Blog

İftar Sofrasında hangi besinler yer alması gerekiyor?

İftar Sofrasında hangi besinler yer alması gerekiyor?

Uzun saatler tutulan oruç sonrasında iftar ramazan ayında en çok beklenen ve en çok önem verilen öğündür. Sahur sofralarında gün içinde susamamak için daha hafif yiyecekler tercih edilir fakat iftar sofrasında bu tam tersi olmaktadır. Bütün gün aç kalınmış olsa da iftar sofrasında kontrolü kaybetmemeli sağlığımızı unutmamalısınız.

İftar Sofrasında Seçimleriniz Çok Önemli

Ramazanda uzun saatler aç kalındığı için öğün sayısı sınırlanır günlük ihtiyaç genelde iftar, sahurda karşılanması gerekmektedir. Boş mideyi bir anda doldurmak ani tansiyon ve şeker yükselmelerine, mide barsak rahatsızlıklarına sebep olmaktadır. Bu tür rahatsızlıkları yaşamamak için yemek yerken yavaş olunmalıdır. Orucu önce birkaç hurma veya zeytin ve 1-2 bardak suyla açtıktan sonra bir sürü beklemelisiniz. Daha sonrasında ılık bir çorba tüketebilirsiniz.

İftar sofrasında mideyi rahatsız etmemek ve kalori alımını kontrol etmek için en doğru pişirme yöntemleri ızgara, fırınlama, haşlama veya buğulamadır. Yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız.

İftardan sonra hemen tatlı yemek doğru değildir. Bir süre midenizi rahatlattıktan sonra tatlı yiyebilirsiniz, fakat tatlı tercihinizi hafif tatlıları seçmelisiniz. Ayrıca iftar ve sahur arasında vücudunuzun alması gereken sıvı ihtiyacınızı karşılamayı unutmayınız.

Toplam