Blog

İmsak vakti namaz kılınır mı?

İmsak vakti namaz kılınır mı?

İmsak vakti ile sabah ezanı vaktinin çoğu zaman aynı olduğu sanılsa da bu iki zaman kavramı birbirinden farklıdır. İmsak vakti tan yerinin ağarması olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle tan yerinin ağarması ile imsak vakti tamamlanmış olmaktadır. İmsak vakti oruç yasaklarının başladığı zamandır ve oruç tutacak olan kişilerin imsak vakti ile yemeyi-içmeyi kesmesi, orucu bozan şeylerden uzak durması gerekir.

Sabah namazının vakti ise tan yerinin ağarması ile birlikte güneşin doğmasına kadar devam etmektedir. Bu nedenle bu süre içerisinde namaz kılınıp kalınmayacağı ve imsak sonrasında sabah namazının kılınması ile ibadetlere devam edilip edilmeyeceği çoğu Müslüman için soru işareti yaratmaktadır.

İmsak vakti namaz kılınır mı?

“Bu iki vaktin arası, senin ve senin ümmetin için sabah namazının vaktidir.” (Tirmizî, Salat, 1; Nesaî, Mevakit, 5,9; Muvatta, Vükût, 3) olarak aktarılan ve Kur'an-ı Kerim'de de yer bulan bu durum, namaz kılmanın herhangi bir sakıncası olmadığını göstermektedir.

Güneşin doğmasına kadar devam eden sabah namazı vakti nedeniyle kişiler imsak vaktinin girmesi ile güneşin doğacağı zamana kadarki süre içerisinde namaz kılabilmektedir. Dini kaynaklarda ve Kuran-ı Kerim'de yer alan bazı bilgilerde Cebrail'in de Hazreti Peygamber'e imamlık ettiği ve sabah namazını bazen tanyeli ağardığında bazen de ortalık aydınlandıktan sonra güneş doğmasına yakın bir zamanda kıldırdığı yer almaktadır.

Sabah namazını kılmak isteyenlerin bu süreyi bu şekilde değerlendirmesinde dinen herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak belirtildiği üzere zamanın ve saatin iyi bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir. İmsak vakti girmeden ya da güneş doğduktan sonraki süreçlerde ibadetler için farklı şekilde namaz kılınması gerekebilmektedir. Sabah namazının sünnetinin kılınmasının ardından güneşin doğmasına daha zaman varsa bu arada Müslümanların kaza namazı kılması uygundur. Ancak fecrin doğuşu ile birlikte iki rekat sünnet dışında sünnet ve nafile namazlarının kılınması uygun değildir. Hz Peygamber’in (S.A.V.) sabah namazından sonra güneş bir mızrak boyu oluncaya kadar ve ikindi namazından sonra güneş batıncaya kadar nafile namazı kılmanın uygun olmadığını söylediği rivayet edilmektedir.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam