Blog

Deprem Çadırı Nedir ve Nasıl Kurulur?

Deprem Çadırı Nedir? Deprem çadırı, depremin ardından binaların yıkılması veya hasar görmesi sonucunda, insanlara kalacak yer imkanı sunan çadır modelidir. Depremden sonra evleri yıkılan insanlar barınma ihtiyacını bu çadırlarda karşılar. Ülkemiz bir deprem ülkesidir. Bundan dolayı sıklıkla meydana gelen deprem felaketinin ardından binalar hasar görebilir.

Deprem Çadırı Nedir?

Deprem çadırı, depremin ardından binaların yıkılması veya hasar görmesi sonucunda, insanlara kalacak yer imkanı sunan çadır modelidir. Depremden sonra evleri yıkılan insanlar barınma ihtiyacını bu çadırlarda karşılar. Ülkemiz bir deprem ülkesidir. Bundan dolayı sıklıkla meydana gelen deprem felaketinin ardından binalar hasar görebilir. Binaların hasarı bazen gözle görülerek anlaşılamaz ve herhangi bir artçı deprem binayı yıkabilir. Bir uzman oturduğumuz binayı kontrol etmeden binalara girmeyip deprem çadırında kalınmalıdır.Depremlerin ne zaman olacağı ne yazık ki tam olarak tespit edilemiyor. Dolayısıyla bir deprem çadırı 4 mevsim kullanılmaya uygun tasarlanmalıdır. Bunun yanında deprem çadırı depremzedeleri yağmurdan ve kardan korumalı ve dolayısıyla su geçirmez özellikte olmalıdır. Deprem çadırlarının hava alması depremzedelerin sağlığı için önemlidir. Hasar gören veya yıkılma ihtimali olan binaların yakınına deprem çadırı kurulmamalıdır. Fakat depremzedeler evlerinin güvenliği açısından yaşadıkları yeri terk etmek isteyebilirler. Bu sebeple deprem çadırının her zemine kurulabilir olması önemlidir.

Deprem Çadırının Kullanım Alanları

Deprem çadırları depremzedeler için barınma ihtiyacının yanında pek çok alana da hizmet etmektedir. Bunlar:

● Komuta merkezi

● Arama kurtarma

● Depolama alanı

● Dinlenme alanı

● Afet durumları

Deprem Çadırı Nasıl Kurulur?

Deprem ülkemizin en büyük gerçeklerinden biridir. Yaşanılan depremin ardından vatandaşların evleri yıkılabilir. Bunun yanında hasarlı binalara girmek çok risklidir. Depremzedeler güvenlikleri için deprem çadırlarında kalmalıdır.Deprem çadırları birkaç aşamada kolayca kurulabilir. Bu aşamalar:

  1. İlk aşamada yapmanız gereken çadırınızı paketinizden çıkarmaktır. Çadırın tüm parçaları dikkatli bir şekilde çıkarmak çok önemlidir çünkü küçük parçalar kolayca kaybolabilir. Özellikle rüzgarlı havalarda küçük parça ve aparatları kaybetme

ihtimaliniz daha yüksektir. Bu yüzden çadırı kurarken çadırın ve çadırı konulan çantanın üzerine ağırlık konulmalıdır.

  1. Deprem çantasından malzemeleri çıkardıktan sonra yapılacak ilk adım malzemeler sınıflandırılmalıdır.
  2. Bu sınıflandırmanın ardından direkleri açarak uygun renk koduyla işaretlenmiş olanları birbirine bağlamanız gerekir. .Bu çadır direkleri, kolay kurulum ve kolay toplanma için esneyebilen iç-ip mekanizma kullanır. Farklı uzunluk ve farklı renk kodlarını kolay görebilmek için direkleri açtıktan sonra zemin üzerine yayarak gerekli eşleştirmeyi yapabilirsiniz.
  3. Çadırın en önemli yerlerinden biri de zeminidir. Deprem çadırları duruma göre taşlık veya uygun olmayan yerlere kurulabilir. Bundan dolayı zemine koruyucu bir katman sermek çok önemlidir. Bu sayede ince yapılmış olan çadırın zemini daha korunaklı hale gelir ve ayrıca yalıtım da sağlanmış olur.
  4. Sonraki adımda çadırları direklere başlamalısınız. Bu iki yöntemle yapılabilir.

Yöntem 1: Bazı kubbe veya tünel çadırlarında direkler klipslerle tutturulur. Eğer önce iç katman bağlanıyorsa, iç çadır katmanı yere serilir. Renk kodlarından yardım alarak her bir direk için doğru bağlantı yerini bulun.Ardından direk uçlarını direk bağlantı noktaları ile birbirine tutturarak bükün.Tüm direk uçlarını iç çadır katmanı ile

tutturduktan sonra, iç çadırın yanlarını ve üstünü direklere klipsleyin.

Yöntem 2: Bazı çadırlarda direklerin tutturulacağı klipsler yerine manşonlar vardır. Bu durumda, kutup uçlarını çadırın tabanındaki çadır eklerine sabitlemeden önce direkleri manşonlardan kaydırın. Direkler çadır tavanında birbirine bağlanarak sabitlenir.

  1. Bu adımın ardından, çadırın kapılarının doğru yöne baktığından emin olmalısınız. Eğer kapılar doğru yöne bakmıyorsa ilk olarak zemini doğru konuma getirmelisiniz.Ardından çadırın dört köşesini kazık yardımıyla yere sabitleyin. Kazığı yerleştirmeden önce köşeleri birbirinden çekerek çadırdaki boşluğu giderin. Kazıkları kesinlikle gömmemelisiniz. Kazıkları, çadırdan uzağa doğru 45º açıyla zemine doğru itin ve mümkün olduğunca zemine doğru ilerlediklerinden emin olun.
  2. İç katmanı sabitledikten sonra, sırada dış katmanı sabitlemek vardır. Dış katman, dış kapının pozisyonu ile uyumlu şekilde sabitlenmelidir. Dış katman içindeki tırnakları, klips ya da manşonları kullanarak iç katman ile sabit etmelisiniz. Ardından dış katmanın içinde kalan uçlarını kazıklar yardımıyla çakın.
  3. Çadırın üst katmanını yerleştirdikten sonra kazıkları çakarak zemine sabitleme yapın.Bu kurulum adımında en önemli olan, üst katmanın açık uçlarının gergin bir şekilde iç katmandan uzaklaştırarak sabitlemektir.
  4. Son adımda çadır kazıklarını ve sabitleme iplerini kullanarak çadırınızı ağaca veya kaya parçalarına sabitlemelisiniz. Bu metoda Guy Lines güvenlik metodu denir. Bu güvenlik metoduyla çadırın sert ve rüzgarlı havalarda çadırın durağanlığını arttırmak hedeflenir. Bu sabitleme ayrıca, dış kartmanın iç katmandan uzak tutulmasını sağlar.

Denizfeneri.com’un Çadır Yardımları Devam Ediyor.

Yaşanılan deprem felaketinin ilk gününden bu yana yardım çalışmalarını sürdüren Deniz Feneri Derneği bölgenin çadır ihtiyaçlarını gidermek için 10 ilde aktif faaliyetlerini sürdürüyor. Derneğimize bağışlanan 300 adet çadır depremzedelere ulaştırıldı. 12m² alanı olan çadırlarımız 7 kişilik kapasiteye sahip. Kötü hava koşulları göz önünde bulundurularak üretilen çadırlarımız afetzedelerin ihtiyaçlarını karşılar nitelikte. Ayrıca çadırda kalacak vatandaşlar için uyku tulumu da gönderilmektedir.

Sizler de Deniz Feneri aracılığıyla ‘Deprem Çadırı’ yardımında bulunabilir, depremzede vatandaşlarımızın barınma ihtiyacını giderebilirsiniz.

Toplam