Blog

İdlib'de Neler Oluyor

İdlib’de Son Durum

İdlib'de TSK unsurlarına düzenlenen hava saldırısında 5 asker yaralanmış 2 asker şehit olmuştu. Saldırıyla ilgili açıklama yapan Milli Savunma Bakanlığı ise belirlenen hedeflere ateş açıldığını ve 50’nin üzerine rejim unsurunun öldürüldüğünü dile getirmişti.

ABD yetkilisi Türkiye’ye baş sağlığı diledi!

Uzun bir süredir gündemde olan bu olay insanlarda korku ve paniği arttırmış durumda. Sadece İdlib ve Türkiye’yi değil dünyayı korkutan bu savaşın büyümesi tüm ülkeleri endişelendiriyor. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili İdlib’de yaşanan son olaylar ve Türk askerlerinin şehit düşmeleriyle ilgili sorulara karşı verdiği yazılı yanıtta "Türkiye hükümetine, askerlerinin ölümünden dolayı başsağlığı dileklerimizi gönderiyoruz." İfadelerine yer verdi.

Türkiye İdlib’e destek vermeye devam edecek

Türk askerinin İdlib’te yaşanan gerginliği azaltmak ve koordinasyonu sağlayabilmek için bölgede bulunduklarına dair yapılan basın açıklamasında "Bu tür eylemlere karşı NATO müttefikimiz Türkiye'nin yanındayız. Başkan Donald Trump, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile cumartesi günü yaptığı telefon görüşmesinde İdlib'e yönelik endişelerini dile getirmiştir. Ayrıca, Trump bu görüşmede Rusya'ya Esed rejiminin zulümlerine desteği sonlandırması ve Suriye'deki iç savaşa siyasi bir çözüm bulunması için yaptığı çağrıyı yinelemiştir." İfadeleri kullanıldı.

Rusya’nın açıklamaları dikkat çekiyor

İdlib’de iki şehit verilen hava saldırısının ardından, Rusya’dan yapılan açıklamalarıda dikkati çekti. TSK mevziinin bulunduğu Neyrab ve çevresinin bombalandığının kabul edildiği açıklamada saldırının Rus Hava Kuvvetleri’ne ait Su-24 tipi savaş uçağınca gerçekleştirildiğini kaydedildi. Konuyla ilgili haber yapan yerel kaynaklar, Rus uçağı saldırısında TSK’ya ait tankı hedef alındığını ve Türk askerlerinkinden ikisinin burada şehit verildiğini belirtmişti.

Yardım kampanyası devam ediyor

24 senedir hem ülkemizde, hem de dünyanın dört bir yanında ihtiyaç sahiplerinin yanında olan Deniz Feneri Derneği İdlib krizinde de bir yardım kampanyası başlattı. AFAD ve Türk Kızılay’ı ile birlikte Hayat sınırındaki kamplara yardım faaliyetlerinde bulunan dernek ilk etapta gıda ve çocuklar için çizme yarımında bulundu. Bağışçılardan sağladıkları yardımları düzenli olarak İdlib’e gönderen Deniz Feneri Derneği’nin bağış programına katkıda bulunmak için tüm bankalardan, bankaların web sitelerinden ve mobil uygulamalarından, www.denizfeneri.org.tr sitemizden, 0212 414 6060 nolu çağrı merkezimizden yardımda bulunabilir; "DESTEK" yazıp 5560'a 1 SMS göndererek 10 TL bağış da yapabilirsiniz.

https://www.denizfeneri.org.tr/bagis/idlib-e-destek_728/

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam