Blog

Fidye kimlere verilir?

Fidye kimlere verilir?

Fidye, oruç dönemlerinde ya da hac ibadeti sırasındaki bazı hallerde ödenmesi gereken maddi bedeli ifade eder. Fidyenin ne olduğu, kimlere verileceği ve hangi durumlarda verilmesi gerektiği gibi tüm detaylar Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan çalışmalar başta olmak üzere tüm dini kitaplarda ve çalışmalarda yer bulmaktadır. Kimlere verileceği konusunda detaylı bir şekilde araştırma yapılmış ve günümüze gelen kaynaklar doğrultusunda kimlerin fidye alabileceği netleştirilmiştir. Bu nedenle fidye vermek durumunda olanların bu kriterlere dikkat etmesi gerekir.

Fidye kimlere verilir, kimlere verilemez?

Oruç ya da hac fidyesi verecek olan kişilere getirilmiş olan en önemli kriter kişilerin bakmakla yükümlü olmadığı kişilerin olmasıdır. Fidye verecek kişiler, bakmakla yükümlü olduğu kişilere hiçbir şekilde fidye veremez. Aynı zamanda fidye verilecek olan kişinin, Müslüman olma şartı da bulunur. Fidye verecek olan kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer detay verilen fidyeden kişilerin doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanmamasıdır. Bu nedenle fidyenin kimlere verileceği, kimlere verilen fidyenin dini olarak geçerliğinin olacağı mutlaka bilinmeli ve bu doğrultuda fidye ödemesi yapılmalıdır.

Zekat ile genellikle aynı kuralların geçerli olduğu fidye, bir alt ve üst soy tamamen kapsam dışında bırakılmıştır. Bunun dışında kişilere ve özellikle akrabalara fidye verebilir. Bu doğrultuda teyzeler, dayılar, halalar, amcalar ve bu kişilerin çocukları ile gelinleri ya da damatları fidye verilebilecek kişiler arasındadır. Kayınpeder ve kayınvalide gibi üst soy ve alt soydan gelme kişiler bakmakla yükümlü olan kişiler arasından olmadığından dolayı fidye verme kriterleri içerisinde yer almaktadır. Ancak bu tür durumlarda kişilerin zenginlik durumunun ön planda tutulması gerekir. Eğer kişiler zengin değilse ve yardıma muhtaç durumları bulunuyorsa, kişiler fidye bu yakınlarındaki kişilere vererek, onların mevcut sıkıntılarına bir nebze de olsa destek sağlayabilir.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam