Blog

Afetzedelere Nasıl Kıyafet Gönderilir?

6 Şubatta merkez üssü Kahramanmaraş’ta meydana gelen büyük deprem felaketinin ardından barınma, yiyecek içecek ve kıyafet gibi temel ihtiyaçlar üzerine yardım seferberlikleri düzenlendi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve Kızılay yetkilileri ikinci el kıyafetlerin kabul edilmeyeceğini açıkladı.

Afetzedelere Nasıl Kıyafet Gönderilir?

6 Şubatta merkez üssü Kahramanmaraş’ta meydana gelen büyük deprem felaketinin ardından barınma, yiyecek içecek ve kıyafet gibi temel ihtiyaçlar üzerine yardım seferberlikleri düzenlendi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve Kızılay yetkilileri ikinci el kıyafetlerin kabul edilmeyeceğini açıkladı. Bununla beraber pek çok şehirde belediyelerin başlatmış olduğu yardım kampanyalarında depremzedelere gönderilecek ürünlerin ikinci el olmaması talep edildi.

Neden İkinci El Kıyafet Kabul Edilmiyor?

Afetzedelere gönderilen kıyafetlerin ikinci el olmamasının temel nedeni salgın hastalıklardır. Çünkü bu tür doğal afetler sonucunda bölgede pek çok salgın hastalık baş gösterir. Dolayısıyla daha önce kullanılmış giysiler yıkanmış bile olsalar uyuz ve mantar benzer birçok hastalığı taşıyabilir. Böyle durumlara engel olmak için dezenfekte işleminin yapılmasına uygun bir ortam olmadığı gerekçesiyle ikinci el kıyafet gönderilmemelidir. Depremzedeler için toplanan yardımlarda temiz kıyafetleri ikinci el kıyafetlerden ayırmak büyük bir işgücü gerektirmektedir. O nedenle bu konuya özenle dikkat etmek gerekir. Bunun dışında afet bölgesinin hava şartlarına uygun kıyafetler gönderilmelidir. Kullanıma uygun olmayan yardımlar ihtiyaçları karşılamamakta ve görevlilere de ayrıca uğraş vermektedir.

Kızılay Kan Merkezini ziyarette bulunan Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan bu konuda şöyle açıklamalarda bulundu: “Yardım edenlerden özellikle bir ricamız var; bu çok önemli. Buradaki arkadaşlarımızın daha koordineli ve daha hızlı şekilde çalışmasını sağlamak istiyor isek lütfen ikinci el giysi getirmeyelim. Onun dışında gıda yardımlarını kabul ediyoruz. Ayrıca ikinci el soba olabilir ama ikinci el kıyafet asla olmaz. Kızılay gönüllülerimiz, muhtarlarımız gençlerimiz hepsi buradalar. İkinci el eşya geldiğinde işimiz daha da uzuyor. Zaman kaybı oluyor hakikaten rica ediyoruz.”

Deniz Feneri Derneği Giyim Yardımında Bulunuyor

Deniz Feneri Derneği, başlatmış olduğu ‘Afetzedelere Giyim Yardımı’ projesi sayesinde vatandaşlara destek olmaya devam ediyor. Dernek bu proje kapsamında bot, mont, atkı ve bereden oluşan giyim seti bağışlıyor.

Sizler de soğuk hava şartlarında çadırlarda kalmaya mecbur kalmış depremzede kardeşlerimize yardımda bulunabilirsiniz. Denizfeneri.com sitesine 600 TL bağışta bulunarak vatandaşlarımızın giyim ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Toplam