Blog

Fidye ve fitre ne kadar 2022

Fidye ve fitre ne kadar 2022

Fidye ve fitrenin ne kadar olacağı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan hesaplamalar sonucunda belirlenmektedir. Her yıl mevcut yıl içerisinde geçerli olan miktarın Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanması beklenilmektedir. 2022 yılı fitre miktarının açıklanmasının ardından fidye ve fitre ne kadar, 2022 yılında kaç para oldu soruları da yanıtlarını bulmuştur.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalarda 2022 yılının Ramazan ayının başlangıcından 2023 yılının Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre içerisinde fitre miktarının 40 lira olduğu belirtildi. Bu doğrultuda fitre vermek isteyen tüm Müslüman vatandaşların hesaplamalarını 40 lira üzerinden yapması ve bu doğrultuda ibadetlerini gerçekleştirmesi yeterli olacaktır. 2022 yılının Ramazan ayının ardından 2023 yılının Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede verilecek olan tüm fitre yardımlarında, kişilerin 40 TL’den az yardım yapmaması önemlidir. Geçtiğimiz yıl 28 lira olarak açıklanan rakam, bu yıl arttırılarak 40 lira olarak belirlendiği gibi güncel miktarın hesaplanmasına dikkat edilmelidir.

Fidye ve fitre miktarı aynı mı?

Fitre gibi Ramazan ayı içerisinde oruç tutamayan kişiler, oruç tutamadıkları günler için bir bedel ödemelidir. Maddi olarak ödenen bu bedel fidye olarak adlandırılmaktadır. Fidye ve fitre İslamiyet’te en çok karıştırılan konuların başında geldiği gibi ikisi birbirinden farklı kavramlardır. Bununla birlikte fidye ve fitre miktarı aynıdır.

40 lira olarak açıklanan fitre miktarı fidye için de geçerli olduğundan dolayı Ramazan ayı içerisinde kaç gün oruç tutulamazsa o gün sayısı kadar fidye ödemesi yapılmalıdır. Tutar önemli olduğu gibi minimum limiti ifade etmektedir. Kişiler dilerse ve hali vakti yerinde ise daha fazla yardımlarda bulunarak daha fazla kişiye ya da aileye el uzatabilir. İslamiyet’te yardımlaşmanın önemi oldukça fazla olduğundan dolayı kişilerin bu konularda cömert davranması, yardıma ihtiyacı olan kişilere el uzatması sevaptır.

Fidye ve fitre ne kadar, 2022 yılında kaç para olduğu konusunda bilgi alan Müslümanların fidye ve fitre ödemelerinde ne kadar ödeme yapılacağının yanı sıra kimlere ödeme yapılması gerektiğini de öğrenmesi gerekir. Fitre verilmesi sırasında dikkat edilmesi gereken pek çok detay olduğundan dolayı dinen herhangi bir sakıncalı davranışta bulunulmaması adına bu konularda bilgi sahibi olunması ve bu doğrultuda yardımların yapılması gerekir.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam