Blog

Fitre vermenin topluma katkısı nedir?

Fitre vermenin topluma katkısı nedir?

Ramazan ayı içerisinde verilen fitrenin manevi olarak anlamı oldukça yüksektir. Ramazan ayına erişmiş ve orucunu tutarak ibadetini gerçekleştirmiş olan kişiler, bu durumdan duyduğu memnuniyeti ve Allah'a karşı şükran sunabilmek adına Fıtır ya da bir diğer adıyla fitre vermekle yükümlüdür. Ekonomik durumu iyi olan kişileri kapsayan bu ibadet ile birlikte toplum içerisindeki yardım ve dayanışması arttırılmaktadır. Ayrıca kişilerin ekonomik gücünü kullanarak ihtiyaç sahiplerinin hayatını daha da kolaylaştırabilmesi fitre ile mümkün kılınmaktadır. Bu bakımdan Ramazan ayı içerisinde ve Bayram gelmeden önce kişilerin mevcut fitre yardımlarını yapması gerekmektedir.

Fitre verecek olan kişilerin fitre konusunda mevcut dini kurallara göre hareket etmesi esastır. Herkese fitre vermek uygun olmadığı gibi fitre alabilecek ve verebilecek olan kişiler, dinen belirlenmiş ve bu konudaki kriterler de net bir şekilde açıklanmıştır. Bu bakımdan fitre verecek olan kişilerin bu konuda bilgili olması ve fitre almaya uygun olan kişilere fitre vermesi gerekir.

Fitre vermenin topluma katkısı nedir?

Fitre vermenin topluma doğrudan bir katkısı vardır. Toplumdaki ihtiyaç sahipleri ile zengin ve varlıklı olan kişileri etkileşim içerisine girmesi, mübarek Ramazan aylarda birbirine yardımda bulunması, iyi temenniler dilemesi, toplum içerisinde huzuru dayanışmayı ve mutluluğu arttırtması fitre ile sağlanır.

Mevcut durumu olmadığından dolayı çocuklarına bayramlık alamayan ya da maddi olarak gücü yetmediğinden dolayı ihtiyaçlarını karşılayamayan Müslüman kişilerin fitre yardımları ile birlikte bu konuda eli kolaylaştırılır. Bu bakımdan sadece toplumsal olarak huzur, dayanışma ve refah için değil kişilerin daha iyi yaşam şartlarında hayatını sürebilmesinde fitre gibi yardımların önemi her zaman oldukça fazladır.

Fitre yardımı yapmak isteyen ancak çevresinde ihtiyaç sahibi bir vatandaş bulamayan kişiler ise yardımlarını çeşitli dernek ve aracı kuruluşlarla iletebilir. Bu konuda herhangi bir sakınca olmadığı gibi Deniz Feneri gibi bu alanda güven vermeyi başarmış olan dernekler sayesinde, ihtiyaç sahiplerine kolay bir şekilde fitre yardımları ulaşılabilmektedir.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam