri Nelerdir?

Türkiye'de 17 Ağustos 1999 depreminden sonra ilk kez ortaya çıkan afet konteyneri, deprem sonrası hazır afet konteyneri olarak kendini göstermektedir. Afet konteynerleri, deprem gibi bir doğal afette evleri yıkılan insanlara geçici bir yuva sağlamaktadır. Gerekli malzemelerle, örneğin bir ankastre ısıtıcı ile birçok farklı kullanım olanağı sunan, istenilen boyutta canlı aletler yapmak mümkündür. Afet konteyneri aynı zamanda içinde mutfak, banyo ve lavabo bulundurarak ideal bir yaşam alanı sağlar. Afette hayatını kaybeden insanlar için özel afet bölgeleri oluşturuluyor ve konteyner evler barınma sağlıyor.

Prefabrik tanklar, deprem bölgesinde hızlı bir şekilde kurulabilmeleri ve pratik olmaları nedeniyle tercih edilmektedir. Katlanır konteynerler, depolama sayesinde hızlı bir şekilde kurulabilir, böylece tüm ihtiyaçlar hızlı bir şekilde karşılanır. Depreme hazır konteynerler sayesinde afetlerde evsiz kalan insanlar hızla ev bulabiliyor. Kaliteli ve uygun fiyatlı konteyner modellerinin taşınabilirliği ve nakliyesi, deprem gibi afetlerde bile büyük kolaylık sağlamaktadır.

Afet konteyneri özellikleri nelerdir?

Afet konteyneri olarak ele alınan konteyner evler, 1+1 ve 2+1 olacak şekilde tasarlanmaktadır. Temiz su tesisatı banyo ve tuvalet dahil olmak üzere kullanıcılara "ev" konforu sunan afet konteynerleri, gündelik ev ihtiyaçlarını karşılamaktadır. 3x7, 3x8, 3x9 ve 3x12 metre gibi büyüklüklere sahip olabilen afet konteynerleri, uzun ömürlü kullanım imkanı tanımaktadır. Ailedeki kişi sayısı ve kullanım amacına göre değişkenlik gösterebilen afet konteynerleri, fabrikadan kullanıma hazır şekilde sevk edilmektedir.

Afet konteynerleri her türlü iklim şartına uygun olmakla birlikte, evin yapısına göre 80 kg kadar karı taşıyabilme özelliğine sahiptir. Öte yandan rüzgara karşı da dirençli olan bu yapılar saate 102 km hıza ulaşan rüzgara da dayanıklıdır. Cam yünü, çelik malzeme, betopan ve polistren köpük gibi malzemelerin kullanıldığı afet konteynerleri talep edilirse çatı da yapılabilmektedir.

Deniz Feneri Derneği Tarafından Kurulan Afet Evleri Vatandaşlara Yuva Oluyor

Deprem felaketi sonrası gerçekleşen yıkıntılar nedeniyle birçok vatandaş evsiz kaldı. Çadırlarda yaşam bir şekilde devam etse de hava şartları vatandaşları zorluyor. Denizfeneri.com vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak için elinden geleni yapıyor. Deniz Feneri Derneği tarafından afetlerde kullanılmak üzere yapılan prefabrik evler ilk olarak Adıyaman’da kuruldu. 21 m²’den konteynerler 2 oda, 1 mutfak ve 1 tuvaletten oluşmaktadır. Yaşam şartlarını bir nebze de olsa kolaylaştıracak olan konteyner kentlerde elektrik, su ve kanalizasyon gibi alt yapılar kurulmaktadır.

Sizler de afetzedelerin barınma ihtiyacına katkıda bulunmak isterseniz Denizfeneri.com ile iletişime geçebilir, yardımlarınızı güvenli bir şekilde iletebilirsiniz.

Toplam