Blog

Arefe nedir?

Arefe, Kurban Bayramı’nın bir gün önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe denk gelmektedir. Hac vakfesi bugünde yapılır. Arefe günü Arafat’ta, öğle ve ikindi namazlarının farzı birlikte peş peşe kılınır. Arefe günü güneş battığı zaman hacılar Arafat’tan Müzdelifi’ye doğru hareket ederler.

Arefe nedir?

Arefe, Kurban Bayramı’nın bir gün önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe denk gelmektedir. Hac vakfesi bugünde yapılır. Arefe günü Arafat’ta, öğle ve ikindi namazlarının farzı birlikte peş peşe kılınır. Arefe günü güneş battığı zaman hacılar Arafat’tan Müzdelifi’ye doğru hareket ederler. Hacılar vakitlerini, dua, namaz, zikir, tesbih ve Kur’ân okuyarak ibadetle geçirirler.

Peygamber efendimiz arefe gününün fazileti ile ilgili olarak “Arefe gününden daha çok Allah’ın kullarını cehennem ateşinden âzat ettiği bir gün daha yoktur” dediği nakledilmiştir.

Arefe günü sabah namazından, bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar farz namazlarından sonra selâmdan sonra teşrik tekbiri getirmek vaciptir.

Teşrik tekbiri ise şöyledir: “Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Lâ İlahe İllallâhu Vallâhu Ekber. Allâhu Ekber Velillâhil hamd.” İster cemaat ile ister yalnız başına kılan, kurban kesen veya kesmeyen kadın-erkeğin; farz olan her namazın ardından teşrik tekbirlerini getirmesi gerekir.

2023 Kurban Bayramı Arefe günü ne zaman?

Kurban Bayramı arefe günü 2023 yılında 27 Haziran tarihine denk geliyor. Bayramın birinci günü 28 Haziran çarşamba günü olacak. Her sene olduğu gibi bu yılda arefe gününde birçok çalışan yarım gün tatil yapıyor. Birçok resmi kurum ve bankalar öğle saatine kadar hizmet veriyor.

Kurban Bayramı tarihlerini sırayla aktaracak olursak:

Kurban Bayramı arefe günü 27 Haziran Salı

Kurban Bayramı 1. günü 28 Haziran 2023 Çarşamba

Kurban Bayramı 2. günü 29 Haziran 2023 Perşembe

Kurban Bayramı 3. günü 30 Temmuz 2023 Cuma

Kurban Bayramı 4. günü 1 Temmuz 2023 Cumartesi

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam