Blog

İmsak nedir?

İmsak nedir?

Ramazan ayının girmesiyle günlük hayatta imsak kavramı çok daha fazla yer almaya başlar. Bu nedenle ilk defa Ramazan ayını geçirecek Müslümanlar için imsak nedir, imsak ne demek gibi pek çok farklı soru işareti yaşanabilir. İmsak ile ilgili soru işaretlerinin giderilmesi, ibadetin yerine getirilmesinde herhangi bir sakınca oluşturmayacağı için kişilerin bu konularda bilgili olması ve bu doğrultuda ibadetlerini sürdürmesi gerekir.

İmsak ne demek?

İmsak, gece ile gündüz çizgisinin birbirinden ayrılmaya başladığı zamanı ifade etmektedir. Bu doğrultuda tan yerinin ağarması ile birlikte imsak vakti başlar. İmsak vakti ile ilgili en çok yanılgılardan bir tanesi sabah ezanın da imsak vaktinde okunduğudur. Ancak imsak vakti ve sabah ezanı vakti birbirinden tamamen ayrı kavramları olmakla birlikte süreç olarak birbirine yakındır. Bu nedenle Müslümanlar, imsak vakti sonrasında sabah namazını kılma konusunda da kolaylığa sahip olmaktadır.

İmsakın terim olarak anlamı bir şeyden el çekmek ve nefse hakim olmaktır. Ramazan ayı içerisinde oruç tutmak isteyenlerin imsak vakti ile birlikte yemeden içmeden kesilmesi, uzak durması ve iftara kadar oruç tutması gerekmektedir. Bu nedenle de anlam olarak birbirine yakın olan bu kavramlar, Ramazan ayındaki ibadet için de insanlara yol gösterici olmaktadır.

İmsak vaktinde ne yapılır?

Oruç tutmak için sahura kalkan bir kişinin yeme ve içme konusunda imsak vaktine kadar zamanı vardır. Bu zamanın sona ermesi ile birlikte kişilerin yemeden içmeden uzak durması ve oruç tutmaya başlaması gerekir. İmsak vakti girdikten sonra bir şey yemek, içmek orucun bozulmasına neden olur. Bu nedenle kişilerin bu vakti yakından takip etmesi ve imsak vaktinin girmesi ile birlikte ibadetin gerektirdiği şekilde davranması gerekir.

Her il ve ilçe için özel olarak imsak vaktinin saat kaçta olduğu belirlenmektedir. Böylece kişiler Ramazan ayı için hazırlanan imsakiyeler sayesinde imsak vaktinin ne zaman başladığını kolay bir şekilde öğrenerek takip edebilmektedir. İmsak vaktinde kişilerin yememesi ve içmemesi dışında ibadet etmesi de oldukça faziletlidir. Bu nedenle uygun olan kişilerin Ramazan orucu için hazırlıklarını yaptıktan sonra ibadet ile vakitlerini geçirmesi, yapılacak en iyi davranışlar arasındadır

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam