Blog

Fitre bedeli nasıl hesaplanır? Fitre bedeli neye göre hesaplanır?

Fitre bedeli nasıl hesaplanır? Fitre bedeli neye göre hesaplanır?

Fitre ya da bilinen diğer adı bile fıtır sadakası, ihtiyacı olan insanlara yardım etmenin en iyi yollarından birisidir. Toplum içerisinde zenginliğe sahip olamayan ve yardıma muhtaç olan kişilere İslamiyet’te sadaka ile yardım edilmesi esastır. Bu nedenle yeterli zenginliği bulunan kişiler yardıma muhtaç olan kişilere yardım etmelidir. Fitre de bu yardımı yapmanın İslamiyet’teki yollarından birisidir.

Fitre nedir?

Fitre, bir sadaka olduğu gibi Ramazan ayı içerisinde verilmelidir. Ramazan ayında hali vakti yerinde olan ve yardıma muhtaç olmayan kişiler, Ramazan ayına ulaşmanın mutluluğunu, sevincini paylaşmak ve İslamiyet'te önemli olan yardımlaşmayı yerine getirebilmek için sadakasını verebilmektedir. Fitre vermek farz değildir. Vacip olması nedeni ile fitre vermek zorunlu değildir. Ancak İslamiyet’te yardımlaşmak, ihtiyacı olanlara yardım eli uzatmak önemli olduğundan dolayı bu mübarek ayların manevi duygularını yaşayabilmek adına fitre verilmesi önerilmekte ve uygun bulunmaktadır.

Fitre bedeli nasıl hesaplanır?

Fitre bedeli kişilerin kendi başına hesaplayabileceği bir sadaka değildir. Her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından mevcut yıl içerisinde geçerli fitre bedeli açıklanmaktadır. Bu açıklama, fitre vermek isteyenler için yol gösterici olmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalar sonrasında kişiler mevcut bedel kadar ödeme yaparak o yıl için ibadetini yerine getirme fırsatı bulmaktadır.

Fitre bedelinin hesaplanmasında ise mevcut dönem şartlarında bir kişinin günlük gıda ihtiyacı baz alınır. Ülkedeki mevcut fiyatlar üzerinden yapılan hesaplamalar ile bir kişinin gıda ihtiyacının bir gün karşılanması sağlanır.

Fitre bedeli neye göre hesaplanır?

Fitre bedelinin hesaplanmasında kişinin günlük gıda ihtiyacı göz önünde bulundurulurken bu hesaplanan miktarın nakdi olarak ödenme zorunluluğu bulunmamaktadır. Toplum arasında genellikle bu yönde yanlış algı bulunsa da nakdi olarak ödenmesi zorunlu olmadığından dolayı ayni bedele denk gelecek, farklı ayni yardımların yapılabilmesi mümkündür.

Bu tür durumlarda dikkat edilmesi gereken en önemli detay bedel olarak aynı yardımın yapılabilmesidir. Açıklanan bedeller minimum ödenecek bedelleri ifade eder. Bu nedenle kişilerin hali vakti yerinde olması halinde daha fazla yardımda bulunmasında dinen herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam