Blog

Hangi hayvanlardan kurban olur?

Hangi hayvanlardan kurban olur?

Kurban Bayramı'nda kesilecek hayvanlar için belirli özellikler bulunmaktadır. Bu nedenle kurban satın almak isteyen Müslümanların, kurbanlık için getirilen şartları bilmesi ve bu doğrultuda kurbanlık hayvanı satın alması gerekir. Kurban şartı taşımayan ve bunlar bilinmesine rağmen satın alınan bir hayvanın kurban olarak kabul görmeyeceğinden dolayı kişilerin ibadette herhangi bir sorun yaşamaması ve kesilen hayvanın kurban olarak kabul edilebilmesi adına mutlaka mevcut duruma dikkat etmelidir.

Hangi hayvanlar kurban olarak kesilebilir?

Koyun, keçi, sığır, manda ve deve kurbanlık olarak tercih edilebilecek hayvanlardır. Kişiler maddi gücü ya da tercihleri doğrultusunda 5 farklı hayvandan birisini seçerek kurban olarak kesebilmektedir. Koyun ve keçi bir kişi tarafından kesilmelidir. Ancak sığır, manda ve deve gibi kurbanlık hayvanlar söz konusu olduğunda maksimum 7 hisse olmak üzere hisseli bir şekilde hayvanların kesilebilmesi ve kurban edilebilmesi dinen uygun görülmektedir.

Kurbanlık hayvanlar en naz kaç yaşında olmalı?

Kurbanlıklar için dikkat edilmesi gereken ilk detay gerekli olgunluğa ulaşılmasıdır. Koyun ve keçi için 1 yaş, sığır ve manda için 2 yaş, deve için ise 5 yaş şartı bulunmaktadır. Bu nedenle satın alınacak hayvanların seceresinin iyi bir şekilde incelenmesi, olgunluğa eriştiğinin belirlenmesi ve bu doğrultuda satın alınması gerekir.

Kurban edilebilen hayvanlar için şartlar neler?

Yaş ve cins kriterlerinin dışında kurban edilecek hayvanın sağlıklı, uzuvlarının eksiksiz, hasta ya da gebe olmaması gerekir. Özellikle kesilen bir hayvanın gebe olduğunun fark edilmesi, oldukça sakıncalı bir durumdur. Bilinçli bir şekilde gebe hayvanın alınması ve kesilmesi dinen uygun görünmez. Ancak yapılacak tüm kontrollere rağmen gebe olduğu anlaşılmayan bir hayvanın kesilmesinde sakınca yoktur.

Kurbanlık hayvanların topal, aksak, uzuvlarının olmaması, kurbanlık seçiminde dikkat gerektirecek durumlardır. Eğer bir hayvan kesim yerine gidebilecek kadar yürüyebiliyorsa topallık herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak yürümekte ciddi zorluk yaşıyor ve bir iki adım attıktan sonra hayvan ilerleyemiyorsa o hayvan kurban için uygun olmayacaktır. Uzuv eksikliğinde ise dikkat edilmesi gereken detay durumun ne zaman meydana geldiğidir. Eğer doğuştan bu şekilde bir doğum ve yaratılış söz konusu ise o hayvanlar kurban edilebilir. Ancak eksiksiz bir şekilde doğan ve kaza gibi durumlar sonrasında belirli uzuvlarını kaybeden hayvanlar kurban olarak alınmamalıdır.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam