Blog

Afrika'da Su Kuyusu Açtırmak

Su hayat demektir. Suyun olmadığı yerlerde hayat durma noktasına gelir. Afrika'da Su Kuyusu açtırmak çoğu insana hayat sağlamaktır.

Afrika'da Su Kuyusu Açtırmak

Yokluk, kuraklık, kirlilik ve nüfus artışı içilebilir temiz su kaynaklarını tehdit ediyor. Birçok insanın sağlıklı suya sahip olamadığı dünyamızda kitlesel hastalıklar giderek artmaktadır. Sağlıklı su kaynaklarının azalmaması için ciddi önlemler alınmazsa insanların karşı karşıya olduğu tehlikeler daha da artacak. Özellikle Afrika ve Asya bölgesi başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde insanlar günlük su ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kilometrelerce yürümek zorunda kalmaktadır. Standart kuyuları açmanın ihtiyacı karşılamadığı bölgelerde ve durumlarda devreye sokulan daha kapsamlı su kuyularına özellikli su kuyusu denilmektedir. Bu kuyular; yaklaşık 5 bin civarında insanın ihtiyacını karşılayabiliyor. Bu su kuyuları inşa edildikleri bölgelerde hayvancılığın gelişmesi ve sürdürülebilir hale gelmesine büyük katkı sağlamaktadır. Geniş havzasıyla tarım arazilerinin sulanmasında da kullanılarak kuraklığın yaşandığı bölgelere tekrar can gelmesinde rol oynuyor. Bu kuyuların maliyetleri proje bazında değişiklik gösteriyor. Dünya üzerinde su kaynaklarının azalması ciddi boyutlara ulaşmış durumda.

Yapılan değerlendirmelere göre, temiz su kaynaklarının yok olmasıyla dünyayı bekleyen tehlike ciddi oranda yüksek. Son 100 yılda dünyada su tüketimi 10 kat artarken, kişi başına düşen su miktarı yarı yarıya düşmüştür. Coğrafi özellikleri ve iklim koşulları nedeniyle hayatın gerçekten zor olduğu Afrika’da, insanlar yaşama tutunabilmek için her alanda mücadele ediyorlar. Hayatta kalabilmek için en temel ihtiyaç olan suyun olmaması yerel halkın hayatta kalma direncini önemli ölçüde etkilemektedir. Yardıma muhtaç ve yoksul halk suya ulaşabilmek için her gün kilometrelerce yol kat ediyor. Birçok zahmetle ulaştıkları suyun ise sağlıksız ve mikroplu olması salgın hastalıkları ve ölümleri de beraberinde getirmektedir. Yerleşim noktalarında açılan kuyular, kilometrelerce öteden su getiren insanların hayatını kolaylaştırırken aynı zamanda eğitimin devamlılığını da sağlıyor. Açılan su kuyularının yanına hayvanların su içebileceği yerler yapılarak bölgenin geçim kaynağı olan hayvancılık faaliyetlerine de katkıda bulunmaktadır. Yaşadığımız bu yüzyılda her gün binlerce çocuk lağım suları ve en temel hijyenik şartların yoksunluğundan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle ölüyor. Yaşanan bu trajik ölümlerin ise ne yazık ki önemli bir kısmı Afrika’da oluyor.

https://www.denizfeneri.org.tr/bagis/su-kuyusu-projesi_727/

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam