Blog

Babam Kurban kesiyor bana kurban düşer mi? Eşim Kurban kesiyor bana Kurban düşer mi?

Babam Kurban kesiyor bana kurban düşer mi? Eşim Kurban kesiyor bana Kurban düşer mi?

Kurban kesimi sırasında kişiler pek çok farklı duruma göre çelişki yaşayabilmektedir. Bir ailede çocuğun babasının kurban kesmesi halinde kendisinin kurban kesip kesmeyeceği ya da erkek eşin kurban kesmesi halinde kadın eşin kurban kesip kesmeyeceği bazı durumlar bilinmeyebilmektedir. Ancak İslamiyet’te kurban kesimi ile ilgili mevcut şartlar ve hükümler net bir şekilde açıklanmıştır. Bu bakımdan çelişki içerisinde olan kişilerin, mevcut hükümler doğrultusunda hareket etmesi uygun olacaktır. Kurban kesiminde maddi güç öncelikli olarak değerlendirilen kriterdir. Bu bakımdan kişilerin eş, baba, kardeş gibi aile içindeki yakınlarının kurban kesmesi halinde kendisinin kurban kesip kesmeyeceğini öğrenebilmesi için kurban yükümlülüklerine dikkat etmesi gerekir.

Kurban kesme yükümlülükleri neler?

Bir kişinin kurban kesebilmesi adına maddi gücü elinde bulundurması gerekmektedir. Kişi kendi parasını kazanmıyorsa ve başka bir kişi tarafından tüm ihtiyaçları karşılanıyorsa o kişi için kurban yükümlülük olmamaktadır. Ancak özellikle çocuklar ve eşler için dikkat edilmesi gereken kriter maddi gücün olup olmadığıdır.

Kişiler bir işte çalışıyor, birikimi ve malvarlığı bulunuyorsa, borçları dışındaki mevcut mal varlığının 88.18 gram altından daha fazla olması halinde kurban kesme yükümlülüğü olacaktır. Ortak mallar bu kapsam dışında tutulduğu gibi eşlerin özellikle iki tane kurban kesmek istemesi halinde iki eşin de ayrı ayrı belirtilen yükümlülüklerini yerine getirmemesi çok daha uygun olmaktadır. Üstelik mevcut kriterlerde eşlerin mevcut borçları ve ihtiyaçları dışındaki mal varlıkları ve maddi servetleri göz önünde bulundurulmaktadır. Bu bakımdan yapılacak hesaplamalarda, güncel dönem içerisindeki altın fiyatları esas alınmalıdır.

Kurban kesimi için İslamiyet'te bir zorunluluk olmaması adına maddi güç şartı getirilmiştir. Ancak maddi açıdan durumu çok uygun olmayan kişilerin de ibadet yapmasına yönelik herhangi bir engelleyici durum söz konusu değildir. Kısıtlı imkânlarla da olsa kurban kesmek, Kurban Bayramını daha faziletli bir şekilde yaşamak isteyenler Kurban Bayramı öncesinde maddi gücüne göre bir kurbanlık hayvan satın alabilir ve Kurban Bayramı dahilinde bu kurbanı Allah'a yakınlaşmak ibadetini yapmak adına kesebilir. Ancak özellikle aynı aile içerisinde birden fazla kurban kesiminde belirtilen maddi güç oldukça önemli ve belirleyicidir.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam