Blog

Afrika'daki su kuyusu sayısı kaçtır?

Afrika'daki su kuyusu sayısı kaçtır?

Afrika bölgesinde su ihtiyacının çok fazla olması ve bölgedeki vatandaşların temiz su kaynaklarına erişiminin kısıtlı olması yardıma ihtiyaç duyulmasına neden olmaktadır. Afrika'daki mevcut su durumuna karşı başta Türkiye olmak üzere Afrika kıtası dışındaki pek çok ülkeden yardım gelmektedir. Türkiye'de bugüne kadar yapılan çalışmalar kapsamında Afrika'da 34 bini aşkın su kuyusunun açıldığı resmi olarak açıklanmıştır. Yapılan bu çalışmalar neticesinde 18 milyondan fazla Afrikalı insan, temiz suya ulaşma imkanı elde etmiştir.

700 milyon kişi temiz suya ulaşamıyor

Türkiye'de yapılan çalışmalar doğrultusunda her geçen gün yeni su kuyularının açılmasına devam edilmektedir. Ancak bölgede son araştırmalara göre 700 milyon insanın temiz suya ulaşmada zorluk yaşadığı ve su problemi ile karşı karşıya kaldığı belirtilmektedir. Üstelik temiz suya ulaşmanın zorluğunun yanı sıra kirli su nedeni ile meydana gelen hastalıklar, her gün binlerce kişinin yaşamını yitirmesine yol açmaktadır. Ortaya çıkan bu tablo, Afrika'daki su kuyularına ne kadar çok ihtiyaç olduğunu net bir şekilde göstermektedir. Bölgede artan hastalıklar, hızlı bir şekilde yükselen nüfus, temiz su ihtiyacının her geçen gün daha da artmasına neden olmaktadır.

Afrika'da su kuyusu sayısı net olarak bilinmemekle birlikte her geçen gün yeni su kuyuları açılmaktadır. Bununla birlikte su, tükenen bir kaynak olduğundan dolayı açılan su kuyularının bazıları işlevselliğini kaybederek kullanılamaz hale gelebilmektedir. Bölgedeki sınırlı ve kısıtlı imkanlar nedeniyle Deniz Feneri tarafından bölgesel olarak yapılan çalışmalar ile daha fazla kişinin temiz suya ulaşmasına destek sağlanmaktadır.

Su kuyusu projesine nasıl destek sağlanır?

Afrika'da sürdürülen projelerde en büyük desteklerden birisini veren Deniz Feneri aracılığı ile sizler de su kuyularının daha fazla yerde açılmasını sağlayabilirsiniz. Yapılacak maddi yardımlar ile elde edilen gelirler, bölgede yeni yerlerin tespit edilmesi ve bu yerlerde su kuyularının açılması için kullanılmaktadır. Deniz Feneri bağışlarınız için bağış sayfasını ziyaret edebilir ya da SMS ile bağışlarınızı Deniz Feneri’ne iletebilirsiniz.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam