Blog

Berat Kandili ne zaman

Berat Kandili ne zaman?

Berat Kandili, Şaban ayının en önemli günlerinden ve gecelerinden bir tanesidir. Her yıl Berat Kandili'nin kutlanması için Şaban ayına girilmesi gerekmektedir. Berat Kandili, Şaban ayının 15. gününün gecesinde idrak edilmektedir. Bugünün oruç tutularak ibadetle ile geçirilmesi ve gece boyunca da ibadetlere devam edilmesi faziletlidir. Bu nedenle de Berat gecesinde Kur'an-ı Kerim'in okunması, duaların edilmesi oldukça önemlidir.

Beraat Kandili’nin önemi ne?

Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfûz'dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. İnzal olarak adlandırılan bu durum, Berat Kandili'nin önemini ifade etmektedir. Kadir Gecesi'nde Hazreti Peygamberimize ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanan Kur'an-ı Kerim, Berat Gecesi'nde ise toptan bir şekilde indirilmiştir.

Kur'an-ı Kerim'de bugün için “Apaçık Kitaba yemin olsun ki, Biz Kur’an-ı mübarek bir gecede indirdik. Biz, gerçekten uyarıcıyız. O mübarek gecede, her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayırt edilir.” (Duhan, 44/1-4) denilmektedir. Bu ifadeler Berat Kandili'nin önemini ve anlamını net bir şekilde ifade etmektedir.

Berat Kandili, zorluktan kurtulma anlamını taşımaktadır ve bugün yapılacak ibadetler ile birlikte kişilerin temize çıkması, günahlarından kurtulması, affedilmesi ve kişilerin ihsana kavuşması söz konusu olmaktadır. Bu nedenle de Berat Kandili'nin dine uygun bir şekilde idrak edilmesi önemlidir.

Berat Kandili Ne Zaman?

Miladi ve Hicri takvimde farklılıklar olduğundan dolayı Berat Kandili'nin hangi gün yaşanacağı ve idrak edileceği her yıl değişmektedir. Hicri takvime göre Şaban ayının 15. günü olarak sabitlenmiş olsa da Miladi takvimde gün, her yıl değişmektedir. 2022 yılı Berat Kandili 17 Mart 2022 Perşembe günü gecesi idrak edilecektir. İbadet etmek ve bu özel günün faziletini yaşamak isteyen tüm Müslümanların 17 Mart Perşembe gece itibarı ile ibadet etmesi uygun görülmektedir.

Müslümanların bugün yapacağı ibadetlerde günahlarını söylemesi, tövbe etmesi, günahlarını bir daha işlemeyeceğini söyleyerek dönüş yapması, Allah'a sığınması ve ibadetini tamamlaması gerekmektedir. Gece boyunca Kur'an-ı Kerim'in okunması, duaların edilmesi, nafile namazlarının kılınması, kaza namazlarının kılınması gerekmektedir. Bu şekilde geçirilecek bir gece ile birlikte kişiler bu gecenin manevi duygularını da yaşayabilecektir.

Ramazan’da Sadaka, Fitre, Fidye, Zekatlarınızı ve ayni bağışlarınızı on binlerce ihtiyaç sahibine ulaştırıyoruz. Siz de ihtiyaç sahibi kardeşlerimize kumanya, zekat, fitre, fidye ve tüm ramazan yardımlarınızı "BAĞIŞLAYIN BEREKETLENSİN" sayfamız üzerinden yapabilirsiniz.

Toplam