Blog

Fidye yardımı yapabileceğim yerler?

Fidye yardımı yapabileceğim yerler?

Ramazan ayı içerisinde oruç tutmakla mükellef olan ancak çeşitli sebeplerle oruç tutamayan kişilerin oruç tutamadığı günler için maddi olarak yaptığı yardım, fidye olarak kabul edilmektedir. Fidye, kişilerin diğer Müslüman vatandaşlara yardımda bulunmasına vesile olmaktadır. Bu açıdan kişiler Ramazan ayı birlikte oruç tutamadığı günler için fidye ödemelerini geciktirmeden zamanında yapmalıdır.

Fidye yardımında nelere dikkat edilmelidir?

Fidye yardımı olarak da halk arasında tanımlanan fidye için dikkat edilecek bazı hususlar vardır. Zira yardım yapılacak olan kişinin Müslüman ve ihtiyaç sahibi olma şartı bulunmaktadır. Bununla birlikte arada kan bağı olmayan kişilere fidye ödemesi yapılabilmektedir. Bu bakımdan öncelikli olarak kişilerin en yakın çevresinde kan bağı olmayan ihtiyaç sahiplerini değerlendirmesi fidye yardım için en uygun ve asıl olan durumdur. Ancak kişilerin çevresinde ihtiyaç sahibi yoksa ya da bu kişilere maddi olarak destek sağlanıyorsa yakın çevre dışındaki kişilere de fidye yardımı ile maddi destek sağlanabilir.

Fidye yardımlarında kişiler bizzat yardım yapabilecek bir kişiyi bulamadıysa aracı dernek ya da kurumlar üzerinden de fidye yardımlarının yapılmasında dinen herhangi bir sakınca yoktur. Bu tür durumlarda kişilere güven veren ve gerçekten yardım edilmesine vesile olacak firmaların ya da derneklerin tercih edilmelidir. Bu sayede herhangi bir sakınca olmadan ibadet yükümlülüklerini yerine getirebilecek olan kişiler, fidye yardımı ile bir başka kişinin hayatına dokunma şansı elde etmektedir.

Fidye yardımı nelere yapılabilir?

Fidye yardımı yapacak kişiler yardımlarını yaparken, fidye vermeye uygun bir şekilde değerlendirildiğinden emin olması gerekir. Bu bakımdan fidye verilecek olan yerler konusunda mutlaka titiz davranılmalıdır. Türkiye'de bu alandaki çalışmaları ile ön plana çıkan çeşitli dernekler ve kuruluşlar bulunmaktadır. Bu kuruluş ve dernekler aracılığıyla fidye yardımının yapılması uygundur. Bu kapsamda en çok tercih edilen derneklerden bir tanesi Deniz Feneri’dir.

Deniz Feneri, Türkiye'de ve dünyanın çeşitli yerlerindeki Müslüman ülkelerdeki ihtiyaç sahiplerine her yıl yapılan yardımları ulaştırmada vesile olmaktadır. Fidye yardımlarının da kabul edildiği Deniz Feneri sayesinde yardımlarınızı ihtiyaç sahibi olan kişilere ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam