Blog

Evim var bana Kurban düşer mi? Arabam var bana Kurban düşer mi?

Evim var bana Kurban düşer mi? Arabam var bana Kurban düşer mi?

Kurban kesimi ile ilgili en çok sorulan soruların başında ev ve arabası olan kişilere kurban düşüp düşmediği yer alır. Evim var bana kurban düşer mi ya da arabam var bana kurban düşer mi gibi soru işaretleri bulunan kişilerin, kurban kesmek ile yükümlü olan kişiler için getirilen şartlara dikkat etmesi gerekmektedir. İslamiyet’te kurban kesmek maddi gücü yerinde olan kişilere yükümlülük getirmektedir Maddi gücü olmayan kişiler için ise herhangi bir yükümlülük durumu söz konusu değildir.

Kurban kesmek için yükümlülükler neler?

Kurban kesmek için maddi gücünün uygun olup olmadığını merak eden kişilerin mevcut dini kaynaklara bakması gerekir. Dini kaynaklarda ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan resmi açıklamalarda kurban kesmek için 80.18 gram altın ya da bu altın değerinde eşyaya, paraya sahip olunması gerektiği belirtilmektedir. Ev ve araba bu hesaplamalarda eşya olarak kabul edilmelidir. Bu kişilerin satın aldığı ev ve arabanın değeri mevcut gram altına denk geliyorsa, kişilerin kurban kesme konusunda yükümlülüğü oluşmaktadır.

Evim var bana kurban düşer mi ya da arabam var bana kurban düşer mi gibi soru işaretleri bulunan kişilerin güncel dönem içerisindeki altın fiyatlarını incelemesi ve bu altın fiyatları üzerinden 80.18 gram altın fiyatının ne kadar olduğunu öğrenmesi gerekir. Ardından kişilerin mevcut ev ve arabalarının değeri bu kadar yüksekse ya da diğer mal ve eşya paralar ile birlikte belirtilen miktara ulaşılıyorsa kişilerin kurban kesmek için uygun olduğu anlaşılmaktadır. Kurban düştüğü durumlarda kişiler bir sonraki Kurban bayramında uygun bir şekilde kurbanlık satın alarak kesmelidir. Dini ibadet olarak yer bulan kurban kesiminde Görüldüğü üzere tüm şartlar ayrıntılı olarak belirlenmiştir.

“Rabbin için namaz kıl, kurban kes” (el-Kevser 108/2) gibi Kur'an'da yer bulan ifadeler, kurban kesmenin faziletine yönelik önemli işaretlerdir. Belirtildiği gibi maddi güce sahip olunması ile birlikte kişilere kurban kesmek düşmektedir. Kurban düşmesi itibarıyla kişilerin Kurban Bayramı için özel olarak hazırlanması, kurbanlık alması gerekir.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam