Blog

Borçlu kişiye Kurban düşer mi?

Borçlu kişiye Kurban düşer mi? Borcum var bana Kurban düşer mi?

Kurban kesiminden kişilerin borçlu olup olmaması, maddi gücünün durumu kurban kesmesi ile ilgili kesin durumun öğrenilmesini sağlar. Özellikle borçlu kişiye kurban düşer mi gibi çeşitli soru işaretleri bulunan kişilerin mevcut ekonomik durumunu gözden geçirmesi gerekmektedir. Yapılacak incelemeler ile birlikte kişilerin maddi durumunun kurban kesmek için uygun olduğu belirlendikten sonra Kurban Bayramı’nda kişiler kurban kesme yükümlülüğü altına girecektir.

Borçlu kişiye Kurban düşer mi?

Borçlu kişiye kurban düşer mi gibi soru işaretleri bulunan kişilerin öncelikli olarak ekonomik durumunu gözden geçirmesi gerekir. Kurban kesmekle yükümlü olabilmesi adına borçları ve diğer ödemeleri hariç olmak üzere hep en az 88.18 gram altına sahip olması gerekmektedir. Mevcut dönem içerisindeki altın fiyatları üzerinden yapılacak hesaplamalar sayesinde 88.18 gram karşılığında evi, arabası ya da farklı bir malı olan kişiler bu kapsam dahilinde yer almaktadır. Borcu olan kişiler mevcut maddi gücündeki borç dışındaki kalan mal varlığı belirtilen sınırın üstünde ise borçlu kişinin de kurban kesmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak borçlar düşüldükten sonra toplam sonuç 80.18 gram altına iniyorsa, kişilerin borçları nedeniyle kurban kesmesi çok uygun olmayacaktır.

Özellikle kurban kesiminde kişilerin yeterli maddi güce sahip olmasa dahi kurban kesmesini yasaklayan bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle maddi durumunu değerlendirerek kurban kesmek için uygun olduğuna kanaat getiren kişiler, Allah'a yakınlaşmak için çok önemli bir ibadet olan kurban kesimini Kurban Bayramı’nda yerine getirebilir.

Kurban Bayramı yılda bir defa yaşanan özel bir dini bayram olduğundan dolayı kurban kesmek isteyen kişilerin ekonomik olarak durumunu bayrama göre ayarlaması, kurban kesmesini kolaylaştıracaktır. Temel ihtiyaçlar ve borçlar üzerinden yapılacak iyileştirmeler ile birlikte maddi gücünü arttırabilecek olan vatandaşlar, böylece çok faziletli bir bayramı kurban keserek geçirme şansına sahip olabilecektir.

Kurban kesiminde maddi olarak vatandaşların zorlanmaması için belirli bir maddi güç sınırı getirilmiştir. Bu güce sahip olan kişilerin kurban kesmesi oldukça mühimdir. İbn Mâce, Edâhî hadisi gibi hadisler kurban kesmenin önemini net bir şekilde aktarmaktadır.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam