Blog

Bayramlık kıyafet neden İslamiyet'te önemli?

Bayramlık kıyafet neden İslamiyet’te önemli?

İslamiyet’te bayramlar en özel günler arasında yer alır. Bugünlerden büyüklere ziyaretler yapılır, kabristanda dualar edilir, küslerin barışması ve birlik beraberliğin olması esastır. İslamiyet’te bu nedenle bayramlar çok daha özel bir anlam ifade eder. Bayramlarda yaşanan bu durum, aynı zamanda bayramlık kıyafet gibi bir kavramın da ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Bayramlık kıyafet neden önemli?

İslamiyet’te temiz giyinmek, kişisel ve beden temizliğine dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle bayram gibi özel günlerde kıyafetlerin de yeni olması, temiz bir şekilde giyilmesi sünnettir. Bu tür sünnetlere dikkat eden kişiler, dini inancına uygun bir şekilde yaşama şansı elde edecektir. Bayramlara özel bir şekilde hazırlanmak, itina göstermek gerekir. Bayramdan önce alınacak kıyafetlerinin temiz olması İslami gelenek göreneklerindeki giyim kurallarına uygun olması gerekmektedir. Ardından kıyafetler ile birlikte gusletmek, misvak ya da diş temizliği için dişleri fırçalamak, hafif güzel kokular sürünmek ibadetlerin iyi bir şekilde yapılmasını sağlar. Bayramlık kıyafetlerde kıyafetlerin illa yeni olma şartı yoktur. Kişilerin bayrama özel sünnetlere göre hareket etmesi yeterli olacağı gibi giyilen kıyafetlerin temiz olması bayram için uygundur. Tüm bu maneviyatın yaşanması için bayramlıklarda bu detaylara dikkat edilmelidir.

İslam'da bir giyim adabı vardır ve tercih edilecek kıyafetlerde bu adaba uygun bir şekilde seçim yapılmalıdır. Yaşadığı dönemde Hz. Muhammed giyim ve kıyafet konusu üzerine pek çok farklı sözü olduğu gibi tüm bunlar günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Bayramların öncülerinden birisi Cuma günüdür. Özellikle eski dönemlerde Cuma günleri bir bayram havasındadır. Özel temiz kıyafetlerin giyildiği, kişisel temizliğe dikkat edildiği bir gün olarak dikkat çeken Cuma, bayram havasında yaşanır. Buradan hareket ile bayram günlerinde de yine bayram kıyafetleri Kur'an'da ve günümüze uzanan hadis-i şeriflerde yer almaktadır.

Buhari tarafından nakledilen bir hadis-i şerifte her Müslümanın Cuma günü yıkanması, misvak ve güzel kokular sürmesi gerektiği belirtilmiştir. Bu konuda kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli detay israftan kaçınmaktır. İslamiyet’te israf üzerinde durulan diğer önemli konulardan birisi olurken bayram kıyafeti gibi durumlarda da yine israf edilmemeli, ihtiyaçlar ve eksikler dahilinde kıyafetler tercih edilmelidir.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam